120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

نقاط درخشان روی صفحه نمایشگر ضربان قلب، سر و صدای زیاد دستگاه MRI، نورهای متمرکز و شدید در اتاق عمل و پدیده‌هایی از این دست اگر چه حالی از پیشرفت بشر به سوی زندگی راحت‌تر است اما استفاده از آنها نیز مستلزم صرف هزینه و انرژی زیادی خواهد بود. بیمارستان‌ها عموماً از مکانهایی با مصارف زیاد انرژی محسوب می‌شوند، اگر چه در دنیا بسیاری از بیمارستان‌‌ها با بهره‌گیری از نور طبیعی و آرامش بخش، مصرف انرژی مربوط به بخش روشنایی خود را کاهش داده‌اند و انرژی مورد نیاز سایر بخش‌ها و تجهیزات را از طریق انرژی خورشیدی و انرژی زمین گرمایی تأمین می‌کنند.

بیمارستانها برای نجات زندگی انسان‌ها نیاز به انرژی زیادی دارند. در حقیقت بیمارستان‌ها بیش از 836 تریلیون BTU در سال انرژی مصرف کرده و انتشار آلاینده‌های کربنی آن ها بیش از 2.5 برابر ساختمان‌های تجاری و اداری است.

تیم عملیاتی برنامه ساختمان‌های تجاری در وزارت انرژی آمریکا (DOE) و لابراتوار ملی انرژی های تجدیدپذیر این وزارت (NREL) در نظر دارند تا با همکاری انجمن مهندسان گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) و به کمک سایر صنایع ساختمانی راهی عملی برای کاهش پنجاه درصدی مصرف انرژی بیمارستانها و مدارس بیابند.

مجموعه راهنمای پیشرفته طراحی انرژی (AEDG)، بهترین راهکار عملی برای بازدهی انرژی ساختمان‌ها را ارایه می‌دهد. هدف از تعامل مشترک بین سه سازمان فوق، ترکیب راهکارهای ارایه شده در AEDG با تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر و بهبود شرایط استفاده از این استاندارد است. لابراتوار ملی انرژی های تجدیدپذیر NREL، مدل و نرم‌افزار بهینه‌سازی برای رسیدن به هدف کاهش مصرف انرژی تا سقف 50% را به این منظور تولید نموده است. نسخه کامل مجموعه راهنماهای پیشرفته طراحی انرژی (AEDG) از طریق آدرس www.ashrae.org/aedg در دسترس است. AEDG مخفف Advanced Energy Design Guidelines است.

کد ساختمان مبنای طراحی ساختمانی با حداقل بازدهی انرژی است که یک طراح می‌تواند آن را در نظر بگیرد. خوشبختانه در این کد موردی برای متوقف ساختن شرکتهای طراح که تمایل با طراحی ساختمانی با بیشترین بازدهی انرژی ممکن را دارند، وجود ندارد که این خود نکته جالب توجه AEDG است. از طرفی تمایل و علاقه عمومی در جهت کاهش حداکثری مصرف انرژی است که مزایای زیست محیطی و مالی آن کاملاً مشخص است.

مجموعه راهنمای پیشرفته طراحی انرژی (AEDG) ، برای مالکان، تیم های طراحی و پیمانکاران ساختمانی که قصد ساخت و ساز دارند تهیه شده است. مخاطبین این استاندارد بدون در نظر گرفتن تجربیات آنها در مقوله بهینه سازی انرژی می‌توانند حداکثر استفاده از آن را برده و به هدف اصلی خود که همانا کاهش مصرف انرژی یک ساختمان است برسند. در این راهنما جداول زیادی برای مناطق مختلف آب و هوایی آمریکا تهیه و استفاده شده است.

راهنمای پیشرفته طراحی انرژی، AEDG ، با استفاده از متون فنی تکمیلی و جداول زیاد، جزئیات مورد نیاز برای مدلسازی انرژی در یک ساختمان را شامل شده و به عنوان مثال راه حل های مختلفی را برای روشنایی و استفاده از نور طبیعی روز در نقاط مختلف که شرایط آب و هوایی گوناگون دارند، ارائه داده است.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×