120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

همواره فعالیتهای روزانه ما با تولید و انتشار مقادیر زیادی از گازهای کربنی همراه بوده است. اما با گسترش دنیای دیجیتال و افزایش دسترسی به اینترنت و تبدیل شدن بسیاری از خدمات حضوری به خدمات آنلاین (غیرحضوری) این امکان را فراهم ساخته که بتوان تا حدی از انتشار کربن پیشگیری نمود. در اینجا قصد داریم به چند نمونه از تکنولوژی‌هایی که به بهبود شرایط زمین و محیط زیست کمک کرده‌اند اشاره کنیم:

1- استفاده از نسخ دیجیتال

امروزه به راحتی می‌توان به نسخه دیجیتال کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها، آلبوم‌های موسیقی و فیلم‌های گوناگون دست یافت. با قرار گرفتن امکاناتی از قبیل پرداخت اینترنتی، دیگر نیازی به خرید CD یا DVD فیلم ها و موسیقی نیست. عدم نیاز به خرید این محصولات در شکل فیزیکی آن، باعث کاهش تولید مواد پلاستیکی و نشت مواد سمی و زیانبار به محیط زیست شده است. نسخ دیجیتال رسانه‌های مختلف علاوه بر کیفیت بالاتر، به دلیل ماهیت دیجیتالی آن وزنی نداشته و قابلیت حمل بسیار آسانی دارد.

2- آموزش آنلاین

به جرأت می‌توان گفت که آموزش آنلاین مؤثرترین روشی است که دنیای دیجیتال برای مراقبت از زمین و محیط زیست به ارمغان داشته است. دانشجویان و دانش‌آموزان به جای مصرف سوخت و حضور در کلاسهای حضوری، به راحتی می‌توانند از مزایای آموزش آنلاین بهره‌مند شوند. از دیگر مزایای آموزش آنلاین، عدم نیاز به چاپ هزاران نسخه از یک کتاب و جلوگیری از مصرف هزاران تن کاغذ خواهد بود.

3- ناوبری GPS

دیگر عمر کتابچه‌های قطور نقشه راه به پایان رسیده است. با استفاده از تکنولوژی GPS دیگر نیازی به اتلاف مقادیر هنگفتی از کاغذ و تولید نقشه‌های کاغذی نیست و به دلیل دقت در سیستم ناوبری، از مصرف سوخت بیشتر در سفرهای درون و برون شهری پیشگیری خواهد شد.

4- دورکاری (Telecommuting)

امروزه با بهره‌گیری از اینترنت پر سرعت، تلفن و فاکس انجام بسیاری از کارها از راه دور میسر شده است و دیگر نیازی به سفرهای درون و برون شهری که نتیجه‌ای آن افزایش آلودگی است، وجود ندارد. رسیدگی به امور بانکی، ارسال نامه‌های الکترونیکی، آموزش آنلاین و بسیاری از امور روزمره با استفاده از تکنولوژی بسیار سهل و آسان شده است.

اما موضوع  زباله الکترونیک را چگونه توجیه کنیم؟

اگرچه دنیای دیجیتال و مزایای بی شمار آن قابل انکار نیستند، اما موضوعی که در رابطه با زباله الکترونیک مطرح می‌گردد نیز قابل توجه بوده و مستلزم نگرش جدی به آن است. عمر هر ابزار الکترونیکی، روزی به سر خواهد رسید و نیاز است که برای دفع یا بازیافت آن راه مناسبی پیدا شود. عدم بازیافت صحیح ادوات الکترونیکی باعث صدمات بسیار جدی به محیط زیست خواهد گردید که چه بسا این لطمه بزرگ به طبیعت تمامی مزایای استفاده از آن را خنثی سازد.


  1. رسول

    لازم به ذکر هست که برخی از شرکت های خارجی گاهی کارهای جالبی در رابطه با محیط زیست انجام میدن، مثلا بازیافت باتری لپ تاپ ها توسط hp. باتری های لیتیوم یون آسیب قابل توجهی به میط زیست میرسونن.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×