120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

باز هم نوآوری در صنعت انرژی خورشیدی: سیستم ردیاب خورشیدی روباتیک

انرژی خورشیدی اگر چه در تئوری یک ایده و راه حل بسیار ناب برای تولید برق از یک منبع تجدیدپذیر است اما هنوز هم بسیاری از علاقمندان به استفاده از این نوع انرژی به دلیل هزینه بالای این تکنولوژی از آن حذر می‌کنند. به همین دلیل شرکتهای بسیاری درصدد هستند تا با ارایه طرح‌ها و روشهای جدید تا حد ممکن از قیمت و هزینه تمام شده تجهیزات خورشیدی کاسته و استفاده از این انرژی پاک را برای عموم مردم ممکن سازند.

اخیراً یک شرکت فعال در زمینه توسعه فن‌آوری‌های جانبی تجهیزات خورشیدی، سیستم ردیاب خورشیدی جدیدی را به بازار معرفی کرده است که می‌تواند در افزایش کارایی پنل های فتوولتائیک و کاهش هزینه‌ها و قیمت برق تولیدی مؤثر باشد. این سیستم ردیاب خورشیدی جدید از تکنولوژی روبات ها استفاده می‌کند.

چندی پیش، شرکت کیوباتیکس در کالیفرنیای آمریکا از سیستم ردیاب خورشیدی جدیدی پرده برداشت که به نام همین شرکت نامگذاری شده است. سیستم ردیاب خورشیدی کیوباتیکس از روبات های قوی، باهوش و متحرک استفاده می‌کند و باعث می‌شود توان خروجی نیروگاه خورشیدی به طرز چشمگیری افزایش یابد.

سیستم ردیاب خورشیدی کیوباتیکس با تنظیم و اصلاح زاویه قرارگیری پنل های فتوولتائیک نسبت به خورشید باعث می‌شود تا توان تولیدی آنها تا 40% افزایش یابد. این روبات همچنین باعث کاهش 20 درصدی در هزینه‌ها خواهد شد. کیوباتیکس به نحوی طراحی شده است که به سرعت و به آسانی قابل نصب است. این سیستم ردیاب خورشیدی روباتیک جدید هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایینی داشته و بر روی بیشتر سازه‌های نگهدارنده پنل های فتوولتائیک قابلیت نصب دارد.

کیوباتیکس از یک جفت روبات مستقل از یکدیگر بهره جسته که همواره یکی از آنها به عنوان پشتیبان (بک آپ) عمل می‌کند. این روبات بر روی یک ریل حرکت کرده و با اصلاح زاویه قرارگیری پنل های فتوولتائیک متناسب با موقعیت نسبی خورشید در آسمان کمک می‌کند تا سطح صفحات خورشیدی همواره در معرض بیشترین تابش نور خورشید قرار داشته باشد. به این ترتیب سیستم ردیاب خورشیدی کیوباتیکس با دو روبات موجود در آن عملاً جایگزین صدها موتور جداگانه می‌گردد. در سیستم های قدیمی تر ردیاب خورشیدی، هر پنل فتوولتائیک توسط یک موتور به صورت مجزا کنترل می‌گردید که این خود باعث افزایش چشمگیر هزینه‌های کنترل و دشواری و زمان بر بودن نصب این سیستم ها گردیده بود.

سیستم ردیاب خورشیدی کیوباتیکس هم‌اکنون برای مصارف صنعتی بزرگ، موجود و آماده فروش و نصب است.

JW Player 5

  1. محمدمهدی کردستانی

    سلام
    میخواستم اطلاعات بشتری در رابطه با ردیابهای خورشیدی وهمچنین قیمت انها داشته باشم

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×