120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

همانطور که مطلع هستید، پیش از این، اطلس انرژی باد و اطلس سرعت باد کشور برای استفاده علاقمندان به صنعت انرژی بادی در سایت قرار گرفته بود. از آنجا که یکی از ابزارهای اولیه جهت انجام مطالعات امکان سنجی احداث نیروگاه بادی و مطالعات اقتصادی طرح استفاده از اطلس انرژی باد و اطلس سرعت باد و آگاهی از وضعیت این پارامترها در منطقه مورد نظر می‌باشد، لازم دانستیم به منظور آشنایی بیشتر خوانندگان با نحوه تهیه این اطلس مقاله مفیدی در این زمینه ارایه گردد.

مقاله‌ آشنایی با تهیه اطلس باد کشور و تحلیل داده‌های ایستگاه‌های بادسنجی که توسط آقایان علی نوروزی و ارسطو صادقیان در دفتر انرژی باد و امواج سازمان انرژی های نو ایران نوشته شده است اطلاعات بسیار ارزشمندی از نحوه تهیه اطلس باد کشور، مدلسازی و شبیه‌سازی جریان هوا بر پایه معادلات ریاضی و چگونگی برآورد پتانسیل باد در اختیار خواننده قرار می‌دهد. برای دانلود این مقاله ارزشمند اینجا کلیک کنید.

 

خلاصه این مقاله:

يكي از اهداف سازمان انرژي هاي نو ايران (سانا)، توسعه بهره‌برداري از انرژي باد در كشور مي‌باشد. بدين منظور دفتر انرژي باد و امواج اين سازمان، عهده دار پروژه‌هاي توسعه نصب توربين هاي باد مي‌باشد. با توجه به اين كه انرژي به دست آمده از باد توسط توربين، با توان سوم سرعت باد رابطه مستقيم دارد، در نتيجه پيش بيني سرعت و جهت باد از اهميت زيادي به منظور تعيين مناطق با پتانسيل بالا در كشور برخوردار می‌باشد. به منظور دستيابي به اين امر ناگزير از مدل سازي و شبيه سازي جريان هوا بر پايه يك سري معادلات حاكم و شرائط حاكم بر منطقه، مي‌باشيم. در اين مقاله به روش مدلسازي استفاده شده در پروژه تهيه اطلس باد كشور اشاره مي شود. به منظور برآورد پتانسيل باد در منطقه منجيل تعداد ده ايستگاه بادسنجي محلي نصب گرديده كه اين ايستگاه‌ها در راستاي تهيه اطلس باد در اين منطقه نصب گرديده‌اند. پس از انجام تحليل هاي آماري براساس توزيع آماري ويبول، چگالي توان باد در چهار ايستگاه در هر يك از جهت هاي دوازده‌گانه محاسبه گرديد. نتايج حاصل از اين محاسبات نشانگر وجود پتانسيل مناسب در اين منطقه مي‌باشد.

 دانلود مقاله


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×