120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

توربین‌های بادی بر حسب محل قرارگیری، با شرایط مختلفی از وزش باد روبه‌رو می‌باشند. این شرایط می‌تواند وزش بسیار آرام تا تندبادهای موسمی را شامل شود. این شرایط متغیر، بهره‌برداری بهینه از توربین بادی را بسیار مشکل می‌کند.

سیستم‌های مرسوم توربین بادی عموماً برای سرعت بهینه باد طراحی شده‌اند که سرعت نامی نامیده می‌شود. در سرعت‌های غیر از سرعت نامی، سیستم‌های کنترلی با ایجاد تغییراتی در سیستم مانند تغییر زاویه پره‌های توربین بادی یا تغییر گشتاور الکترومغناطیسی سیستم به ایجاد شرایط مناسب می‌پردازند. این تغییرات بازده سیستم را در وزش‌های ملایم باد بالا می‌برند و در تندبادها از آسیب رسیدن به توربین‌های بادی جلوگیری می‌کنند.

اما گروهی از دانشمندان چینی با الهام گرفتن از حافظه انسان و قابلیت یادگیری آن، رویکرد جدیدی در کنترل توربین‌های بادی پیش گرفته‌اند. در این رویکرد، یک سیستم کنترل به آنالیز اطلاعاتی که در حافظه سیستم از تجربیات گذشته در برخورد با شرایط و نتایج آنها ذخیره شده است می‌پردازد. سپس با استفاده از نتایج این تحلیل، در مورد شرایط کاری فعلی و برنامه‌ریزی برای کنترل توربین تصمیم‌گیری می‌کند. به این ترتیب در آینده‌ای نه چندان دور، شاهد توربین های بادی با قابلیت یادگیری خواهیم بود.

نتایج شبیه‌سازی که در مقاله‌ای با عنوان ” الهام گرفتن از انسان در بهبود کنترل توربین‌های بادی ” در تازه‌ترین شماره ژورنال انرژی‌های تجدیدپذیر مؤسسه فیزیک آمریکا به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که سیستم کنترل مبتنی بر حافظه در ابتدای کارکرد توربین به علت کم بودن اطلاعات موجود در حافظه (تجربه کم)، عملکرد ضعیفی داشته است. اما با گذشت زمان و کسب تجربه، کارایی سیستم به سرعت، بهبود قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند. از جمله مزایای این سیستم کنترلی جدید، عملکرد بهتر آن نسبت به سیستم‌های کنترلی مرسوم، قابلیت تطبیق و سادگی اجرای آن بر روی توربین‌های بادی می‌باشد.

مرجع:

YongDuan Song, WenChuanCai, Peng Li and YongSheng Hu, “A bio-inspired approach to enhancing wind power conversion” Journal of Renewable and Sustainable Energy, Volume 4, Issue 2


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×