120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

چندی پیش در دانیار مطلبی در مورد پنجره‌هایی که قادر به تولید برق هستند را خواندید. اگر چه هنوز استفاده از این پنجره ها کاربردی و مقرون به صرفه نشده است، اما چنین به نظر می‌رسد که پیشرفتهای بسیار چشمگیری صورت گرفته است. به زودی شاهد خواهیم بود که هر یک از پنجره‌های ساختمان‌ها منبع تولید برق باشند.

پژوهشگران دانشگاه UCLA موفق به ساخت نوعی سلول خورشیدی شفاف شده‌اند که تولید برق توسط سطح پنجره‌ها را ممکن می‎‌نماید.  این سلول خورشیدی به دلیل شفافیت، خللی در کار اصلی یک پنجره یعنی عبور نور محیط به داخل ایجاد نخواهد کرد.

تیم تحقیقاتی UCLA در این باره می‌گوید: سلول های خورشیدی پلیمری (PSC) دارای شفافیت 70 درصدی است و قادر است با جذب امواج مادون قرمز نور خورشید برق تولید کند. این سلول‌ های خورشیدی از نوعی پلاستیک فتوولتائیک ساخته شده و با جذب امواج مادن قرمز به تولید برق می‌پردازد.

پروفسور یانگ ، استاد علم مهندسی مواد در دانشگاه UCLA و رئیس مرکز انرژی های تجدیدپذیر نانو در مؤسسه سیستم‌های نانو در کالیفرنیا سرپرستی این تیم تحقیقاتی را برعهده داشته و می‌گوید: نتایج تحقیقات صورت گرفته در زمینه سلول های خورشیدی پلیمری افق های جدیدی برای استفاده از آنها در ادوات الکترونیکی، پنجره های هوشمند، سیستم های فتوولتائیک یکپارچه در ساختمان ها (BiPV) و بسیاری کاربردهای دیگر باز نموده است. وی همچنین اعلام نموده است که سلول های خورشیدی پلیمری به دلیل وزن بسیار کم و قابلیت انعطاف بسیار خوب باعث جلب توجه جهانیان به این موضوع شده است. اهمیت این سلولها در امکانپذیر بودن قابلیت تولید انبوه آن با هزینه کم است.

قبلاً نیز تلاش‌هایی برای استفاده گسترده تر از سلول های خورشیدی پلیمری (PSC) شده بود که به دلیل عدم شفافیت مناسب این سلول‌ها در آن زمان و ایجاد مشکلاتی از قبیل کاهش نور و کارایی پایین به مرحله ساخت و استفاده انبوه نرسید.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×