120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان انرژی‌های نو ایران با بیان اینکه حتی یک مگاوات برق بادی در کشور توسط بخش خصوصی تولید نشده است، گفت: مشکلات اخذ وام و وضعیت نامشخص اقتصادی از دلایل اصلی پایین بودن ظرفیت نصب‌شده نیروگاه‌های بادی خصوصی است.

یوسف آرمودلی در پاسخ به این سؤال که پتانسیل کشور برای تولید برق بادی 30 هزار مگاوات است گفت:  در حال حاضر چند مگاوات نیروگاه بادی نصب شده در کشور داریم. در حال حاضر 100 مگاوات نیروگاه بادی نصب شده در کشور داریم که سالانه بالغ بر 300 میلیون کیلووات ساعت برق تولید می‌کنند.

وی در پاسخ به این سؤال که دلیل کم بودن ظرفیت نصب نیروگاه بادی در کشور چیست، گفت: علت آن این است که دولت اجازه احداث و نصب نیروگاه بادی را ندارد و بخش خصوصی باید وارد شود و باید اذعان داشت که همین 100 مگاوات هم نیروگاه های دولتی هستند.

وی افزود: یکی از دلایل کند بودن نصب نیروگاه بادی توسط بخش خصوصی مسئله تحریم است، چون شرکت‌های خارجی که با شرکت‌های ایرانی قرارداد داشتند بعضا به قراردادهای خود عمل نکرده‌اند،بنابراین بخش خصوصی مجبور است مدتی صبر کرده و اقدام به ساخت داخل کند.

* صدور مجوز احداث 12 هزار مگاوات برای بخش خصوصی 

آرمودلی ادامه داد: در حال حاضر مجوز احداث 12 هزار مگاوات برای بخش خصوصی صادر شده است اما اغلب این شرکت‌ها در شروع کار هستند و چون در مرحله فاینانس، مشکلات اخذ وام و یا وضعیت اقتصادی ویژه‌ای هستند یک مقدار کار آنها عقب افتاده است.

رئیس سازمان انرژیهای نو ایران در پاسخ به این سؤال که ظاهرا برخی از سرمایه گذاران بخش خصوصی به دلیل عدم حمایت از سوی شرکت توانیر و یا شرایط سخت سرمایه‌گذاری از ادامه کار منصرف شده‌اند، اظهار داشت: دولت نرخ‌های خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های بادی را به  130 تومان و با نرخ تورم و نرخ ارز به 150 تومان رسانده است.

وی ادامه داد: حال که این مسئله ارز به وجود آمده است باید منتظر ماند و دید ارز در چه قیمتی تثبیت می‌شود و زمانی که به ثبات رسید آن زمان قرارداد تنظیم و مجوز صادر می شود.

وی افزود:سرمایه‌گذاران نیروگاه بادی 75 درصد سرمایه را وام می‌گیرند و مابقی را سعی می‌کنند با آورده خود تأمین کنند اما متأسفانه همین آورده را نیز سرمایه‌گذاران تأمین نمی‌کنند.

آرمودلی ادامه داد: گرفتاری دیگری که سرمایه‌گذاران احداث نیروگاه بادی دارند مشکل در اخذ وام است که بانک‌ها نتوانستند این وام‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند.

*یک هزار مگاوات نیروگاه خصوصی به مرحله قرارداد مبادله رسیده است

وی در ادامه گفت: وزارت نیرو هم در اصلاح نرخ خرید تضمینی و هم مبادله قرارداد اقدامات خود را انجام داده و مجوز 12 هزار مگاوات را صادر کرده است و یک هزار مگاوات آن به مرحله قرارداد مبادله رسیده است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم تا پایان سال جاری برخی از شرکت‌های خصوصی که در حال نصب و راه‌اندازی نیروگاه بادی هستند برق تولیدی خود را وارد مدار کنند.

آرمودلی گفت: اگر شرکت‌های خصوصی بیایند تصور می‌کنم که حتی خرید برق تضمینی از آنها از 150 تومان هم بالاتر برود.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×