120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

تاریخچه استفاده از پره‌های بلند و نازک برای توربین بادی به چند سال پیش برمی‌گردد و تکنولوژی تولید آن روز به روز در حال پیشرفت و رشد است.

افزایش طول پره توربین بادی باعث افزایش کارایی و ظرفیت تولید آن می‌شود. به دلیل توانایی توربین بادی در تولید توان بیشتر در سرعت‌های کم باد، مجموع توان تولیدی یک توربین بادی که از پره‌های بزرگتر استفاده می‌کند نیز بیشتر خواهد بود. این امر موجب خواهد شد تا نسبت هزینه انرژی به طول عمر کاهش یابد.

همچنین پره‌های بلند توربین بادی باعث افزایش توانایی در تأمین توان پایه شبکه و کارکرد بهتر ترانسفورماتورها و کابل‌های شبکه می‌گردد. شرکتهای Vestas ، Siemens ، Nordex ، LM Wind Power و Enercon شرکتهایی هستند که در حال حاضر قادر به تولید و استفاده از پره‌های بلند در توربین‌های بادی هستند. رکورد بزرگترین پره توربین بادی تا سال 2011 با طول پره 73.5 متر در اختیار شرکت LM بود که این رکورد اخیراً توسط شرکت زیمنس با ساخت پره 75 متری شکسته شد.

مشخصه کلیدی پره‌های بلند و باریک توربین‌های بادی، نسبت کم پهنای ایرفویل به طول پره است. با افزایش طول پره، پروسه ساخت آن نیز از نظر دستیابی به استحکام و قدرت تحمل بار خمشی بسیار خاص و چالش برانگیز می‌شود. در صورتیکه پره توربین بادی استحکام لازم در برابر بارهای خمشی را نداشته باشد، در برابر نیروی باد خم شده و با برج توربین باد برخورد خواهد کرد. سازندگان پره توربین بادی، به منظور افزایش استحکام آن علاوه بر اینکه از فیبرهای کربنی در ساختار پره استفاده می‌کنند، طول قسمت دایروی شکل ریشه پره را نیز افزایش داده‌اند. ریشه پره قسمتی از پره است که به مجموعه روتور و هاب متصل می‌شود. اما وجود قسمت استوانه‌ای شکل در پره، به جای ایجاد نیروی بالابر آیرودینامیکی (Lift) باعث ایجاد مقاومت منفی در هنگام چرخش آن می‌گردد. بنابراین به منظور جبران این نقیصه از اسپویلر استفاده می‌شود که باعث می‌شود نیروی لیفت مشابه‌ای با آنچه که توسط ایرفویل تولید می‌شود ایجاد گردد. همچنین از یک سیستم ایجاد کننده اغتشاش که شامل چند پین کوچک در نواحی پایین ایرفویل است برای بهبود کارایی پره استفاده می‌شود.

پروفسور جرارد ون‌باسل در دانشگاه دلفت هلند (Delft University of Technology) در حال تحقیق بر روی استفاده از مواد ترموپلاستیک در پره توربین بادی است. وی می‌گوید: “مواد ترموپلاستیک در مقایسه با مواد ترموست (گرماسخت)، مزایا و قابلیت تولید بهتری دارند و این امکان وجود خواهد داشت تا قسمت‌های مختلف یک پره را به یکدیگر جوش داد”. همچنین وی می‌افزاید: “متأسفانه عدم چسبندگی مناسب بین رزین‌های ترموپلاستیک و فیبرهای موجود در ساختار کامپوزیت پره، مانع از انتقال مناسب قدرت می‌گردد”.

هنوز اکثر پره‌های توربین‌های بادی حتی بلندترین آنها که 75 متر طول دارد، به صورت یک تکه ساخته می‌شوند. فقط شرکت‌های Enercon و Gamesa از پره‌های چند تکه برای توربین‌های بادی خود استفاده کرده‌اند. بسیاری از شرکت‌های فعال در زمینه ساخت توربین‌های بادی و پره‌های مورد نیاز آن در حال گسترش تکنولوژی ساخت پره‌ها به صورت چند تکه می‌باشند. یکی از دلایل این امر، سهولت در حمل و نقل پره‌ها و نصب آن می‌باشد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×