120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

یک روش ذخیره سازی انرژی که می‌تواند جایگزین باتری شود، استفاده از هوای مایع است. در این روش هوا تا تبدیل شدن به مایع سرد شده و در یک مخزن تحت خلاء تا زمانی که مجدداً مورد نیاز باشد نگهداری می‌شود. هوا مخلوطی از گازهاست و بخش عمده‌ای از این مایع را نیتروژن تشکیل می‌دهد. سیستم ذخیره سازی انرژی به کمک هوای مایع توسط “پیتر دیرمن” و به منظور تأمین انرژی مورد نیاز وسایل نقلیه ابداع شده است.

در این روش بایستی مایع موجود در مخزن تحت خلاء را سرد نگهداشت، چرا که هوای مایع در دمای محیط به سرعت گرم و مجدداً به گاز تبدیل و در نتیجه فشار داخل مخزن به سرعت افزایش می‌یابد. در زمانی که به انرژی ذخیره شده در این سیستم نیاز باشد، به هوای مایع اجازه خروج از مخزن داده شده و مجدداً به گاز تبدیل می‌شود. با توجه به سرعت زیاد تغییر فاز از مایع به گاز و ایجاد فشار و جریان (دبی) زیاد می‌توان از انرژی حاصل از این پدیده برای بکار انداختن یک مولد برق استفاده نمود.

 

مزایای سیستم ذخیره سازی انرژی با استفاده از هوای مایع

 • طول عمر سیستم ذخیره سازی انرژی با استفاده از هوای مایع در حدود 20 سال یعنی بیش از دو برابر طول عمر سیستم های مبتنی بر تکنولوژی باتری است. تجهیزات مورد استفاده در این سیستم از قبیل سیستم برودتی، مخزن تحت خلاء، توربین و لوله‌های رابط در صورت رعایت کیفیت در ساخت آنها این قابلیت را دارند تا به مدت 20 سال یا بیشتر کارکرد مفید داشته باشند.
 • بازدهی این سیستم تا 70% برآورد شده است. هوای مایع می‌تواند به کمک گرمای دفع شده از مولد برق و یا تلفات گرمایی همان کندانسوری که برای سرد کردن هوا استفاده شده است گرم شود.
 • از آنجایی که می‌توان به سادگی گرمای مورد نیاز برای تبخیر مجدد مایع درون مخزن را به منظور کنترل سرعت تبخیر بر حسب نیاز تنظیم نمود، لزوم استفاده از تجهیزات گران قیمت الکترونیکی وجود نخواهد داشت.

با استفاده از سیستم ذخیره سازی انرژی به کمک هوای مایع می‌توان برق تولید شده توسط یک توربین بادی را در زمانی که نیازی به آن نیست برای سرد و مایع کردن هوا و ذخیره آن در یک مخزن مورد استفاده قرار داد و در زمانی که مجدداً به انرژی ذخیره شده در این سیستم نیاز بود، به کار گرفت. این سیستم علاوه بر اینکه می‌تواند برای ذخیره انرژی توربین‌های بادی مورد استفاده قرار گیرد، برای سیستم‌های خورشیدی نیز کاربرد خواهد داشت.


 1. sina

  با سلام
  ممنون
  مطلب بسیار جالبی بود;)

 2. داوود ملک محمدی

  به نام خدا
  این موضوع تحقیق بنده برای مدت ۱۲ سال است ، متاسفانه نبود امکانات اقتصادی و تجهیزاتی منجر به این می شود که دیگران از ما پیشی می گیرند.

Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×