120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

چندی پیش مطلبی با عنوان “پیل سوختی هیدروژنی سوار ایرباس می‌شود” در دانیار منتشر گردید که حاکی از تلاشهای شرکت ایرباس برای کاهش انتشار گازها و آلاینده‌های کربنی بود. اخیراً، شرکت هواپیماسازی ایرباس فرانسه از رویای خود برای تحقق هوانوردی پایدار (Sustainable Aviation) تا سال 2050 میلادی پرده برداشته است. در گزارش “آینده با ایرباس” و “آسمان هوشمند” برای نخستین بار از نحوه کارکرد مطلوب هواپیما بر روی زمین و در آسمان صحبت به میان آمده است.

به گفته چارلز چمپیون، مدیر ارشد مهندسی ایرباس، تیم مهندسی این شرکت به طور مداوم بر روی ایده‌های تازه برای تحقق اهداف این شرکت و دستیابی به هوانوردی پایدار تا سال 2050 میلادی کار می‌کند. وی عقیده دارد که دستیابی به اهداف سختگیرانه زیست محیطی تنها با ترکیبی از سرمایه‌گذاری بر روی طرح‌های جدید هواپیماهای هوشمند و ایجاد شرایط و محیطی بهینه‌تر برای پرواز هواپیماها ممکن خواهد بود. به همین دلیل، تفکر استراتژیک شرکت ایرباس نه تنها به وسیله‌ای که پرواز با آن انجام می‌شود بلکه به نحوه انجام پروازها تا سال 2050 نیز می‌پردازد.

به عقیده ایرباس امروزه راه‌هایی بالقوه برای بهینه کردن زمان‌های پرواز و تطابق بیشتر پروازها با محیط زیست وجود دارد. در صورتیکه سیستم مدیریت ترافیک هوایی (ATM) نصب شده بر روی هواپیماهای ایرباس مورد بازنگری قرار گرفته و بهینه شود، به طور متوسط 13 دقیقه از زمان پروازهای آمریکا و اروپا کاسته خواهد شد. در نتیجه با در نظر گرفتن 30 میلیون پرواز به صورت سالانه برای آمریکا و اروپا، این مقدار کاهش در زمان پرواز هواپیماها باعث صرفه‌جویی 9 میلیون تن سوخت در سال و به تبع آن کاهش دی اکسیدکربن به میزان 28 میلیون تن در سال خواهد گردید.

ایرباس در حال حاضر با تمرکز بر روی بهبود طراحی هواپیماها، استفاده از منابع انرژی جایگزین و یافتن راه‌های پرواز بهینه امیدوار است به اهدافی که در راستای حفاظت از محیط زیست برای خود تعریف کرده است دست یابد. نظریه “آسمان هوشمندتر” ایرباس شامل 5 ایده کلی به شرح زیر است که می‌تواند طی تمامی مراحل کارکرد یک هواپیما مورد استفاده قرار گرفته و باعث کاهش اتلاف زمان، کاهش اتلاف سوخت و کاهش آلاینده‌های کربنی گردد.

1- بلند شدن هواپیما از زمین به صورت Eco-Climb

– هواپیما با استفاده از تجهیزات کمکی مجهز به انرژی های تجدیدپذیر در مسیر پروازی خود قرار گرفته و با حداکثر شتاب و با شیب بیشتر و طی کوتاه‌ترین زمان ممکن به اوج برسد و در مسیر پروازی خود قرار گیرد. این تجهیزات کمکی، هواپیما را همچون موشک‌ها در مسیر تعیین شده پرتاب می‌کنند.

– استفاده از این روش باعث می‌شود در کلان شهرها که فضا بسیار اهمیت دارد، طول باند مورد نیاز برای پرواز کوتاه‌تر شده و در فضا صرفه جویی گردد. همچنین آلایندگی صوتی ناشی از برخواستن هواپیما در شهرها کاهش خواهد یافت.

2- پرواز آزاد

–  هواپیماهای فوق هوشمند قادر خواهند بود تا بهترین و کاراترین مسیر پروازی را انتخاب و به صورت آزادانه پرواز کنند. به این ترتیب از شرایط آب و هوایی پیش رو نیز استفاده بهینه خواهد شد.

– استفاده از مسیرهای پر تردد به هواپیما اجازه می‌دهد تا همانند دسته پرندگان از خاصیت کاهش نیروی پسا (درگ) استفاده کرده و مصرف انرژی را کاهش دهد.

3- گلاید آزادانه و آرام در زمان تقرب و فرود

– استفاده از گلاید آزاد در زمان تقرب و فرود باعث می‌شود موتورهای هواپیما زودتر از حالت معمول خاموش شده و به این ترتیب در مصرف سوخت صرفه‌جویی و موجب کاهش آلایندگی گردد. همچنین آلودگی صوتی هواپیما در زمان نزدیکی به شهرها کاهش خواهد یافت.

– این روش تقرب باعث می‌شود سرعت فرود کاهش یافته و فاصله زمینی بین نقطه فرود تا توقف هواپیما کاهش یابد. به این ترتیب از طرفی نیاز به باند طولانی منتفی خواهد بود و از طرفی دیگر حجم عملیات زمینی کاهش خواهد یافت.

4- عملیات زمینی با آلودگی کمتر

– با خاموش شدن زودتر موتورهای هواپیما و تسریع در جابجایی آن و خارج کردن هواپیما از باند فرود، آلایندگی‌ها به شدت کاهش خواهد یافت.

– استفاده از تکنولوژی می‌تواند فرآیند فرود را با دقت بیشتری انجام داده و با تعیین بهینه موقعیت فرود موجبات آمادگی تیم زمینی برای انجام عملیات تاکسی که با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر صورت می‌گیرد را فراهم آورد. به این ترتیب عملیات انتقال هواپیما از روی مسیر اصلی به پارکینگ با سرعت بیشتری صورت خواهد پذیرفت و باعث خواهد شد تا استفاده بهینه‌تری از فضای ترمینال گردد.

5- افزایش قدرت هواپیماهای آینده و زیرساختها

لازم است تا با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و دوستدار محیط زیست از قبیل زیست سوخت و سایر منابع انرژی (خورشیدی، هیدروژن و غیره) اثرات مخرب زیست محیطی صنعت هوانوردی را کاهش داده و در دراز مدت باعث کاهش آلایندگی‌ها گردیم.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×