120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

پیرو فراخوان طرح معرفی شرکت های فعال در زمینه انرژی های تجدیدپذیر و معرفی شرکت آفشید، این بار با آقای مهندس آشورزاده مدیر عامل شرکت آریا ویرا انرژی ایرانیان به گفتگو نشسته و از فعالیتهای جاری این شرکت مطلع شدیم.

دانیار: جناب آقای مهندس آشورزاده، از اینکه این فرصت را در اختیار دانیار قرار دادید تا در خدمت جنابعالی از فعالیتهای جاری شرکت آریا ویرا انرژی ایرانیان مطلع گردیم، سپاسگزاریم. لطفاً جهت آشنایی بیشتر خوانندگان دانیار مختصری از سوابق کاری خودتان بفرمایید و اینکه شرکت ویرا انرژی از چه زمانی و با چه هدفی به عرصه انرژی های تجدیدپذیر وارد گردید؟

پاسخ: فعالیت شرکت آریا ویرا انرژی ایرانیان از سه سال پیش آغاز گردید. در آن زمان بنده در پارک علم و فن آوری دانشگاه تهران مستقر بودم و آموزش و فرهنگ سازی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی و معرفی راهکارهای کاهش مصرف انرژی بر عهده اینجانب بود. در آن زمان به عنوان آغاز اینگونه مباحث ، دوره های آموزشی مربوطه برگزار و پروژه های کاهش مصرف انرژی اجرا گردید. سپس با مطرح شدن بحث انرژی های تجدیدپذیر نسبت به تأسیس شرکت آریا ویرا انرژی ایرانیان در اواسط سال 1389 اقدام نمودیم. هدف از تأسیس این شرکت در گام نخست بهینه سازی مصرف انرژی و فعالیت متمرکز بر روی سیستم‌های مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر علی الخصوص انرژی خورشیدی بود. از آن زمان تا کنون، شرکت آریا ویرا انرژی ایرانیان در دو زمینه آبگرمکن های خورشیدی و سیستم های فتوولتائیک مشغول به فعالیت بوده است.

دانیار: آقای مهندس آشورزاده، لطفاً در خصوص تنوع محصولات و خدماتی که توسط شرکت ویرا انرژی ارایه می‌گردد بیشتر توضیح دهید؟ چه محصولاتی به صورت نمایندگی یک شرکت خارجی توسط شرکت ویرا انرژی قابل ارایه است و چه محصولاتی در این شرکت تولید می‌شود؟

پاسخ: در حال حاضر، محصولات و خدماتی که توسط شرکت آریا ویرا انرژی ایرانیان ارایه می‌گردد به طور خاص شامل سیستم های فتوولتائیک  و آبگرمکن های خورشیدی در مقیاس های کوچک (خانگی) و بزرگ (عمومی) می‌باشد.همواره، کیفیت به عنوان اولویت اصلی این شرکت مطرح بوده است و تلاش ما بر این بوده است تا ضمن حفظ کیفیت، محصولات متنوعی را از نظر قیمت به بازار روانه سازیم تا تمام اقشار جامعه توانایی استفاده از این سیستم‌ها را داشته باشند. محصولات این شرکت در سه درجه مختلف که همگی استانداردهای جهانی را پوشش می‌دهند ارایه می­گردد. شرکت آریا ویرا انرژی ایرانیان با همکاری شرکتهایی از کشورهای اسپانیا، ترکیه، چین و امارات متحده عربی توانایی ارایه آبگرمکن های خورشیدی و سیستم های فتوولتائیک را با کیفیت های بسیار بالا دارد. آبگرمکن های خورشیدی به صورت انحصاری از شرکت Anages ترکیه تأمین و در مدل های وکیوم تیوب (لوله‌ای تحت خلاء) و صفحه تخت ارایه می‌گردد. همچنین برنامه‌ریزی‌های لازم جهت ساخت برخی از اجزای آبگرمکن های خورشیدی در داخل کشور صورت گرفته است که با برند ویرا انرژی به بازار ارائه می‌شود.

دانیار: از لحاظ استفاده از انرژی خورشیدی، جایگاه ایران را در مقایسه با کشورهای اروپایی که از تابش بسیار کمتری نسبت به ایران برخوردارند چگونه ارزیابی می‌کنید؟ آیا به نظر شما در ایران از این انرژی استفاده مطلوب و بهینه صورت می‌پذیرد؟

پاسخ: چنانچه بخواهیم ایران را از لحاظ استفاده از انرژی خورشیدی با کشورهای اروپایی مقایسه کنیم، لازم است تا در ابتدا به این نکته توجه کنیم که تکنولوژی سیستم های خورشیدی و به طور کل سیستم های مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر بسیار دیرتر از کشورهای اروپایی وارد ایران گردید و هنوز هم علیرغم گذشت سالها از ورود این تکنولوژی به کشور، فرهنگ سازی لازم جهت توجیه پذیری این گونه انرژی ها صورت نگرفته است. به عنوان مثال ایران با پتانسیل بیش از 300 روز آفتابی و متوسط تابش سالانه 2000 کیلو وات ساعت بر مترمربع نسبت به کشورهای دیگر مانند آلمان با متوسط تابش سالانه 1000 کیلو وات ساعت بر مترمربع زمینه بسیار مساعدتری برای استفاده از این منبع لایزال الهی دارد اما طبق آمار میزان استفاده آلمان از انرژی خورشیدی بیش از 50 برابر ایران است. از طرفی در کشور ترکیه که متوسط تابش خورشید تقریباً کمتر از ایران است، بر روی بیشتر پشت بام ها از آبگرمکن های خورشیدی استفاده می‌شود به طوریکه می‌توان گفت که 5% تا 7% آبگرمکن های خورشیدی نصب شده در دنیا در ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است. در ایران با مطرح شدن بحث هدفمندسازی یارانه ها و تمرکز آن بر روی حامل های انرژی به زودی شاهد برابری قیمت حامل های انرژی با قیمتهای جهانی خواهیم بود. بنابراین استفاده از انرژی های جایگزین که بتواند باعث کاهش هزینه‌ها گردد بسیار منطقی و توجیه پذیر خواهد بود. یکی از این انرژی‌ها، انرژی خورشیدی است که می‌توان در اکثر نقاط ایران به غیر از برخی نقاط خاص از آن استفاده مطلوب نمود.

دانیار: آنچه که در محافل عمومی به گوش می‌رسد هزینه بالای اولیه برای استفاده از تجهیزات انرژی خورشیدی است. جنابعالی دلیل عدم استفاده فراگیر از تجهیزات مورد نیاز برای تولید برق یا گرمایش و سرمایش خورشیدی در ایران را چه می‌دانید؟ آیا صرفاً هزینه اولیه بالای این تجهیزات مانع از گرایش عموم به این نوع انرژی ها می‌باشد؟ آیا مشکلات و موانع دیگری بر سر راه انرژی خورشیدی و توسعه آن در کشور وجود دارد؟

پاسخ: در نقاطی که از نعمت برق برخوردارند و زیرساختهای لازم برای تولید، انتقال و توزیع وجود دارد بازگشت سرمایه برای سیستم های فتوولتائیک به بیش از 10 سال می‌رسد و استفاده از آن توسط ما هم پیشنهاد نمی‌شود. حتی در اروپا نیز برای نصب سیستم های خورشیدی تسهیلات خاصی در نظر گرفته می‌شود. به عنوان مثال در کشوری همچون آلمان، 80% سرمایه اولیه مورد نیاز برای راه اندازی یک سیستم فتوولتائیک توسط دولت به صورت وام تأمین می‌گردد و مازاد تولید را با مبلغ چشمگیری از تولید کننده خریداری می‌کند و این حمایت ها موجب گسترش استفاده از این سیستم شده است. اما در خصوص آب گرمکن های خورشیدی بازگشت سرمایه در مدت زمان کمتری (کمتر از 4 سال) اتفاق خواهد افتاد. مسأله‌ای که در این بین باید به آن توجه نمود، بحث فرهنگ‌سازی استفاده از این سیستم‌ها است. متأسفانه متولی مناسبی برای ایجاد فرهنگ استفاده از انرژی خورشیدی در ایران وجود ندارد. اگر چه سازمان هایی همچون سانا برای این منظور تعریف و تأسیس گردیدند اما به غیر چند مورد، کار خاصی در این زمینه صورت نداده‌اند. از طرف دیگر ارایه یک محصول با کیفیت و خدمات فنی مناسب در یک منطقه باعث خواهد شد تا سایرین نیز به استفاده از این سیستم‌ها علاقمند شده و به این ترتیب فرهنگ استفاده از آن جای خود را باز خواهد نمود. اما متأسفانه در این بین، برخی فروشندگان که فاقد تخصص لازم در ارایه محصول و خدمات فنی خوب هستند، باعث می‌شوند دید عمومی مردم به این گونه فن‌آوری ها منفی شده و باعث تضعیف این فرهنگ می‌گردند.

دانیار: همانطور که قبلاً نیز فرمودید، یکی از اصلی‌ترین محصولات شرکت ویرا انرژی ، آب گرمکن خورشیدی است. با توجه به هزینه اولیه مورد نیاز برای این نوع گرمایش آب، چگونه می‌توان مقرون به صرفه بودن آب گرمکن خورشیدی را توجیه کرد؟ به طور کلی بازگشت سرمایه در این محصول طی چند سال صورت می‌پذیرد؟ آیا می‌توان برای گرمایش آب و یا محیط یک منزل مسکونی فقط به انرژی خورشیدی متکی بود؟

پاسخ: همواره این پرسش مطرح بوده که بازگشت سرمایه در این محصولات چند ساله است. در حقیقت بازگشت سرمایه بسته به اینکه از چه نوع محصولی و در چه منطقه‌ای و به چه منظور استفاده می‌کنید متفاوت خواهد بود. اما استانداردی که برای بازگشت سرمایه آبگرمکن های خورشیدی که از روی صرفه جویی در میزان مصرف گاز محاسبه می‌گردد در حدود کمتر از 4 سال خواهد بود که بستگی به مدل آن نیز دارد. در خصوص اینکه آیا می‌توان فقط به این سیستم‌ها متکی بود، باید بگویم که به دلیل ثابت نبودن وضعیت تابشی خورشید در روزهای مختلف یا ساعات مختلف شبانه روز بایستی حتماً از یک سیستم کمکی مبتنی بر گاز ، برق و یا گازوئیل برای حصول اطمینان از فراهم بودن شرایط آسایش استفاده نمود.

دانیار: آیا هزینه برق تولید شده بوسیله پنل های فتوولتائیک قابل رقابت با تعرفه‌های حال حاضر برق در کشور می‌باشد؟ بازگشت سرمایه در این بخش به چه صورت است؟ خواهشمند است کمی در این خصوص با جزئیات بیشتر به این موضوع بپردازید.

پاسخ: همانطور که قبلاً نیز گفته شد، بازگشت سرمایه برای استفاده از سیستم های فتوولتائیک در مناطقی که برق وجود دارد، در حدود 10 سال است. اما سیستم های فتوولتائیک به دلیل کاربردهای خاصی که دارند، قابل توجیه هستند. به عنوان مثال دوربین‌های امنیتی که در صورت قطع برق، عملکرد واقعی خود را از دست خواهند داد و علیرغم وجود باتری در صورت طولانی شدن زمان قطعی برق، باز هم از کار خواهند افتاد. در صورتیکه استفاده از یک سیستم فتوولتائیک این امکان وجود خواهد داشت تا باتری‌های سیستم مجدداً شارژ گردد. به عنوان یک مثال دیگر، چنانچه از سیستم فتوولتائیک به منظور روشنایی محوطه ها و پارک ها استفاده شود به دلیل حذف قیمت بالای کابل و کابل کشی بازگشت سرمایه به کمتر از 3 سال خواهد رسید. از دیگر نمونه ها می‌توان به چراغهای راهنمایی و رانندگی، سیستم های مخابراتی و یا سایر سیستم های مورد استفاده در مناطق دورافتاده اشاره نمود.

دانیار: آقای مهندس آشورزاده،به نظر شما چه محدودیتهایی در استفاده از انرژی های تجدیدپذیر وجود دارد و چطور می‌توان از سد مشکلات و موانع این صنعت عبور کرد؟ آیا در این خصوص پیشنهاد خاصی دارید؟

پاسخ: یکی از اصلی ترین محدودیتهای این سیستم ها استفاده از یک منبع ناپایدار انرژی است که خوشبختانه برای این موضوع نیز راه حلهای خوبی از قبیل استفاده از باتری های پشتیبان یا دیگر سیستم های ذخیره سازی انرژی وجود دارد. اما باز هم تأکید می‌کنم که بزرگترین مانع در این راه، بحث فرهنگ و فرهنگ سازی این تکنولوژی ها است و حمایتهایی که باید از این صنعت صورت بگیرد. متأسفانه هنوز هم کسانی هستند که نسبت به توانمندی و پاسخگویی این سیستم ها با دیده شک و تردید می‌نگرند. اما تجربه شرکت ثابت کرده است که در هر محل پس از نصب با توجه به میزان رضایت مشتری تعداد جذب مشتریان جدید از محل نصب قبل، بالا بوده و این نشان دهنده علاقه­‌مندی استفاده تجهیزات توسط مردم پس از حصول اطمینان از عملکرد صحیح دستگاه می­‌باشد.

دانیار: مجدداً از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید صمیمانه سپاسگزاری نموده و برای شما و همکارانتان در شرکت ویرا انرژی آرزوی توفیق روزافزون داریم.

پاسخ: بنده هم متقابلاً از شما تشکر کرده و از اینکه با فعالیتهای فرهنگی در این زمینه در جهت رشد و ترویج فرهنگ استفاده از انرژی های تجدیدپذیر تلاش می‌کنید بسیار سپاسگزارم.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×