120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

دویچه وله: تاکنون از گاز، برق تولید می‌شد. اینک محققان در تلاشند تا از برق، گاز استحصال کنند. در یک نیروگاه آزمایشی در آلمان از انرژی مازاد نیروگاه بادی و سیستم فتوولتائیک، متان استحصال می‌شود و این متان برای محیط زیست مضر نیست.

یک نیروگاه بادی به هنگام وزش بادهای شدید، بیش از ظرفیت شبکه، برق وارد آن می‌کند. این برق و انرژی مازاد و نحوه‌ی استفاده‌ی درست از آن مسئله‌ای است که اینک توجه محققان را به خود جلب کرده است. محققان آلمانی موفق شده‌اند، از این انرژی مازاد و الکتریسیته‌ی تجدیدپذیر گاز استحصال کرده و آن را ذخیره کنند. آنها از روشی نوین بهره گرفته و برق را به گاز تبدیل کرده‌اند. این تحقیقات زیر نظر مرکز تحقیقات انرژی خورشیدی و هیدروژن در بادن ـ ورتمبرگ (ZSW) و با همکاری مؤسسه‌ی انرژی بادی و انرژی‌های سیستماتیک (IWES) فراون‌هوف آلمان اجرا می‌شود.

میشائيل اشپشت (Michael Specht) از مرکز تحقیقات انرژی خورشیدی و هیدروژن بادن ـ ووتمبرگ آلمان می‌گوید: “نیروگاه نمونه‌‌ی (پایلوت) ما از طریق الکترولیز آب را تجزیه کرده و به اکسیژن و هیدروژن تبدیل می‌کند”. او در ادامه می‌افزاید: “سپس این هیدروژن در یک واکنش شیمیایی با گاز دی اکسید کربن ترکیب شده و متان حاصل می‌شود. این متان همان گاز طبیعی است با این تفاوت که به طور مصنوعی (سنتتیک) تولید شده است.”

تولید گاز از برق، کلید احتمالی حل مشکل انرژی مازاد

تبدیل برق به گاز می‌تواند مشکلات حاصل از تولید بیش از حد برق از انرژ‌های تجدیدپذیر در سیستم‌های انرژی را حل کند. میشائیل اشترنر ‌(Michael Sterner)،‌از مؤسسه‌ی انرژی بادی و انرژی‌های سیستماتیک فراون‌هوف آلمان، تصریح می‌کند: “وقتی برای مثال باد به شدت می‌وزد، توربین‌های بادی بیش از میزان مورد نیاز برق تولید می‌کنند که این برق مازاد اغلب در بورس برق تأثیری منفی بر قیمت برق می‌گذارد.”

این امید وجود دارد که در آينده بتوان در چنین مواردی از طریق تکنیک‌های جدید برق زیستی را به گاز تبدیل کرد. آلمان در زمینه‌ی انبار کردن گاز طبیعی از ظرفیت ‌بالایی برخوردار است. این ظرفیت معادل بیش از ۲۰۰ تراوات ساعت (۲۰۰ میلیون مگاوات) است که معادل مصرف چندین ماه می‌شود. در حالی که همین ظرفیت در شبکه‌ی برق فقط بیش از 0.04 تراوات ساعت (۴۰ هزار مگاوات) است. افزون بر این، هماهنگ کردن زیرساخت‌های موجود در آلمان به نسبت آسان است.

گاز سنتتیک یا گازی که در این روش تولید می‌شود را می‌توان درست مانند گاز طبیعی به شبکه‌ها‌ی تأمین‌کننده، لوله‌ها و ذخیر‌ه‌‌گاه‌ها تزریق کرد تا به هنگام نیاز در خودروهای گازسوز یا شوفاژ‌های گازی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

بنا به سفارش شرکت سولار فیوئل (Solar Fuel) یک نیروگاه نمونه‌ای در شهر اشتوت‌گارت آلمان بنا شده که تا کنون با موفقیت به کار خود ادامه داده است . از سال ۲۰۱۲ به بعد قرار است در این کشور نیروگاهی به مراتب بزرگ‌تر با ظرفیت ده‌ها مگاوات تأسیس شود.

منبع: دویچه وله


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×