120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

انرژی باد

گستردگی نیاز انسان به منابع انرژی همواره از مسائل اساسی مهم در  زندگی بشر بوده و تلاش برای دستیابی به یک منبع تمام نشدنی انرژی از آرزوهای دیرینه انسان بوده است. از نقوش حک شده بر دیوار غارها می توان دریافت که بشر اولیه توانسته بود نیروی ماهیچه‌ای را به عنوان یک منبع انرژی مکانیکی به خوبی شناخته و از آن استفاده کند. ولی از آنجایی که این نیرو بسیار محدود و ضعیف است انسان همواره در تصورات خود نیرویی تمام نشدنی را جستجو می‌کرد که همواره و در هر زمان و مکان در دسترس باشد. این موضوع را می‌توان در داستان‌های مختلف که ساخته تخیل و ذهن بشر نخستین بوده به خوبی دریافت.

به تدریج با پیشرفت تمدن بشری، چوب و پس از آن ذغال سنگ، نفت و گاز وارد بازار انرژی گردیده‌اند. اما به  دلیل افزایش روز افزون نیاز به انرژی و محدودیت منابع فسیلی از یک سو و افزایش آلودگی محیط زیست ناشی از سوزاندن این منابع از سوی دیگر استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را روز به روز با اهمیت‌تر و گسترده‌تر نموده است.

انرژی باد یکی  از انواع اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر می باشد که از دیر باز ذهن بشر را به خود معطوف کرده بود به طوری که وی همواره به فکر کاربرد این انرژی در صنعت بوده است. بشر از انرژی باد برای به حرکت درآوردن قایق‌ها و کشتی‌های بادبانی و آسیاب‌های بادی استفاده می‌کرده است. در شرایط کنونی نیز با توجه به موارد ذکر شده و توجیه‌پذیری اقتصادی انرژی باد در مقایسه با سایر منابع انرژی های نو، پرداختن به انرژی باد امری حیاتی و ضروری به نظر می‌رسد. در کشور ما ایران قابلیت‌ها  و پتانسیل‌های مناسبی جهت نصب و راه‌اندازی توربین‌های برق بادی وجود دارد که با توجه به توجیه پذیری آن و تحقیقات، مطالعات و سرمایه‌گذاری که در این زمینه صورت گرفته، توسعه و کاربرد این تکنولوژی چشم انداز روشنی را فرا روی سیاست‌گذاران بخش انرژی کشور در این زمینه قرار داده است.


 1. مهرداد

  سلام
  من یک پروژه ی تحقیقاتی در مورد توربین های بادی دارم ایا شما می توانید به من کمک کنید(به میلم جوابتان را بفرستید)

 2. sajad

  سلام
  ببخشید امکانش هست قیمن نوربین های 500 و 750کیلو وات بطور مثال در ایران نیروگاه منجیل استفاده شده است را بهم بگید؟
  یا سایتی که قیمت اینهارو توش داشته باشه؟
  ممنون

  • دانیار

   دوست عزیز، در نظر داشته باشید که قیمت توربین به تنهایی مهم نیست! آنچه که مهم است قیمت تمام شده کل پروژه است که با توجه به نرخ جهانی این صنعت، بین 1500 تا 1700 یورو به ازای هر کیلووات تمام خواهد شد. ضمن اینکه توربین های منجیل نسل قدیمی این توربین ها هستند و اکنون توربین های قویتری در دنیا ساخته و استفاده می شود.

 3. sajad

  از این که جوابمو دادید ممنونم
  ولی می تونم بپرسم این ارقام را بر اساس چه بنایی گفته اید؟
  و یا امکانش هست این منابع رو به من بدید؟

 4. kousar

  سلام من پروپوزالم درمورد نیروگاه بادی هست .میتونید مطالب به روز تر بزارید دراین مورد؟

  • دانیار

   متوجه منظور شما از مطالب به روزتر نشدیم. لطفاً بفرمایید دقیقاً چه چیزی مورد نیاز شماست؟

 5. فاطمه

  عالی بود.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×