120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پروژه شارژ باتری هواپیماهای برقی با لیزر کار مشترکی است بین شرکت های  لاکهیدمارتین و لیزرموتیو که هدف از آن شارژ انرژی مورد نیاز هواپیماهای در حال پرواز به کمک اشعه لیزر است که به صورت وایرلس صورت می‌پذیرد. این پروژه نه تنها آخرین مراحل تست خود را پشت سر گذاشته است بلکه در کمال شگفتی فرا از انتظارات پیش بینی شده نتیجه داده است. آزمایشات انجام شده در این زمینه در یک فضای بسته صورت گرفته است و در صورت موفقیت شارژ باتری ها به صورت وایرلس در آسمان، انقلابی بزرگ در زمینه ساخت و تولید هواپیماهای برقی رقم خواهد خورد.

طبق مقاله‌ای که در optics.org منتشر شده است، هدف اصلی شرکت لیزرموتیو طراحی و ساخت سیستمی برای شارژ روبوتهای بالارونده بوده است. آزمایشات اولیه پروژه شارژ باتری هواپیماهای برقی بر روی یک مدل از هواپیماهای بدون سرنشین صورت گرفته است که نتایج حاصل از آن نشان از افزایش 48 ساعت به زمان پرواز و بهبود آن به مقدار 2400 درصد دارد.

شرکت لیزرموتیو از مبانی انرژی خورشیدی و فتوولتائیک برای رسیدن به این طرح استفاده نموده است. در این پروژه به جای استفاده از نور خورشید، اشعه پرقدرتی از لیزر به سلولهای فتوولتائیک تابانده می‌شود که قادر به تولید برق و شارژ باتری می‌باشد. این اشعه پرقدرت لیزری همانطور که از طریق یک فیبر نوری قابل انتقال است قابلیت هدایت از طریق هوا را نیز دارد. انرژی مورد نیاز برای تولید اشعه لیزر نیز همچون گذشته می‌تواند علاوه بر استفاده از منابع سوخت فسیلی، از منابع تجدیدپذیر همچون توربین‌های بادی یا انرژی خورشیدی تأمین گردد.

پروژه شارژ باتری هواپیماهای برقی نه تنها سرآغاز صنعتی جدید است بلکه می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای حذف خطوط انتقال قدرت در آینده.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×