120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

برای تولید برق به مقدار زیاد که بتواند شبکه سراسری برق را تغذیه نماید نیاز به ایجاد مزرعه یا پارک توربین‌های بادیست که از مجموعه ای از توربین‌های بادی تشکیل شده و اصطلاحا نیروگاه بادی گفته می‌شود. با بهره برداری از تعداد بیشتری از توربین‌های بادی میزان جریان برق تولیدی افزایش یافته و در نتیجه ظرفیت های بالایی در حد چند مگاوات ایجاد می‌شود. بدین طریق می توان برق تولیدی را از نظر اقتصادی با نیروگاه های متداول قابل رقابت و عملکرد نیروگاه و هزینه های نگهداری آن را به صرفه و بهینه نمود. تعداد توربین‌های بادی که یک مجتمع نیروگاهی را تشکیل می دهند در عمل متفاوت است و در استحصال جریان برق از توربین‌های بادی مسائل متعدد از جمله کیفیت برق علاوه بر کمیت ان نیز برای مهندسین صنعت برق که با این موضوعات سرو کار دارند اهمیت دارد. برق تولیدی می بایست با کیفیت قاب قبول وارد شبکه شود و در دراز مدت بازدهی خوبی داشته باشد. از دیگر مسائل، فاصله بهینه بین توربین‌های نصب شده و نحوه آرایش آنها می‌باشد تا از زمین و باد موجود منطقه حداکثر استفاده شده و در حوالی نیروگاه آلودگی های زیست محیطی نظیر آلودگی صوتی ایجاد نشود.

توربین‌های بادی با توجه به مورفولوژی (فرم یا شکل مکانی) منطقه با فواصل مشخص نزدیک یکدیگر و در شکل متقارن و مناسب (منظره متناسب با طبیعت) طوری نصب می شوند که در اغلب اوقات در جهت وزش باد غالب منطقه باشند و بیشترین انرژی را از باد بگیرند و نیاز چندانی هم به چرخش مکرر ناسل توربین نباشد.

در مواردی که بیش از یک ردیف توربین نصب می‌شود معلوم است که جریان باد بعد از عبور از یک توربین به توربین دیگری می وزد و مقدار سرعت و انرژی آن اندکی کاهش می یابد که بیشتر بدلیل چرخشی شدن توده ها پس از عبور از توربین‌ها می‌باشد که به سرعت توربولانس و شکل ناهمواریها و… منطقه بستگی دارد.

چنانکه از نظر زمین موجود و در دسترس بودن محدودیتی وجود داشته باشد بهتر است از توربین‌هایی با ظرفیت بالا استفاده نموده و فواصل آنها را به حد محاسبه شده و معقولی از یکدیگر انتخاب نماییم.

جریان باد بعد از عبور از توربین‌های ردیف اول به توربین‌های ردیف دوم و سوم و… برخورد می‌کند که هر بار نیز با نقصان انرژی و کاهش تراکم بین مولکول های هوای در حال حرکت توام می‌باشد. مسلم است که توربین‌های ردیفهای دوم و سوم و… با اندکی کاهش در برق تولیدی مواجه هستند.

در ضمن بر اساس یک قاعده تجربی فاصله میان توربین‌های بادی در مزارع باد در صورتی که در جهت باد غالب باشند بین 5 الی 7 برابر قطر روتور و اگر عمود بر جهت باد غالب باشند بین 3 الی 5 برابر قطر روتور خواهد بود.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×