120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پس از انتشار فراخوان طرح معرفی شرکت های فعال در زمینه انرژی های تجدیدپذیر با استقبال بسیار خوب فعالان این صنعت مواجه شدیم که این خود حاکی از وجود توانمندی‌های بالقوه و بالفعل در بحث انرژی های نو ایران است. به عنوان نخستین شرکت این افتخار را داشتیم تا با آقای مهندس امیرحسین باقری مدیرعامل شرکت انرژی های تجدیدپذیر آفشید به گفتگو نشسته و از سیر تطور و فعالیت های جاری این شرکت مطلع شویم.

دانیار: جناب آقای مهندس باقری، از اینکه این فرصت را در اختیار ما قرار دادید تا ساعاتی را در خدمت جنابعالی بوده و علاقمندان به بحث انرژی های تجدیدپذیر را با شرکت انرژی های تجدیدپذیر آفشید و فعالیتهای آن آشنا سازیم سپاسگزاریم. خواهش می‌کنم ضمن معرفی کاملتر خودتان، از سوابق تحصیلی و اجرایی خود بگویید و اینکه شرکت آفشید از چه زمانی و با چه هدفی به عرصه انرژی های تجدیدپذیر وارد گردید؟

پاسخ: با سـلام و عرض ادب. من امیر حسین باقـری متولد سال 1364 در  شهـر مشهـد هستم. دارای لیسانـس در رشته Business Information systems از دانشگاه University Of East London در شهر لندن انگلستان و فوق لیسانس Information Systems and Technology از دانشگاه University City در شهر لندن انگلستان می باشم. از لحاظ سوابق اجرائی باید به عرض برسانم که پس از ورود به دانشگاه همزمان با تحصیل، به صورت پاره وقت در کنار کارهای مرتبط با رشته تحصیلی در زمینه کارهای مرتبط با بهینه سازی مصرف انرژی نیز فعالیت داشتم. شرکت انرژی های تجدیدپذیر آفشید در سال 1389 پس از اجرای طرح هدفمند کردن رایانه ها با هدف ایجاد شرایط مناسب برای مردم و سازمانها و شرکت ها در جهت کاهش مصرف انرژی های تجدید ناپذیر و به سبب آن کاهش هزینه ها آغاز به کار کرد.

هدف بزرگ شرکت آفشید مهار انرژی های تجدید پذیر و مخصوصا استفاده از انرژی خورشید در جهت حمایت از محیط زیست و حفظ منابع ارزشمند و ملی انرژی های حاصل از اعماق زمین می باشد.

دانیار: آقای مهندس باقری، لطفاً بفرمایید که شرکت آفشید در کدام یک از بخش‌های انرژی های تجدیدپذیر فعالیت می‌کند و محصولات و خدمات این شرکت شامل چه چیز می‌گردد؟

پاسخ: در حال حاضر شرکت انرژی های تجدیدپذیر آفشید در زمینه انرژی خورشیدی متمرکز شده است و محصولات این شرکت شامل انواع آبگرمکن های خورشیدی از نوع وکیوم تیوب، انواع پانل های فتوولتائیک (برق خورشیدی) از نوع منوکریستالاین، پلی کریستالاین و … ، روشنایی خورشیدی با ترکیب لامپ های بسیارکم مصرف و بهینه LED با سیستم برق خورشیدی ، پکیج خورشیدی هیبریدی، کولر گازی خورشیدی و … می باشد.

دانیار: از لحاظ استفاده از انرژی خورشیدی، جایگاه ایران را در مقایسه با کشورهای اروپایی که از تابش بسیار کمتری نسبت به ایران برخوردارند را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا به نظر شما در ایران از این انرژی استفاده مطلوب و بهینه صورت می‌پذیرد؟

پاسخ: از لحاظ استفاده از انرژی خورشیدی باید به این موضوع اذعان کنم که، جایگاه ایران در زمینه استفاده از این انرژی، که بسیار زیاد در کشورمان موجود است و پاک و رایگان نیز می باشد، در مقایسه با کشورهای اروپایی که از نظر تابش انرژی خورشید بسیار در سطح پایین تری قرار دارند، بسیار کمتر است. ایران در ردیف غنی ترین کشورها از نظر برخورداری از انرژی خورشید محسوب می شود که بین 1800 تا 2200 کیلووات ساعت بر هر متر مربع در سال می باشد. به طور کلی ایران از میانگین جهانی دارای شدت تابش انرژی خورشیدی بالاتری بوده به طوریکه معدل سالانه تابش در شهر های تهران، تبریز، بندر عباس، مشهد و بسیاری دیگر از شهر های کشورمان از تمام شهر های اروپایی بیشتر می باشد. به عنوان مثال طبق آمار سازمان فضایی ناسا کمترین میزان تابش به طور میانگین در 10 سال اخیر در کشور فنلاند واقع در اروپا ثبت شده است اما قابل توجه است که بدانیم در آن کشور که به طور میانگین حداکثر  4 ساعت تابش انرژی خورشید در یک شبانه روز را داریم، استفاده از انرژی خورشیدی حتی برای آن مدت کم هم بسیار کاربرد دارد یا مثلا در کشور آلمان 40% از کل برق مورد نیاز این کشور توسط انرژی خورشیدی تامین می شود و یا مثلا در کشور چین بالغ بر 80% جمعیت آن کشور از انواع سیستم های خورشیدی استفاده می کنند که این یعنی استفاده بیش از یک میلیارد نفر از سیستم های خورشیدی در این کشور که اگر بخواهیم استفاده از سیستم های خورشیدی را با توجه به میزان شدت انرژی خورشیدی موجود در ایران بررسی کنیم باید متاسفانه عرض کنم که ما در جایگاه بسیار پائین در این زمینه قرار می گیریم و استفاده از انرژی خورشیدی در ایران بسیار ناچیز است.

دانیار: شما دلیل عدم استفاده فراگیر از تجهیزات مورد نیاز برای تولید برق یا گرمایش و سرمایش خورشیدی در ایران را چه می‌دانید؟ آیا صرفاً هزینه اولیه بالای این تجهیزات مانع از گرایش عموم به این نوع انرژی ها می‌باشد؟ آیا مشکلات و موانع دیگری بر سر راه انرژی خورشیدی و توسعه آن در کشور وجود دارد؟

پاسخ: به نظر من بحث هزینه اولیه در سیستم های خورشیدی در مقایسه با سودرسانی و بازگشت سرمایه بسیار مقرون به صرفه و توجیه پذیر است. همانطوریکه اشاره کردید شاید هزینه اولیه برای تولید برق از طریق انرژی خورشیدی در نگاه اول زیاد باشد اما باید بدانید که قیمت جهانی سیستم برق خورشیدی در مقایسه با ده سال پیش 10 برابر کاهش پیدا کرده و پیش بینی می شود که در آینده نیز این قیمت به طور چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. همچنین سرمایه گذاری در سیستم های گرمایشی خورشیدی در حال حاضر بسیار مقرون به صرفه و توجیه پذیر است اما مسئله ای که باید به آن توجه شود تا بتوانیم این سیستم ها را به صورت  فراگیر استفاده کنیم بحث حمایت دولت از سیستم های مبتنی بر انرژی های تجدید پذیر و مخصوصا انرژی خورشیدی می باشد.

مشکل و موانع اصلی استفاده از محصولات خورشیدی به خاطر عدم آگاهی و دانش مردم در ارتباط با این سیستم ها است. بسیاری از مردم اصلا با محصولات مبتنی با انرژی خورشید و نحوه کارآیی آنها و منافع حاصله از استفاده از این دستگاه ها مطلع نیستند که این وظیفه دولت می باشد که با انجام تمهیدات و ارائه راهکارهای متناسب با این قضیه نسبت به معرفی و فرهنگ سازی این محصولات اقدام کند. همچنین دولت می تواند در راستای ترویج این سیستم ها و توجه به نیاز مردم با اقدام به ارائه تسهیلات و شرایط مناسب برای تولید کنندگان و صنعتگرانی که قصد تولید این سیستم ها را دارند نسبت به کاهش هزینه های اولیه در جهت تشویق و ترغیب مردم گام بردارند.

دانیار: همانطور که قبلاً نیز فرمودید، یکی از اصلی‌ترین محصولات شرکت آفشید ، آب گرمکن خورشیدی است. با توجه به هزینه اولیه مورد نیاز برای این نوع گرمایش آب، چگونه می‌توان مقرون به صرفه بودن آب گرمکن خورشیدی را توجیه کرد؟ به طور کلی بازگشت سرمایه در این محصول طی چند سال صورت می‌پذیرد؟ آیا می‌توان برای گرمایش آب و یا محیط یک منزل مسکونی فقط به انرژی خورشیدی متکی بود؟

پاسخ: با توجه به اعمال طرح هدفمندی یارانه ها و برنامه دولت برای افزایش مرحله به مرحله قیمت حامل های انرژی می توان بیش از پیش به اهمیت استفاده از سیستم های خورشیدی پی برد و یکی از این سیستم ها که نسبتا سرمایه گذاری اولیه ناچیزی دارد و بازگشت سرمایه آن بسیار کوتاه است سیستم آبگرمکن های خورشیدی است. به طور کلی بازگشت سرمایه در سیستم آبگرمکن های خورشیدی با توجه به قیمت کنونی گاز زیر دو سال می باشد و با توجه به عمر بالا و کارآیی طولانی مدت آبگرمکن های خورشیدی این سرمایه گذاری کاملا مقرون به صرفه و سود ده خواهد بود. در مورد اینکه آیا برای گرمایش آب محیط یک منزل فقط می شود به آبگرمکن های خورشیدی اکتفا کرد یا نه باید به عرض برسانم که چون انرژی خورشیدی یک انرژی قابل کنترل برای انسان ها نیست و در شرایط مختلف مثل روز و شب، انواع فصول سال یا روزهای آفتابی و ابری انرژی های مختلفی نیز از خورشید ساطع می شود برای همین وجود یک انرژی دیگر به عنوان پشتیبان امری الزامی است. اما با توجه به شدت تابش بالای انرژی خورشید در کشورمان استفاده از این سیستم ها صرفه جویی بسیار زیادی در کاهش مصرف سوخت های فسیلی و به سبب آن باعث کاهش هزینه های اقتصادی خانوار نیز می گردد.

دانیار: لطفاً از فعالیتهای شرکت آفشید در زمینه فتوولتائیک برایمان بگویید. شرکت انرژی های تجدیدپذیر آفشید برای تولید برق از خورشید از چه نوع پنل های فتوولتائیک و از کدام برند استفاده می‌کند؟

پاسخ: شرکت آفشید هم راستا با هدف و سیاست کاری خود در انواع سیستم های خورشیدی فعالیت می کند که یکی از این زمینه ها استفاده از سیستم فتوولتائیک برای تامین برق از طریق خورشید می باشد. این شرکت از پنل های فتوولتائیک منوکریستالاین و پلی کریستالاین شرکت ال جی و یک شرکت چینی که تحت لیسانس آلمان تولید می کند و کیفیت بسیار بالایی دارد استفاده می کند.

دانیار: آیا هزینه برق تولید شده بوسیله پنل های فتوولتائیک قابل رقابت با تعرفه‌های حال حاضر برق در کشور می‌باشد؟ بازگشت سرمایه در این بخش به چه صورت است؟ خواهشمند است کمی در این خصوص با جزئیات بیشتر به این موضوع بپردازید.

پاسخ: سیستم فتوولتائیک در روزهای اول ساخت قیمت بسیار بالایی در دنیا داشت و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و افزایش استفاده از این سیستم ها قیمت آن روز به روز کاهش یافته است و همانطوری که عرض کردم این قیمت باز هم کاهش پیدا خواهد کرد و توجیه پذیری استفاده از پنل های فتوولتائیک را بیشترخواهد نمود.  با توجه به تعرفه های حال حاضر برق در کشور ما شاید بازگشت سرمایه سیستم فتوولتائیک نسبت به سایر سیستم های خورشیدی طولانی تر باشد اما با توجه به افزایش روز افزون نرخ برق و همچنین کاهش قیمت جهانی سیستم فتوولتائیک و طول عمر بالای پنل های فتوولتائیک (حداقل 25 سال) توجیه پذیری این کار افزایش پیدا خواهد کرد.

دانیار: آقای مهندس باقری، جنابعالی به عنوان یک صنعتگر فعال در زمینه انرژی های تجدیدپذیر آینده صنعت انرژی خورشیدی ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید و به نظر شما چطور می‌توان از سد مشکلات و موانع این صنعت عبور کرد؟ آیا در این خصوص پیشنهاد خاصی دارید؟

پاسخ: صنعت خورشیدی در کشور ما به عنوان یک صنعت جدید می باشد که متاسفانه نسبت به سایر کشور ها این صنعت در کشور ما نو پا و نسبتا ضعیف می باشد که باید به آن توجه ویژه و خیلی بیشتری شود. متاسفانه به علت پائین بودن نرخ سوخت های فسیلی قبل از هدفمند سازی یارانه ها خیلی به این صنعت توجه نمی شد و بحث پاک بودن و رایگان بودن این انرژی و همچنین استفاده از این سیستم ها جهت حفظ بیشتر ذخایر سوخت های فسیلی مورد توجه قرار نمی گرفت اما با توجه به تغییرات ایجاد شده پس از بحث هدفمند سازی یارانه ها شرکت ها و صنعت گران مختلفی شروع به کار روی این سیستم ها کردند، پیش بینی می کنم در آینده نزدیک کاربرد این سیستم ها به صورت تصاعدی در کشور ما افزایش یابد اما همانطور که قبلا عرض کردم مشکل اصلی که سد راه این سیستم ها در حال حاضر می باشد بحث عدم اطلاعات ، دانش و اعتماد مصرف کنندگان به این سیستم ها است و مردم با توجه به مشکلات اقتصادی موجود و سرمایه گذاری اولیه مورد نیاز برای این سیستم ها ریسک پذیری کمتری نسبت به استفاده از این سیستم ها می کند که به نظر من برای حل این مشکل دولت باید اقدام به فرهنگ سازی و تبلیغات گسترده در جهت اشاعه فرهنگ استفاده از این سیستم ها و افزایش دانش و اطلاعات عمومی مصرف کنندگان از طریق رسانه های مختلف و یا شیوه های تبلیغاتی موثر، کند. همچنین در جهت کاهش هزینه های اولیه سیستم های خورشیدی دولت باید به صنعت گران فعال در زمینه انرژی های تجدید پذیر تسهیلات ویژه در غالب یارانه یا وام های بلا عوض و یا کم بهره اختصاص دهد تا هزینه های اولیه استفاده از این سیستم ها برای مصرف کنندگان کاهش یابد.

دانیار: به عنوان آخرین سئوال اینکه چه توصیه‌ای برای اشخاصی که قصد ورود به این صنعت را دارند خواهید داشت؟ آیا پیام خاصی برای مصرف کنندگان دارید؟

پاسخ: توصیه من برای اشخاصی که قصد ورود به این صنعت را دارند این است که این صنعت یک صنعت ملی است و ورود به آن یک خدمت بزرگ به جامعه ، مردم ، کشور و آیندگان ما است اما در شرایط حاضر بابت بقا در این صنعت نیاز به پشتکار و صبر بالا است. همچنین از مصرف کنندگان خواهش می کنم که علاوه بر مسائل اقتصادی به پاک و رایگان بودن این سیستم ها توجه ویژه ای داشته باشند و بدانند کارایی این سیستم ها سالیان سال است که در تمام دنیا تائید شده و به اثبات رسیده است و تعداد زیادی از مردم دنیا در حال حاضر از این سیستم ها استفاده می کنند. لذا ما هم می توانیم با اعتماد به این سیستم ها و استفاده از آن محیط زیستی پاک و بدون آلاینده داشته باشیم. منابع انرژی های تجدید ناپذیر را که منابع ملی ما می باشند را حفظ کنیم و با توجه به شرایط خوب اقلیمی و جغرافیایی کشورمان از لحاظ وجود انرژی های تجدید پذیر در هزینه ها صرفه جویی چشم گیری نمائیم.

دانیار: مجدداً از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید صمیمانه سپاسگزاری نموده و برای شما و همکارانتان در شرکت انرژی های تجدیدپذیر آفشید آرزوی توفیق روزافزون داریم.

پاسخ: من هم از شما بابت ترتیب دادن این مصاحبه ممنونم و برای شما و همکارانتان در سایت دانیار آرزوی سلامتی و موفقیت می کنم.

 

دانلود کاتالوگ محصولات شرکت آفشید


 1. مینا

  سلام- سایتتون عالی بود من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم یه مقاله هم در رابطه با استفاده از انرژی پاک خورشید و باد در کشاورزی نوشته ام خوشحال میشم اطلاعات بیشتری در این مورد بهم بدین . ممنون

 2. akram-afsharnia

  سلام مطالب بسیار عالی و خواندنی بود من ict خوندم خیلی از سایتتون خوشم اومد برایتان ارزوی موفقیت دارم

  • دانیار

   سرکار خانم افشارنیا
   از این همه لطف و محبت شما سپاسگزاریم. متقابلاً برای شما آرزوی موفقیت و کامیابی می‌کنیم.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×