120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

بشر با اختراع چراغ توانست مدت زمان بیشتری از روز را مورد استفاده قرار داده و به خصوص به زمانهایی که مجبور بود در خواب سپری کند دست یابد. جایگزین کردن شمع و چراغ‌های نفتی با چراغ‌های برق راهی مطمئن‌تر و ایمن‌تر برای روشن کردن محیط زندگی بعد از غروب آفتاب شد. اگر چه هیچ نوری نمی‌تواند جایگزین نور طبیعی خورشید گردد.

نو مصنوعی همانطور که از نام آن پیداست، مصنوعی است! اگر چه لامپ‌ها کارایی بیشتری در روشنایی محیط دارند، اما به دلیل همین خاصیت مصنوعی بودن آنها و انتشار نوری سرد، مشکلاتی از قبیل مشکلات بینایی یا پوستی نیز ایجاد می‌کنند. به منظور دریافتن تأثیرات لامپ‌ها بر بدن انسان، یک طراح ایتالیایی به نام استفانو پرتگاتو (Stefano Pertegato) تحقیقات زیادی در دنیای روشنایی و محیط های مدرن زندگی انجام داده است. وی توانست از نتایج حاصل از تحقیقات خود یک سیستم روشنایی LED دینامیک بسازد که همان خاصیت اصلی نور خورشید بر روی ساعت بیولوژیک بدن را دارد.

در این سیستم که ” لومیناریوم ” نام گرفته است یک مجموعه سه تایی از لامپ‌های LED بر روی یک چرخدنده نصب و همانند چراغ‌های معمولی از سقف آویزان می‌شود. چیزی که این سیستم را از سایر سیستم‌های معمول روشنایی متمایز می‌کند، نحوه و مقدار نوردهی آن در طول روز است. این سیستم در یک دوره نوردهی 12 ساعته نورهایی با حرارت‌های مختلف از خود منتشر می‌سازد. لومیناریوم صبح‌ها نوری گرم و آرامش‌بخش را از خود منتشر می‌کند و سپس تا ساعات ابتدایی عصر به تدریج از حرارت نور کاسته و در زمان غروب آفتاب به منظور شبیه‌سازی شرایط واقعی غروب خورشید مجدداً نور گرمی را منتشر می‌کند.

پرتگاتو، طراح لومیناریوم ، معتقد است که استفاده طولانی مدت از نور شدید و یکنواخت لامپ‌های معمول بر روی شرایط بیولوژیکی بدن انسان تأثیر گذاشته است و امیدوار است تا با استفاده از این سیستم جدید نوردهی، آرامش حاصل از نور طبیعی روز را به انسان برگرداند.

 

 

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×