120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

تصمیم به استفاده از انرژی خورشیدی به عنوان یک منبع جایگزین انرژی یک تصمیم بزرگ در جهت منافع مالی و زیست محیطی است. امتیازات منحصر به فردی در گرایش به استفاده از منابع جدید انرژی الکتریسیته همچون انرژی خورشیدی نسبت به استفاده از نیروگاه‌های با سوخت فسیلی وجود دارد.

بزرگترین مزیت آن صرفه‌جویی در هزینه‌ها، قابلیت دسترسی بهتر و عدم نیاز به دست و پنجه نرم کردن با آلاینده‌های هوا و آلایندگی‌های صوتی است که ژنراتورهای معمول و یا توربین‌های بادی ایجاد می‌کنند، می‌باشد. اگر شما هم در زمره افرادی باشید که تمایل و گرایش به استفاده از انرژی خورشیدی دارید، بایستی قبل از آن به چند نکته توجه کنید. استفاده از این نکات می‌تواند به شما در کاهش هزینه‌ها، صرفه‌جویی در زمان و پیشگیری از ناکامی‌های احتمالی کمک بسیاری نماید.

1- انجام مقایسه قیمت بین پنل‌های خورشیدی مختلف

قیمت پنل‌های خورشیدی بسته به جایی که آنها را تأمین می‌کنید و مواد اولیه‌ای که در ساختار آنها مورد استفاده قرار گرفته است، قیمت‌های مختلفی خواهند داشت. بنابراین عاقلانه‌ترین کار این است که قبل از اقدام به خرید، قیمت پنل‌های خورشیدی مختلف استعلام و مقایسه گردد. به عنوان مثال نسل قبلی پنل‌های بزرگ خورشیدی از ساندویچ‌های کریستالی سیلیکون ساخته شده‌اند. این ساندویچ پنل‌ها عامل اصلی افزایش هزینه‌ها می‌باشند. نسل سوم پنل‌های خورشیدی از ماژول‌های لایه نازک (thin-film) بهره می‌برند و هزینه خرید آنها به صورت عمده و یا تعویض این پنل‌ها به مراتب پایین‌تر است. موضوعی که نباید از خاطر برد این است که پنل‌های خورشیدی ساندویچی از جنس سیلیکون، توانایی بیشتری در تولید انرژی نسبت به ماژول‌های لایه نازک دارند.

2- جستجو کنید و بپرسید

همانطور که در هر خریدی به جستجو در میان فروشندگان مختلف و مشاوره می‌پردازید بایستی در خرید سیستم‌های خورشیدی نیز همین کار را انجام دهید. این کار باعث خواهد شد تا از دام فروشندگانی که با زور و اصرار بی‌مورد شما را تحت فشار گذاشته و فرصت تفکر و ارزیابی فنی را از شما صلب می‌کنند، رهایی یابید.

این منطقی است که شما برای هر تعداد سئوالی که در ذهن دارید، پاسخ مناسبی بیابید. سعی کنید تمامی پاسخ‌ها، جزئیات و آمار دریافتی را در یک دفترچه یادداشت کنید. اگر شما قصد دارید خودتان شخصاً نسبت به نصب و راه‌اندازی سیستم خورشیدی اقدام کنید، ضروریست که درک کاملی از تفاوت‌های بین پنل‌های مختلف داشته باشید. همچنین شما باید بدانید که کدام روش نصب برای شما بهتر است.

در بین این سئوالات، یافتن پاسخ مناسبی برای مسائلی از قبیل اینکه در چه مدت زمانی سیستم هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه خود را مستهلک می‌کند، آیا به باتری و تجهیزات جانبی نیازی وجود دارد و غیره از ضروریات است.

3- آیا پنل‌های خورشیدی واقعاً مقرون به صرفه هستند؟

قبل از اقدام به خرید و نصب یک سیستم خورشیدی، محاسباتی انجام دهید تا از اینکه  خرید و استفاده از سلول‌های خورشیدی در کاهش هزینه‌های شما واقعاً مؤثر است یا خیر اطمینان حاصل نمایید. در این محاسبات بایستی هزینه تعویض پنل‌ها در آینده را نیز لحاظ نمایید. به طور طبیعی پنل‌های خورشیدی عمر طولانی داشته و تقریباً به صورت مادام‌العمر به کار خواهند آمد. اما این واقعیت بایستی در نظر گرفته شود که احتمال آسیب دیدن آنها در حوادث طبیعی از قبیل ضربه دیدن بر اثر افتادن شاخه‌ای از درختان، طوفان، تگرگ و یا بارش سنگین برف نیز وجود خواهد داشت.

بنابراین قبل از هر گونه اقدامی برای خرید سیستم‌های خورشیدی، همواره با انجام تحقیقات لازم و پرسیدن سئوالات فوق، از هر دادن منابع مالی خود مطمئن شوید.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×