120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

 بدلیل بهبود فناوری، برق بادی توان رقابت با منابع متعارف فسیلی را پیدا کرده است. در بهترین سایت‌های بادی، هزینه‌های تولید برق بادی در حال حاضر، معادل هزینه تولید برق از نیروگاه‌های جدید زغال سنگ سوز و گاز سوز می‌باشد. اگر هزینه‌های زیست محیطی و اجتماعی تولید برق در محاسبات مد نظر قرار گیرد برق بادی ارزانتر از دیگر فن آوری‌های تولید برق می‌باشد.

برای مدت زمان طولانی، هزینه برق بادی با هزینه راه‌اندازی نیروگاه‌های متعارف مقایسه گردیده است و این در حالی است که نیروگاه‌های متعارف در زمان احداث از حجم عظیمی از یارانه‌ها برخوردار گردیده و طی زمان مستهلک گردیده‌اند. اما در کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته و با توجه به نیاز به ظرفیت اضافی و از رده خارج شده نیروگاه‌های قدیمی، انرژی باد بایستی بتواند با هزینه بسیار بالاتر ساخت نیروگاههای حرارتی یا هسته ای جدید رقابت کند.

در ارزیابی نیروگاههای بادی، هزینه‌ها و درآمدهای طرح، مدت زمان برگشت سرمایه، قیمت انرژی الکتریکی تولیدی و نرخ بازده داخلی سرمایه، شاخص‌های نهایی برای مقایسه کامل مولفه‌های مختلف می‌باشند. از آنجا که برای گسترش سیستم عرضه انرژی الکتریکی توسعه پایدار را تعقیب می‌کنیم باید تمام هزینه‌ها و منافع اجتماعی هر مولد را مد نظر قرار دهیم. باید در نظر داشت که از بین صرفه‌های اقتصادی و غیر اقتصادی تنها هزینه دفع آلاینده‌های زیست محیطی و تصفیه گازهای مضر متصاعد از نیروگاههای فسیلی می‌تواند بصورت کمی در محاسبات وارد شود. این هزینه‌ها در واقع در برگیرنده تمام اثرات زیست محیطی آلاینده‌ها در کوتاه مدت و بلند مدت از قبیل تولید Sox و Nox وCox و هیدورکربورها و سایر گازهای سمی، آلودگی آب و خاک و ایجاد باران‌های اسیدی و تولید گازهای گلخانه‌ای می‌باشند که معمولاً در برآورد هزینه ساخت و بهره‌وری نیروگاههای فسیلی منظور نمی‌گردد.

در ضمن هزینه تولید برق از انرژی باد در دو دهه گذشته بطور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است. برق تولید شده توسط انرژی باد در سال 1975، 30 سنت برای هر کیلو وات ساعت بوده اما کنون به کمتر از 5 سنت رسیده است. توسعه فناوری ساخت توربین‌های بادی جدید قیمت را نیز کمتر خواهد کرد. همچنین در دنیا پنج کشور آلمان، آمریکا، اسپانیا، هند و چین پیشتاز دیگران می باشند و کل ظرفیت نصب توربین‌های در دنیا تا پایان سال 2007 میلادی بیش از 93 گیگاوات می‌باشد.

در ضمن کل سرمایه در گردش صنعت انرژی باد جهان در سال 2002 میلادی (1381 خورشیدی) برابر 7 میلیارد یورو بوده است. قیمت سرمایه گذاری انرژی باد در حدود 1000 دلار بر کیلووات برآورد میشود که در حدود 750 دلار آن به هزینه تجهیزات و مابقی به هزینه های آماده کردن سایت و نصب و راه اندازی مرتبط می‌شود. در چند سال اخیر با بزرگتر شدن سایز توربین‌های تجاری، قیمت سرمایه گذاری کلی آنها کاهش یافته است. صنعت انرژی باد منافع اقتصادی و اجتماعی مختلفی را به همراه دارد که از جمله مهمترین آنها عبارتند از:

کاهش اتکا به منابع انرژی وارداتی – این مسئله یکی از مهمترین دلایل رویکرد کشورهای صنعتی به انرژی‌های تجدیدپذیر و انرژی باد است. لکن در کشورهای تولید کننده نفت نظیر ایران نیز از جنبه دیگری می‌توان به آن نگریست و آن افزایش فرصت صادرات است.

تقویت ساختار اجتماعی و اقتصادی مناطق روستایی – بدلیل ماهیت انرژی باد که به تولید غیر متمرکز و اغلب به نقاط دور افتاده و روستایی می پردازد، توسعه این صنعت چه در کشورهای سرمایه داری و پیشرفته و چه در کشورهای در حال توسعه تحولات و پیشرفت های آشکاری را در مناطق روستایی بدنبال خواهد داشت.

اشتغال زایی – ایجاد شغل این صنعت در میان دیگر صنایع انرژی از همه بیشتر است. در اروپا نصب یک مگاوات برق بادی برای 15 الی 19 نفر شغل ایجاد می‌کندکه این رقم در کشورهای در حال توسعه براحتی می‌تواند دو برابر شود. به طور مثال در سال 2000 که ظرفیت نصب شده برق بادی در اروپا در حدود 8000 مگاوات بود، بیش از نیم میلیون نفر در این صنعت به کار اشتغال داشتند.

در کشورمان ایران علیرغم اینکه مشاهده می‌شود هزینه‌های خصوصی توسعه نیروگاههای بادی برای تولید برق هم اکنون در حال اقتصادی شدن می‌باشد ولی اگر هزینه‌های اجتماعی نیروگاههای فسیلی که در برگیرنده اثرات برونزایی منفی است مبنای مقایسه قرارگیرد، هزینه تولید در مولدهای بادی کمتر از فسیلی خواهد بود و برق حاصل از آن می‌تواند بعنوان یک انرژی پایدار در توسعه اقتصادی – اجتماعی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

 

توسعه جهانی و بهره‌گیری از پتانسیل عظیم برق بادی

در حال حاضر انرژی باد با رشد متوسط سالیانه بیش از درصد از سال 1990 به بعد بالاترین میزان رشد را در بین منابع مختلف انرژی داشته است. ظرفیت جهانی تولید انرژی باد در انتهای سال 2007 بیش از 93 گیگاوات بوده است. با این وجود هنوز هم از پتانسیل جهانی انرژی بادی به طور کامل استفاده نشده است. از نظر تاریخی، بازار انرژی بادی عمدتاً تحت کنترل پنج کشور آلمان، اسپانیا، ایالات متحده آمریکا، هند و دانمارک بوده است. اما طی سال های اخیر بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه درصدد توسعه بهره‌گیری از انرژی باد بوده‌اند و چندین کشور خارج از اروپا و ایالات متحده در حال حاضر گام های اولیه برای توسعه بازارهای تجاری بزرگ مقیاس انرژی بادی را برداشته‌اند. اهداف سیاسی برای انرژی بادی در حال حاضر در 45 کشور دنیا و از جمله 10 کشور در حال توسعه وضع گردیده است و چین به تنهایی طی سال های اخیر هدف خود را تولید 30 گیگاوات برق بادی تا سال 2020 قرار داده است و این در حالی است که پتانسیل بهره‌گیری از انرژی باد در این کشور و سایر کشورها بسیار بالاتر از ارقام ذکر شده می‌باشد.

طبق پیش‌بینی آژانس بین المللی انرژی تا سال 2030 برق بادی دومین منبع بزرگ تجدیدپذیر پس از برق آبی های بزرگ به حساب می آید و طبق برآورد شورای جهانی انرژی باد (GWEC) تا سال 2040 صنعت برق بادی توانایی گردش مالی سالیانه 67 میلیارد دلاری را داراست. همچنین بر اساس پیش بینی‌ها، ظرفیت بادی نصب شده دنیا از حدود 94 گیگاوات سال 2007 به 1000 گیگاوات تا سال 2020 افزایش خواهد یافت و 12 درصد عرضه برق دنیا را به خود اختصاص خواهد داد. البته شایان ذکر است که تنها درصورتی پتانسیل رشد انرژی بادی از حجم گسترده برخوردار خواهد بود که سیاست‌های انرژی کماکان اجرا گردیده و کشورهای پیشرفته در صدد توسعه بازار انرژی بادی بر آیند و سیاست‌های حمایتی نیز بدرستی اجرا شود.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×