120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

اکثر پنل‌های خورشیدی موجود در بازار فعلی به صورت ورقه‌هایی مسطح تولید می‌شوند. سلول‌های خورشیدی فتوولتائیک و جمع کننده‌های گرمایی خورشیدی (Solar Thermal Collectors)، هر دو تجهیزاتی هستند که می‌توانند اشعه نور خورشید را به خود جذب و انرژی الکتریکی یا گرمایی تولید کنند.

اخیراً یک شرکت بریتانیایی در طرحی به نام Virtu، یک سلول هیبرید ( پنل خورشیدی دو کاره ) طراحی کرده و در آن سلول فتوولتائیک و جمع کننده گرمایی را در یک ساختار لوله‌ای شکل ادغام و یک راه حل خورشیدی واحد ارایه داده است. انتخاب ساختار لوله‌ای شکل به این دلیل است که تلفات گرمایی کمتری نسبت به ساختارهای مسطح دارد.

در این طرح سلول فتوولتائیک را به صورت لایه‌ای نازک برای تولید انرژی برق بر روی ساختار لوله‌ای شکل تحت شرایط خلا جاسازی می‌کنند. با برخورد اشعه نور خورشید به این لایه فتوولتائیک، گرمای زیادی تولید می‌شود. سپس این گرما به لوله‌های سیستم جمع کننده گرمایی زیرین منتقل شده و باعث گرم شدن آب می‌شود.

تعداد و نحوه نصب این لوله‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه متفاوت خواهد بود. پنل خورشیدی دو کاره تنها کافی است که بر روی پشت بام با زاویه 45 درجه نسب به سطح افق نصب شوند. به دلیل طراحی دوگانه، این طرح راندمانی تا 46% بیشتر از طرح‌های سنتی پنل‌های خورشیدی معمول دارد.

طرح پنل خورشیدی دو کاره توسط محققان این شرکت و دانشگاه ایمپریال در حال بررسی و توسعه است تا شاید بتواند جایگزین بهینه‌تری برای سقف سازه‌هایی که مدت طولانی از روز در معرض تابش نور خورشید قرار دارند، محسوب شود. پیشنهاد می‌کنیم مطلب پنل‌های فتوولتائیک دو رو را نیز مطالعه کنید.

منبع: نارنجی


 1. فهيمه موسي زاده

  با سلام
  من میخواهم شرکتی جهت نصب تجهیزات خورشیدی در شهر خود داشته باشم.
  آیا شما مجوز نمایندگی شرکتتان را برای شهرهای دیگر صادر میکنید؟
  شرایط و ضوابط یک شرکت و یا نمایندگی مثل شما چیست؟
  لطفا به ایمیلم پاسخ دهید.
  با تشکر قبلی از مطالب خوبتان

  • دانیار

   خانم موسی زاده، پاسخ شما را چندین بار به آدرس ایمیل شما ارسال نموده‌ایم. لطفاً مطابق آخرین ایمیلی که به شما فرستادیم، با ما تماس بگیرید. با تشکر

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×