120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

آتش اختلافات و جنگ تجاری بین دو اقتصاد بزرگ دنیا یعنی چین و ایالات متحده آمریکا بر سر انرژی های تجدیدپذیر بالا گرفته است. وزارت بازرگانی دولت چین خواستار توقف هر چه سریعتر حمایت آمریکا از شش شرکت فعال در زمینه انرژی های تجدیدپذیر که وابسته به دولت می‌باشند شده است. همچنین دولت چین به طور رسمی آمریکا را به مجازات‌های غیرقابل پیش‌بینی تهدید کرده است!

به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت بازرگانی چین، اقدامات دولت آمریکا برای حمایت از برنامه‌های توسعه انرژی های تجدیدپذیر از قبیل انرژی خورشیدی و انرژی بادی مشکلات و موانع بزرگی برای تجارت چین و صادرات این کشور به آمریکا ایجاد نموده است. قوانین حمایتی دولت آمریکا از تولیدکنندگان داخلی در چند ایالت این کشور همچون ماساچوست، اوهایو و نیوجرسی در حال اجرا می‌باشد. اختلافات بین دولت‌های چین و آمریکا زمانی به اوج خود رسید که تعرفه‌های تشویقی برای حمایت از سازندگان داخلی تجهیزات انرژی های نو و قوانین معافیت مالیاتی توسط دولت آمریکا به اجرا گذاشته شد. همچنین به پشتوانه همین قوانین، تعرفه‌های گمرکی تجهیزاتی همچون توربین های بادی که از چین وارد می‌شد به شدت افزایش یافت.

وزیر بازرگانی چین در این رابطه می‌گوید: دولت چین اقدامات قانونی لازم برای مقابله با قوانین ناقض سازمان تجارت جهانی (WTO) و ملزم نمودن دولت آمریکا در اصلاح روابط تجاری خود با صنایع چین را در دستور کار قرار خواهد داد.

به گزارش رویترز، شرکتهای غربی فعال در زمینه انرژی خورشیدی نیز با مشکلاتی مشابه در روابط با همتایان چینی خود مواجه هستند. آنها اعتقاد دارند که شرکتهای آمریکایی به دلیل حمایت‌هایی که از طرف دولت دریافت می‌کنند توانسته‌اند در رقابت قیمتی با کشور چین، عرصه را برای فروش پنل های خورشیدی به این کشور تنگ نمایند.

در ماه می سال جاری، دولت آمریکا تعرفه واردات پنل های خورشیدی از کشور چین را به 31% افزایش داد. همچنین در آمریکا دور جدید افزایش تعرفه واردات برج توربین های بادی از چین آغاز شده است.

ماه گذشته، شرکتهای چینی رسماً در خصوص این جنگ تجاری هشدار داده بودند. این هشدار درست زمانی داده شد که شرکتهای اروپایی به رهبری یک شرکت آلمانی به نام SolarWorld از اتحادیه اروپا درخواست کردند تا در خصوص فروش پنل های خورشیدی چینی با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت اصلی آن در بازار تحقیق و تفحص نماید.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×