120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

چندی است که به دلیل افزایش نرخ برق استفاده از لامپ‌های کم مصرف رواج یافته است. از آنجا که مدت زیادی از حضور این لامپ‌ها در بازار نمی‌گذرد، نمی‌توان به طور قطع و یقین در خصوص اثرات طولانی مدت آنها اظهار نظر کرد. اما مطالعات اخیر نشان از احتمال آزادسازی و تابش اشعه فرابنفش توسط لامپ‌های کم مصرف دارد که این عاملی برای صدمه دیدن پوست است.

اگر چه لامپ‌های فلورسنت فشرده (CFL) که در ایران به لامپ‌های کم ‌مصرف شهرت دارند، از نظر بهره‌وری بسیار موثر واقع شده‌اند اما این لامپ‌ها هنوز امتحان واقعی خود را پس نداده‌اند و مطالعات طولانی‌مدت اندکی بر روی آنها انجام شده است.

طبق گزارش جدید محققان مرکز Stony Brook لامپ‌های کم‌ مصرف ممکن است با آزاد کردن تابش فرابنفش باعث صدمه دیدن پوست شوند. به گزارش پاپ‌ساینس، این گروه تحقیقاتی نمونه لامپ‌های کم مصرف را از دو محله مختلف نیویورک جمع‌آوری کرده  و میزان تابش فرابنفش و قدرت پوشش فسفری آنها را مورد آزمایش و اندازه‌گیری قرار داده‌اند. آنها ترک‌هایی را در لامپ‌ها یافتند که برای آزادسازی پرتوهای فرابنفش در هر لامپ کفایت می‌کرد. طبق گفته میریام رافایلوویچ، سرپرست گروه تحقیقاتی، آنها بافت‌های سالم و مصنوعی پوست را در آزمایشگاهی در معرض این پرتوها قرار دادند و استحکام آن را در مقابل صدمه ناشی از تابش فرابنفش لامپ ثبت کردند.

اگر چه هنوز نتیجه قطعی این آزمایشات مشخص نشده است، اما پیشنهاد می‌شود با احتیاط بیشتری از این لامپ‌ها استفاده شود و در صورت امکان از یک پوشش شیشه‌ای اضافی نیز استفاده شود. اگر چه با اندک هزینه‌ای بیشتر، می‌توان لامپ‌های LED را جایگزین لامپ‌های رشته‌ای یا کم مصرف (CFL) نمود. در خصوص مزایای لامپ‌های LED قبلاً نیز با شما سخن گفته‌ایم.


  1. سيد محمد محسني

    سلام لیست قیمت صادراتی لامپهای کم مصرف و ال ای دی شرکت را برایم ارسال فرمایید بصره محسنی

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×