120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

به نظر شما بهترین توربین های بادی که به صورت فراساحلی مورد استفاده قرار می‌گیرند توربین های محور افقی هستند یا محور عمودی؟ این همان پرسشی است که محققین انرژی های بادی در آزمایشگاه ملی ساندیا (Sandia National Laboratories) در تلاش‌اند تا پاسخی برای آن بیابند. آنها در حال مقایسه و ارزیابی مجدد توربین های بادی محور عمودی جهت رفع مشکلات ناشی از استفاده از توربین های بادی محور افقی در نیروگاه های فراساحلی هستند.

بنابر گزارشی که آزمایشگاه ملی ساندیا ارایه کرده است، ملاحظات اقتصادی نیروگاه‌ های بادی فراساحلی به دلیل چالش‌های نصب و بهره‌برداری از آنها با نیروگاه های بادی معمولی متفاوت است. توربین های بادی محور عمودی به دلیل دارا بودن سه مزیت زیر قادر هستند تا در کاهش قیمت انرژی بادی نقش مؤثری ایفا کنند:

 • مرکز ثقل پایین‌تر که به معنای پایداری بیشتر و خستگی کمتر در مقابل بارهای ثقلی است.
 • سادگی مکانیزم توربین و استفاده از قطعات کمتر که عمر ماشین را بیشتر کرده و نیاز به تعمیرات را کاهش می‌دهد.
 • قابلیت ساخت در مقیاس‌های متفاوت برای کاربردهای گوناگون

دلیل سادگی توربین های بادی محور عمودی عدم نیاز به سیستمی است که اصطلاحاً یاو (YAW) نامیده می‌شود. این سیستم در توربین های بادی محور عمودی باعث می‌شود تا توربین در هر لحظه با تغییر جهت باد، بهترین موقعیت قرارگیری در برابر آن را داشته باشد. اما از طرفی دیگر، توربین های بادی محور عمودی بایستی به نحوی طراحی شوند که در برابر بارهای گریز از مرکز توان کافی داشته باشد. توربین های بادی محور افقی در صورت ثابت بودن باد، گشتاور ثابتی را بر روی پره‌های خود تحمل خواهند نمود، اما در توربین های بادی محور عمودی بر اساس اینکه پره ها در برابر یا پشت به باد قرار بگیرند، دو نوع پالس گشتاور و قدرت را دارا خواهند بود. این ناهماهنگی گشتاوری باعث افزایش خستگی در سیستم انتقال قدرت و اجزای محور می‌شود. در پروژه‌ای که آزمایشگاه ملی ساندیا مشغول به آن است، طراحی نوع بهتری از روتور است که بتواند بدون افزایش هزینه های ساخت، در برابر تغییرات گشتاور مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

یکی دیگر از مشکلاتی که در توربین های بادی محور عمودی وجود دارد سیستم ترمز ایرودینامیکی آن است. در توربین های بادی محور افقی، با استفاده از سیستم پیچ (Pitch) زاویه پره‌ها عوض شده و بر حسب نیاز در برابر سرعتهای بیشتر باد مقاومت ایجاد می‌شود. اما در توربین های بادی محور عمودی فقط از ترمزهای مکانیکی استفاده شده است. سیستم ترمز ایرودینامیکی توربین یکی از دیگر موضوعاتی که توسط تیم تحقیقاتی ساندیا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فاز اول این پروژه تحقیقاتی ظرف دو سال انجام خواهد شد و مشتمل بر طراحی مفهومی توربین بادی محور عمودی، استفاده از نرم‌افزار برای تحلیل مدل و بهینه سازی طرح برای نزدیک شدن به شرایط واقعی ساخت خواهد بود. در فاز بعدی، مسائلی از قبیل ساخت و آزمایشات مورد نیاز گنجانده خواهد شد.


 1. افشین

  سلام خدمت شما!
  سایت بسیار خوبی دارید!
  ببخشید من دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک هستم و پروژه من در زمینه توربین های بادی عمود محور می باشد.
  می خواستم ببینم که شما می توانید در زمینه هایی که قادر هستید به من کمک کنید.
  ممنون!

  • دانیار

   افشین عزیز
   هر کمکی از دست ما بر بیاید در خدمت شما و علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر هستیم. رسالت ما ارتقای دانش انرژی های پاک است. از طریق ایمیل با شما در تماس خواهیم بود.

 2. مهدیه

  سلام .خسته نباشید .من دانشجوی ارشد قدرت هستم و در مورد توربین های بادی چند تا سووال داشتم .ممنون.

  • دانیار

   با سلام، لطفاً سئوالات خود را از طریق ایمیل info@danyar.ir ارسال فرمایید.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×