120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

قدرتمندترین و پر انرژی ترین بادهای موجود بر روی زمین به دلیل محدودیت های فعلی در توربین های بادی مرسوم و ارتفاع زیاد این بادها بلا استفاده مانده است. اما یک شرکت استارت آپ (معمولا به شرکت های نوپا که بر اساس ایده های نو آغاز به کار می‌کنند اطلاق می گردد، این گونه شرکت ها عمدتاً به دلیل عدم سرمایه بالای مؤسسان آن از طریق جذب اسپانسر فعالیت خود را ادامه می‌دهند) در زمینه انرژی های تجدیدپذیر با ارایه یک طرح خلاقانه به جبران این نقیصه پرداخته و توانسته است از انرژی موجود در بادهای شدید که معمولاً در ارتفاعات بالاتر وجود دارد استفاده نماید.

این دستگاه که در نوع خود یک نوآوری محسوب می‌گردد یک کایت بزرگ است که از مکانیزمی شبیه به یویو استفاده کرده و قادر است انرژی عظیم موجود در بادهای شدید در ارتفاعات بالا را به الکتریسیته تبدیل کند. (یویو یک اسباب بازی است که غالبا از جنس پلاستیک یا چوب است، که از یک ریسمان که یک سوی آن به یک جسم قرقره‌ای بسته شده است، تشکیل می‌شود. این اسباب بازی در دههٔ بیست سدهٔ بیستم رواج یافت. ساده‌ترین روش بازی با این اسباب بازی چنین است که نخست ریسمان با دست به دور قسمت اتصال‌دهنده پیچیده می‌شود؛ سپس یویو به سمت پایین پرتاب می‌شود؛ نخست، جسم قرقره‌ای با باز شدن نخ به سمت پایین حرکت می‌کند و سپس با ادامهٔ چرخش قرقره در نتیجهٔ اینرسی، ریسمان دوباره پیچ می‌خورد و جسم دوباره به سمت بالا بر می‌گردد؛ و در نهایت یویو در دست گرفته می‌شود و آمادهٔ پرتاب دوباره است)

یویوکایت که طراحی آن به ابتکار شرکت Kite Gen صورت گرفته است از روشی بسیار متفاوت با آنچه دیگر رقیبان وی در این صنعت از آن استفاده می‌کنند بهره می‌جوید. تمام تجهیزات مورد استفاده در یویوکایت بر روی زمین قرار گرفته و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های مرتبط با ساخت و نصب می‌گردد. یویوکایت از خاصیت انقباضی (کششی) بندهای نگهدارنده کایت برای تولید برق استفاده می‌کند.

کایت مورد استفاده در یویوکایت پس از اینکه به کمک دمنده‌های کمکی پرتاب شد به کمک سنسورهای موجود در سیستم کنترل آن در یک مسیر از پیش تعیین شده هدایت می‌شود. این کایت عظیم به کمک بندهای ارتجاعی به هسته اصلی آن که بر روی زمین قرار دارد متصل است و با استفاده از نیروی کششی ایجاد شده در بندهای نگهدارنده به تولید انرژی می‌پردازد.

زمانی که کایت به حداکثر ارتفاع خود رسیده و بندها در وضعیت کششی حداکثر قرار دارند، هسته مرکزی یویوکایت با تغییر زاویه و کاهش فشار باد بر روی آن باعث بازگشت کابلهای کششی به وضعیت قبلی خود و آماده شدن برای سیکل جدید تولید انرژی می‍‌‌شود.

اگرچه بازگرداندن کابلهای مهاری از وضعیت کششی به وضعیت عادی خود نیاز به انرژی دارد، اما انرژی مصرفی این عملکرد در مقابل انرژی تولیدی آن بسیار ناچیز است.

تا کنون یویوکایت توانسته است بودجه‌ای معادل ۱۲ میلیون دلار را به خود اختصاص دهد. همچنین پیش‌بینی می‌شود با توجه به استقبال بعمل آمده از این طرح بودجه تحقیقاتی آن به ۶۲ میلیون دلار نیز برسد. سازندگان یویوکایت می‌گویند هر دستگاه قادر به تولید ۳ مگاوات برق می‌باشد و با نصب ۵۰ عدد از آنها در یک مزرعه بادی، می‌توان به ۱۵۰ مگاوات برق بادی دست یافت.

فیلم یویوکایت :


 1. مصطفی بیگوند

  ایده بسیار جالبی است و نشاندهنده اینست که در اکثر نقاط دنیا برنامه ریزان تا چه اندازه امر انرژیهای نو را جدی گرفته و برای آن سرمایه گذاری میکنند. اما همانطور که میدانید روشهای تولید انرژی از باد و آب و خورشید و دریا همگی دارای محدودیتهائی هستند که هنوز لاینحل مانده اند. مثلا نمیتوان روی انرژی خورشیدی در روزهای ابری و یا شبها حساب کرد و یا نمیتوان روی انرژی آبی سدها در مواقع کم آبی و یا خشکسالی که به یکی از مشکلات حاد بشر امروز شده برنامه ریزی نمود و یا تاسیسات تولید انرژی از امواج در یا ممکن است در اثر یک طوفان دریائی بطور کلی از بین برود اما من مدتهاست که روی یک ایده کار میکنم که در آن میتوان بدون نیاز به هیچیک از این عوامل و تنها با استفاده از آب و نیروی جاذبه زمین بتوان هزارن لیتر آب را در یک چرخه تکرار پذیر به ارتفاع مورد نظر پمپاژ کرده و از ریزش این آبها بر روی توربینهای آسانسوری انرژی برق بسیار زیادی را تولید کرد . این روش علاوه بر اینکه هیچ نیازی به هیچیک از عوامل فوق ندارد میتواند بدون وقفه و بصورت بسیار پاک انرژی مورد نیاز را در هر مقیاسی تولید کند. حال سوال من از شما اینست که آیا تا کنون طرحی با این مشخصات در ایران و یا سایر کشورهای دنیا از جانب کسی ارائه شده است . لطفا پاسخ مرا بدهید

  • دانیار

   جناب آقاي بيگوند عزيز،
   هيچ يک از انرژي هاي تجديدپذير به تنهايي نمي توانند جايگزين مناسبي براي سوختهاي فسيلي باشند. اگرچه مشکل عدم تابش خورشيد در شب و عدم وزش باد در برخي شرايط با استفاده از سيستم هاي ذخيره سازي انرژي مرتفع شده است. با اين حال بهترين حالت استفاده از سيستم هاي هيبريدي خواهد بود.
   در خصوص طرح جنابعالي نيز اطلاعي از وجود و يا اجراي چنين طرحي در کشور يا ساير کشورها نداريم. اما آنچه مسلم است بايد دقت نمود که ناقض قوانين و اصول اوليه فيزيک نباشد. چرا که انرژي فقط از حالتي به حالتي ديگر تبديل مي گردد و قابليت توليد ندارد!
   دوستي در يکي از نمايشگاه هاي اخير مدعي بود دستگاهي به اندازه يک جعبه بيسکوييت ساخته است که قادر است از هيچ چيز، انرژي کامل و مورد نياز يک شهر را تأمين کند!!! آن هم بدون هيچگونه انرژي ورودي!!!!!!

   بهرحال، اميدواريم پيگير اين اختراع باشيد و آنرا به ثبت رسانده و اجرايي نماييد.
   موفق باشيد.

 2. مصطفی بیگوند

  با تشکر از احساس مسئولیت شما نسبت به سوالات کاربران. بله من هم با نظر شما که یک نظریه جهانی نیز هست موافقم که انرژی تنها میتواند از حالتی به حالت دیگر تغییر شکل دهدو من نیز ادعا نکردم که بدون نیاز به هیچ نیروی ورودی تولید انرژی امکانپذی خواهد بود اما در ساختمانو قابلیتهای مواد نکات بسیار ظریفی وجود دارند که درک و شناخت آنها فقط زمانی میسر میشود که در آن جهت حرکت کنیم. و چه بسا رازهائی در خیلی از مواد موجود در اطراف وجود داشته باشند که ما تا کنون قادر به شناخت آنها نشده باشیم و در آینده موجب تعجب و افسوس بشر از وجود این اسرار گردد. به هر حال از پاسخگوئی شما سپاسگذارم.

 3. The2

  سلام ،از مطالب وبتون استفاده کردم.فقط یه سؤال : یویو کایت ساخت کجاست؟؟

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×