120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

یک نوجوان آمریکایی روشی را برای چیدمان بهینه سلول‌های خورشیدی کشف کرده است که با استفاده از آن 20 تا 50 درصد انرژی بیشتری از سلول‌های خورشیدی کسب خواهد شد.

آیدان دوایار نوجوان 13 ساله نیویورکی هنگام گشت و گذار در جنگل متوجه می‌شود که شاخ و برگ‌های درختان به صورت تصادفی در جهات مختلف رشد نمی‌کنند. به همین منظور شروع به اندازه‌گیری زاویه شاخه‌ها کرده و به نتایج جالبی می‌رسد. پشت همه این اعداد و زوایا می‌توان نظمی شبیه دنباله فیبوناچی و نسبت طلایی را دید. وی به دنبال دلیلی بود که چرا همه درختان از چنین الگوی منظم و مشخصی پیروی می‌کنند. یک نظریه این است که شاید با این کار سعی می‌کنند نور بیشتری جذب کنند.

او آزمونی ترتیب داد و با تعداد یکسانی سلول خورشیدی، دو مدل آزمایشی ایجاد کرد. یکی به همان شکل مرسوم که تمام سلول‌ها در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و دیگری شکلی همانند شاخه‌های درختان و مطابق با الگوی آنان داشت. نتیجه این بود که درخت خورشیدی وی به دلیل چیدمان بهینه سلول‌های خورشیدی 20% انرژی بیشتری جذب و ذخیره می‌کند. نتیجه در ماه دسامبر که خورشید در پایین‌ترین نقطه در آسمان قرار دارد خیلی جالب‌تر بود. درخت خورشیدی 50% انرژی بیشتری نسبت به پنل‌های خورشیدی معمولی جذب می‌کرد.

وی با این کار علاوه بر یک کشف بزرگ در زمینه استفاده از انرژی خورشیدی و معرفی چیدمان بهینه سلول‌های خورشیدی ، جایزه طبیعت موزه تاریخ طبیعی آمریکا را هم از آن خود کرده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم مطلب برج خورشیدی سه بعدی را نیز حتماً بخوانید.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×