120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

ساختار قدیمی توربین های بادی به علت عدم کارایی کافی در شرایط متغیر سرعت وزش باد و تلاطم جریان آن، توانایی استفاده در مناطق شهری را نداشته‌اند. نسل جدید توربین های بادی برای استفاده در مناطق شهری با سرعت باد متغیر توسط دکتر مجید رشیدی، استاد ایرانی دانشگاه کلیولند آمریکا ابداع شده است.

در طرح جدید، تعدادی توربین بادی بر روی سازه مارپیچی سیلو شکلی با قابلیت تقویت جریان باد قرار می‌گیرند. به همین دلیل این سیستم قابلیت تولید انرژی حتی در شرایط سرعت کم وزش باد را دارد. همچنین این سازه به صورت مداوم حول محور خود می‌چرخد تا توربین ها را در بهترین وضعیت در جهت وزش باد قرار دهد. از جمله مزایای این طرح، بازدهی بالا در شرایط مختلف جوی، حجم کم، هزینه اجرای پایین و مهم‌تر از همه توانایی آن در قرار گرفتن در مناطق شهری و بر روی پشت بام ساختمان‌ها است. در طرح دیگر، این سیستم را کنار منابع آب شهری قرار داده‌اند. در این حالت با استفاده از سازه بلند و استوانه‌ای منبع آب و بدون نیاز به ساخت سازه نگهدارنده اضافی، می‌توان به تولید انرژی برق در مناطق شهری پرداخت.

در تصویر زیر، نوع آزمایشی از این سیستم مشاهده می‌شود که به منظور تأمین برق یک استادیوم ورزشی نصب شده است که با عرض 5.5 متر و استفاده از چهار توربین، توانایی تولید 40.000 کیلووات ساعت برق در سال را دارد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×