120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

زندگی میلیون‌ها نفر به دلیل عدم وجود آب آشامیدنی سالم در معرض خطر قرار گرفته است و به دلیل شرایط نامساعد بهداشتی، از سطح استاندارد پایینی برای زندگی برخوردارند. بسیاری از انسان‌ها در سراسر دنیا که اکثر آنها را زنان تشکیل می‌دهند مجبور هستند روزانه پس از طی کردن مسیرهای طولانی، آب آشامیدنی مورد نیاز خود را از دوردست‌ها تأمین و با مشقت زیاد به محل زندگی خود حمل کنند. آبی که شاید از حداقل استاندارد و کیفیت برای آشامیدن برخوردار نباشد. پیش‌بینی شده است تا سال 2050 بیش از 65% از ساکنین این کره خاکی با مشکل تأمین آب مواجه خواهند شد. مشکلی جهانی که اگر هم اکنون توجه کافی به آن نشود، می‌تواند به یک فاجعه بین‌المللی تبدیل گردد.

گابریل دیامانتی با سفرهای زیادی که به دور دنیا داشته است مکرراً از نزدیک شاهد این واقعیت در بسیاری از کشورهای عقب مانده و یا حتی در حال توسعه بوده است. او از تلفیق دانش طراحی خود با علوم انرژی‌های تجدیدپذیر و مسایل اجتماعی، راه حل مناسبی برای این معزل یافته است. دستگاهی که وی طراحی کرده است قادر است تا با استفاده از انرژی خورشیدی، آب شور را به آب آشامیدنی تبدیل کند.

این آب شیرین کن خورشیدی ساده از قسمت‌ها و قطعات ساده و قابل تعویض ساخته شده است و از تکنولوژی پیچیده‌ای استفاده نمی‌کند. به همین دلیل بسیار ارزان قیمت است. در این آب شیرین کن خورشیدی بسیار ساده، آب شور در مخزنی بدون درز و کاملاً عایق شده ذخیره می‌شود. با قرار گرفتن این مخزن در معرض نور خورشید و افزایش دما، فشار درون آن افزایش یافته و بخار تولید شده در آن به کمک یک لوله به یک سینی جمع‌آوری آب که نقش کندانسور (تقطیر کننده) را ایفا می‌کند هدایت می‌شود.

این آب شیرین کن خورشیدی بسیار ساده نه تنها آب آشامیدنی مورد نیاز مردم مناطق محروم را تأمین می‌کند، بلکه زمینه بسیار مناسبی برای ایجاد یک کسب و کار و رونق اقتصادی در آن منطقه نیز خواهد بود. این دستگاه به دلیل سادگی، می‌تواند در زمره صنایع دستی قرار گرفته و فرصتهای شغلی مناسبی را ایجاد کند. این آب شیرین کن خورشیدی چندی پیش جایزه اجتماعی طراحی Core77 را از آن خود کرد.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×