120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

با در نظر گرفتن ظرفیت حاصل از سیستم‌های جمع‌آوری انرژی حرارتی خورشید، مجموع ظرفیت انرژی خورشیدی در جهان به 245 گیگاوات در سال 2011 رسیده است که کمی بیش از مجموع ظرفیت انرژی بادی در دنیاست. این مقدار انرژی معادل 245 نیروگاه اتمی است. انرژی خورشیدی فتوولتائیک که در حدود 50 گیگاوات برآورد گردیده، تنها بخش کوچکی از این ظرفیت را تشکیل داده است.

بسیاری به این واقعیت اعتقاد دارند که نیروگاه‌های خورشیدی فتوولتائیک نسبت به نیروگاه‌های اتمی، نسبت توان به مقیاس کمتری دارند. به زبان ساده‌تر، برای تولید برق از یک نیروگاه خورشیدی فتوولتائیک به اندازه یک نیروگاه اتمی، نیاز به فضای بسیار بیشتری خواهیم داشت. اما در اینجا بحث دیگری مطرح می‌شود و آن این است که سلول‌های خورشیدی و پنل‌های فتوولتائیک تنها مولدهایی هستند که قابلیت تلفیق با لباس، کوله پشتی، لپ تاپ، تبلت، تلفن همراه، ساعت، پشت بام، پنجره و غیره را دارند و به همین دلیل می‌توان از آنها به نحوی استفاده نمود که حداقل فضا را اشغال نمایند.

اجازه بدهید بار دیگر به دو نوع کاربرد اصلی انرژی خورشیدی که امروزه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است اشاره کنیم:

  • نیروگاه های حرارتی خورشیدی که با دریافت نور خورشید، باعث گرم شدن سیال عامل و تولید بخار مورد نیاز برای به حرکت درآوردن توربین و تولید برق می‌گردند.
  • کلکتورهای حرارتی خورشیدی که حرارت ناشی از نور خورشید را جمع‌آوری کرده و از آن برای گرم کردن آب مورد نیاز مصارفی همچون حمام، ماشین های لباسشویی و یا ظرفشویی استفاده می‌کنند.

طی سالیان گذشته، صنایع انرژی خورشیدی و انرژی بادی رشد قابل ملاحظه‌ای داشته‌اند و بنا به یکی از نقشه‌های راه ترسیم شده توسط آژانس بین المللی انرژی (IEA)، انرژی خورشیدی می‌تواند تا سال 2050 میلادی یک ششم نیازهای گرمایشی و سرمایشی دما پایین در جهان را تأمین کند. آقای پائولو فرانک، مدیر بخش انرژی های تجدیدپذیر در آژانس بین المللی انرژی می‌گوید: با توجه به این واقعیت که انرژی مورد نیاز برای مصارف حرارتی در دنیا بیش از نیمی از کل انرژی مورد نیاز جهان است، انرژی خورشیدی نقش بسزایی در مقابله با تغییرات آب و هوایی داشته و باعث ایجاد و تقویت امنیت در بحث انرژی می‌گردد.

نقشه راه گرمایش و سرمایش خورشیدی که توسط آژانس بین المللی انرژی تدوین شده است به خوبی روشهای افزایش فرهنگ و درک جهانی برای استفاده از این تکنولوژی را شرح داده است. در حال حاضر در بسیاری از کشورها، تکنولوژی‌های گرمایش و سرمایش خورشیدی  از قبیل آبگرمکن های خورشیدی به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار گرفته است، اما گرمایش منطقه‌ای به کمک انرژی خورشیدی در مقیاس‌های بزرگ در ابتدای راه هستند. این در حالیست که هنوز هم سیستم‌های سرمایش خورشیدی در مقیاس‌های بزرگ راه زیادی تا اجرایی شدن دارند. این نقشه راه همچنین به این نکته اشاره دارد که بسیاری از صنایع بزرگ به مقادر زیادی انرژی حرارتی در فرآیند تولید خود نیاز دارند که می‌توانند آن را از طریق انرژی خورشیدی و به صورت مستقیم تأمین نمایند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×