120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

شرکت هواپیما سازی ایرباس فرانسه (Airbus) تصمیم دارد تا به منظور بهینه‌سازی مصرف سوخت هواپیماها از پیل سوختی هیدروژنی برای برخی مصارف داخلی آن استفاده کند. در این طرح از انرژی پیل سوختی هیدروژنی برای تأمین برق مورد نیاز سیستم‌های فرعی هواپیما از قبیل سیستم روشنایی کابین و سیستم‌ صوتی و تصویری (سرگرمی‌های حین پرواز) استفاده خواهد شد.

به این ترتیب زمانی که هواپیما بر روی زمین قرار دارد و در حال آماده شدن برای شروع پرواز است، دیگر نیازی به روشن شدن زود هنگام موتور نخواهد بود. همچنین در حین پرواز سوخت موجود در هواپیما صرفاً جهت موتور و قوای محرک آن مورد استفاده قرار می‌گیرد که موجب خواهد شد به میزان 15% در مصرف سوخت صرفه جویی شود.

به این منظور قرار است یک پیل سوختی هیدورژنی به ظرفیت 90 کیلووات بر روی یک فروند هواپیمای ایرباس A320 نصب و پرواز آزمایشی آن تا سال 2015 صورت پذیرد. از آنجا که موتورهای هواپیما برای جبران مصارف کمکی کمی بزرگتر طراحی و ساخته می‌شوند، در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایشات، این امکان وجود خواهد داشت که در طرح و اندازه موتورها نیز بازنگری‌های لازم بعمل آید و از وزن مازاد آنها کاسته شود.

 

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×