120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

امروزه دستگاه های خودپرداز جزء لاینفک زندگی روزمره ما شده‌اند و دیگر کمتر کسی را می‌توان یافت که پول نقد زیادی را با خود به همراه داشته باشد. سهولت برداشت وجه نقد مورد نیاز، تسهیل و تسریع در برخی عملیات ساده بانکی از قبیل انتقال وجه، گزارش گردش حساب، خرید اعتبار برای تلفن همراه و از سویی دیگر دسترسی مناسب دستگاه های خودپرداز از مزایای غیر قابل انکار این اختراع بشر می‌باشد. اما آیا یک دستگاه خودپرداز دوستدار محیط زیست هم هست؟

کمتر کسی است که به مصرف انرژی دستگاه های خودپرداز که به صورت 24 ساعته و هفت روز هفته مشغول بکار هستند توجه کرده باشد. در مناطق دور افتاده که نیروی برق در دسترس و یا از اطمینان کافی برخوردار نیست، امکان نصب این دستگاه ها نیز وجود ندارد. اخیراً یک شرکت برزیلی به منظور جبران دو نقیصه فوق، دستگاه خودپرداز جدیدی را طراحی کرده تا ضمن حفظ کیفیت عملکرد، انرژی کمتری مصرف کرده و نیروی برق مورد نیاز خود را از طریق پنل های خورشیدی نصب شده بر روی سقف آن تولید می‌کند. اگر چه قبلاً نیز یک شرکت هندی موفق به ساخت دستگاهی مشابه آن شده است.

همچنین به منظور خنک نگه داشتن فضای داخلی این دستگاه، از یک لوله خورشیدی آغشته به فیلمی مخصوص از شرکت 3M استفاده می‌شود که قادر است 80% امواج مادون قرمز خورشید را جذب نماید. در بدنه این دستگاه خودپرداز به جای استفاده از رزینهای شیمیایی و مشتقات نفتی، از مواد پولیمری حاصل از بازیافت بطری های پلاستیکی آب و روغن دانه‌های نباتی استفاده شده است. علاوه بر این بر روی سقف باجه دستگاه خودپرداز دوستدار محیط زیست از یک سیستم جمع‌آوری و حفظ آب باران استفاده شده است که امکان کاشت چمن و گیاهان مختلف را فراهم ساخته و باعث ایجاد یک عایق حرارتی مناسب بر روی سقف نیز می‌شود.

اگر چه قیمت تمام شده این دستگاه خودپرداز 20 تا 30 درصد نسبت به قیمت دستگاه های موجود در بازار بیشتر است، اما به دلیل تطابق آن با محیط زیست، ارزش سرمایه‌گذاری داشته و قطعاً می‌تواند نقش مؤثری در کاهش انتشار کربن داشته باشد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×