120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

ایسنا: محققان مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو موفق به طراحی و ساخت نخستین نمونه دیش استرلینگ با قابلیت تولید 500 وات برق شدند.

دمیرچی، عضو تیم طراحی اولین نمونه دیش استرلینگ در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که یکی از راه‌های تولید برق از انرژی‌های تجدید‌پذیر استفاده از انرژی خورشید است، گفت: استفاده از انرژی خورشید برای تولید برق به دو صورت استفاده از صفحات خورشیدی و یا دیش استرلینگ صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در موتورهای استرلینگ احتراق خارج از سیلندر صورت گرفته و با اختلاف دما بین سیلندر گرم و سرد، برق تولید می‌شود.

دمیرچی خاطرنشان کرد: در دیش استرلینگ یک بشقاب مجهز به آیینه‌های متعدد، نور را در یک نقطه متمرکز می‌کند؛ سپس در این نقطه سیلندر گرم، موتور استرلینگ قرار داده می‌شود. پس از آن گرما به موتور منتقل شده و منجر به تولید برق می‌شود.

وی با بیان این که بازدهی این سیستم 30 درصد است و کشورهای پیشرفته مانند آلمان و آمریکا از این فناوری در تولید برق استفاده می‌کنند، گفت:‌ از موتورهای استرلینگ در نیروگاه‌های خورشیدی تولید برق بیشترین استفاده صورت می‌گیرد.

دمیرچی تصریح کرد: پیش از این در کشور موتورهای استرلینگ آزمایشگاهی ساخته شده اما مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو موفق به ساخت نخستین نمونه موتور استرلینگ شده که توان تولید 500 وات برق را دارد.

وی خاطرنشان کرد: تیم طراحی این موتور در مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو درصدد است که قدرت تولید برق این موتور را به سه کیلو وات برق افزایش دهد که البته در کشورهای پیشرفته هم از این سطح دیش مورد استفاده، سه کیلو وات برق تولید می‌کنند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×