120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

با نگرانی‌هایی که در ذهن همه ما نسبت به حفظ و سلامت محیط زیست وجود دارد، حالا بیش از پیش باید در خرید رایانه‌ها برای شرکت‌ها و موسسات خود دقت کنیم.

سیستم‌های دیجیتال به صورت بالقوه یکی از آلاینده‎ترین محصولات ساخته بشر هستند که زندگی کره زمین را تهدید می‌کنند. برای خرید این تجهیزات تنها دانستن قابلیت‌های فنی کافی نیست و لازم است بدانیم که آیا قطعاتی از سیستم قابلیت بازیافت را دارند و آیا بازیافت آنها به راحتی ممکن است یا خیر. دانستن اینکه دستگاه ما چقدر ممکن است به کره زمین آسیب بزند، کمک می‌کند تا به میزان بهره‌وری دستگاه نیز پی ببریم.

در پاسخ به سئوالات بالا، سامسونگ ” کارت گزارش سبز ” را ابداع کرده است که در آن رتبه محیط زیستی هرکدام از محصولات خود را ثبت کرده است. دانستن رتبه زیست محیطی محصولات سامسونگ به شما کمک می‌کند تا از انتخاب محصولی با کمترین آسیب به محیط زیست مطمئن شوید.

EPEAT  (ابزار ارزیابی محیط زیست محصولات الکترونیکی)

این کد برنامه‌ای است که توسط انجمن محیط زیست محصولات الکترونیک اجرا شده و کار رتبه بندی قطعات رایانه را بر اساس مشخصات محیط زیستی مانند طول‌عمر، کاهش و یا حذف مواد سمی، میزان مصرف انرژی و قابلیت بازیافت انجام می‌دهد.
محصولاتی که می‌خواهند در EPEAT ثبت شوند، باید 23 شرط از معیارهای استاندارد IEEE 1680 را که برای گرفتن رتبه برنز است بدست آورند. محصولات می‌توانند رتبه نقره‌ای و یا طلائی را نیز بدست بیاورند. کسب رتبه طلائی به این معناست که محصول در بالاترین سطح محیط زیستی قرار دارد. برای کسب این رتبه، محصولات باید واجد 28 شرط از معیارهای لازم باشد که شامل بسته بندی محصول از مواد قابل بازیافت، میزان کمتر استفاده از پلاستیک در محصول و در دسترس بودن قطعات یدکی نیز می‌شود.

RoHs (محدود کردن استفاده از مواد خطرناک در وسایل الکترونیکی وتجهیزات الکتریکی)

بر اساس معیارهای بریتانیا، مطابق با RoHS باید مطمئن شد که تجهیزات الکترونیکی جدید دارای میزان مشخص و کنترل شده‌ای از سرب، کادمیوم، جیوه، هگزاوالانت کرومیوم، پولی برومینات بی فنیل و پولی برومینات دی فنیل اتر و ضد آتش هستند. اگرچه در حال حاضر امکان ساخت بیشتر قطعات رایانه با مشخصات فوق مقدور نیست، اما هدف RoHS کم کردن قابل ملاحظه مواد غیرقابل بازیافت از زباله‌های الکترونیکی است.

محصولات می توانند به شرطی از علامت RoHS  و سازگار با آن را استفاده کنند که دارای سطوح مناسبی از این مواد محدود شده باشند. اگر محصولی نتواند استاندارد اروپا را بدست آورده و میزان استفاده از این مواد را کاهش دهد در لیست ناسازگارها با استاندارد RoHS  ثبت می‌شود.

انرژی استار (مصرف بهینه انرژی)

استاندارد ENERGY STAR  توسط موسسه حفاظت از محیط زیست آمریکا(EPA)   و وزارت انرژی آن کشور به نام (DOE)  برای شناسایی و ترویج محصولات با بهره‌وری انرژی و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ایجاد شد. کامپیوتر و مانیتور، اولین دارندگان برچسب ENERGY STAR بودند، اما اکنون می توان برچسب ENERGY STAR را در بیش از 60 گونه از لوازم کار، وسائل الکترونیکی مصرفی و لوازم خانگی سامسونگ مشاهده کرد.

محصولات ENERGY STAR نسبت به استاندارهای ایالت متحده ، بین 10 تا 25 درصد کارآمد هستند، در حالی که عملکرد فوق‌العاده و ویژگی‌های نوآورانه‌ای را ارائه می‌دهند. طیف وسیعی از محصولات سامسونگ که در سراسر جهان عرضه می‌شوند، از جمله تلویزیون، مانیتور، نوت بوک، پرینتر و لوازم دیگر دارای آخرین استاندارد ENERGY STAR هستند.

کارت گزارش سبز در واقع کلیه اطلاعات مربوط به این استانداردها زیست محیطی را در اختیار شما می‌گذارد. کارت گزارش سبز سامسونگ به شما کمک می‌کند تا انتخابی آگاهانه و مسئولانه، فراتر از کاربردهای فنی یک دستگاه داشته باشید. در واقع این کارت نشان دهنده تعهد ما به ارائه محصولات، راه حل ها و فن آوری‌هایی است که به نفع شما و سیاره ما هستند.

منبع فارسی: سایت نمایندگی سامسونگ در ایران

منبع انگلیسی: سایت رسمی سامسونگ


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×