120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

الف: کاربردهای غیر نیروگاهی

الف-1) پمپ های بادی آبکش

یکی از کاربرهای مهم غیر نیروگاهی انرژی باد، پمپاژ آب می‌باشد. پس از دوران استفاده وسیع از پمپ‌های بادی در قرن گذشته و نیمه اول این قرن، با افزایش کاربرد برق به عنوان انرژی برتر در طی دهه‌های 1950 و 1960 و جایگزینی روز افزون پمپ‌های الکتروموتوری به جای پمپ‌های بادی، هنوز پمپ‌های بادی عمدتاً در چین، آفریقای جنوبی، آرژانتین و ایالات متحده آمریکا به فروش می‌رسند. پمپ های بادی بهره‌برداری شده ، عمدتاً از نوع توربین‌های بادی پرُ پره کلاسیک می‌باشند که تکنولوژی در این زمینه در طی 15 سال گذشته به طور مداوم بهبود یافته است.

امروزه به طور کلی موارد استفاده از توربین‌های بادی جهت پمپاژ آب عبارتند از:

 1. تامین آب آشامیدنی حیوانات در مناطق دور افتاده
 2. آبیاری در مقیاس کم
 3. آبکشی از عمق کم جهت پرورش آبزیان
 4. تأمین آب مصرف خانگی

الف -2) کاربرد توربین‌های کوچک به عنوان تولید کننده برق

اصلی‌ترین کاربردهای غیر نیروگاهی توربین‌های برق بادی، تأمین برق جزیره‌های مصرف می‌باشد. یک جزیره مصرف محل یا منطقه‌ای است که تأمین مصرف آن از طریق شبکه سراسری برق بسیار مشکل و غیر منطقی می‌باشد. تا چند سال پیش تأمین برق این مناطق که تعدادشان کم نیست بسیار سخت و از طریق مولدهای کوچک دیزلی صورت می‌گرفت. امروزه از توربین‌های بادی کوچک تا قدرت 10  کیلووات برای تأمین برق مورد نیاز این مناطق استفاده می‌شود. یک توربین بادی در مقیاس کوچک با نصب بسیار آسان و سریع حتی بر روی قایق‌ها  و اتوبوس‌ها بدون هیچ گونه هزینه‌ای برق مورد نیاز این مناطق را تأمین می‌کند و قیمت این توربین‌ها نسبت به مجموع قیمت موتور برق و هزینه سوخت آن اقتصادی نیز می‌باشد. این توربین‌ها معمولاً به همراه باترهای ذخیره کننده انرژی به کار برده می‌شوند و می‌توانند با سایر منابع مانند فتوولتائیک یا ژنراتورهای دیزلی به صورت ترکیبی مورد بهره برداری قرار گیرد.

الف -3) شارژ باتری

برای این کار بیشتر از توربین‌های بادی با قیمت ارزان و متوسط که روتورهایی با قطر 3 متر دارند استفاده می‌شود. این نوع بهره برداری عموماً توربین‌های بادی کوچک جهت مصارف خانگی را شامل می‌شود. نمونه کاربرد چنین توربین‌هایی شامل تأمین دستگاه‌های کمک ناوبری دریایی و مخابرات می‌شود.

ب: کاربردهای نیروگاهی

کاربردهای نیروگاهی توربین‌های برق شامل کاربردهای متصل به شبکه برق‌رسانی است که به شرح زیر می‌باشند:

ب-1)  توربین های بادی منفرد:

از این توربین‌ها جهت تأمین بارهای الکتریکی از نوع مسکونی، تجاری، صنعتی یا کشاورزی استفاده می‌شود. بار مصرفی به شبکه نیز متصل است. اکثراً این توربین‌ها در نزدیکی کشتزارها یا گروهی از منازل قرار داده می‌شوند. عموماً اندازه این توربین‌ها بین 100-10 کیلووات است.

ب-2)  توربین های بادی متمرکز :

این کاربرد معمولاً چندین توربین بادی متمرکز را شامل می‌شود و به منظور تأمین انرژی که از طریق شبکه توزیع می‌شود طراحی شده و این موضوع در مقابل توربین‌های بادی منفرد مورد قبل که به منظور تأمین انرژی مصرفی بار الکتریکی در محل طراحی می‌گردد مطرح است.

اندازه‌های معمولی این توربین‌های بادی بین 500-50 کیلووات است. سیاست‌های ملی تولید انرژی، تعیین کننده بازار پراکنده توربین‌های متصل به شبکه است. مثلاً در آمریکا، دانمارک، هلند و آلمان به افراد اجازه داده شده که توربین‌های بادی در تملک خود را به شبکه وصل نموده و تولید اضافی خود را به سازمان برق محلی بفروشند. امروزه هدف اصلی محققین، حرکت به سمت راه اندازی واحدهای بزرگتر مزارع برق بادی می‌باشد.


 1. علي

  سلام
  هزينه توربين براي عمق 65متري چقدر ميباشد. آياتوربين خالي موجوداست

  متشكرم

  • دانیار

   سلام علی آقای عزیز
   1- دانیار فروشنده توربین نیست. یک سایت اطلاع‌رسانی در انرژی‌های تجدیدپذیر است و بس!
   2- منظور شما توربینی برای تولید انرژی مورد نیاز برای مکش آب از عمق 65 متری است؟

 2. هاشمی

  با سلام و خسته ناشید برای مطالب خوبی که در اختیار دوستان قرار داده اید.
  *** ادامه نظر به دلیل تبلیغاتی بودن موضوع حذف گردید ***

  • دانیار

   در صورت تمایل به استفاده از تبلیغات در سایت دانیار، به صفحه مربوطه مراجعه کرده و یا در تالار گفتگوی دانیار عضو شوید و یکی از بسته های عضویت نقره ای یا طلایی را خریداری فرمایید.

 3. ناشناس

  ممنون از اطلاعات مفیدتون…

 4. واحد

  من فقط میخواستم بدونم چطور میتونم یک توربین بادی کوچک طراحی کنم؟ منبعی میتونید بهم معرفی کنید؟ آیا جایی هست که من بتونم پروانه توربین رو از اونجا تهیه کنم؟

 5. پوریا

  با عرض سلام ممنون از سایتتون

 6. محسن

  باسلام منبعی میشه معرفی کنین توربین برای کشاورزی تهیه کنم

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×