120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

* گزارش و نگارش: هانه یونسی *

شرکت سولار الترنتیو انرژی کیش (فولکمن) با داشتن پانزده سال سابقه فعالیت در زمینه انرژی خورشیدی در کشورهای آلمان و چند سال در امارات، نیکوزیا و…. بوده است. این شرکت هم اکنون در زمینه طراحی، تحقیق، ساخت و تولید، نصب و راه اندازی و عملکرد دستگاههای پکیج آبگرمکن خورشیدی تلفیقی یکپارچه از منبع انرژی بی پایان خورشید فعال می‌باشد. شرکت فولکمن دارای دو گواهینامه ثبت اختراع در ایران و آلمان و استاندارد آلمان بوده و همچنین اولین و تنها خط تولید پکیج آبگرمکن با برند فولکمن در ایران می باشد. محصولات تولید شده به سایر کشورها نیز صادر می‌شود.

 

معرفی طرح سیستم پکیج آبگرمکن خورشیدی فولکمن Volkmann

پکیج آبگرمکن خورشیدی، اشعه مادون قرمز خورشيد را از طریق صفحات جاذب خورشيدی، که در داخل پکیج قرارگرفته است، جذب نموده و انتقال حرارت به مخزن مستقیما صورت می‌پذیرد. به علت قرار گرفتن مخزن در داخل بدنه GRP، که همراه با عایق‌بندی مخصوص، فوم گرمایشی و شیشه‌های دو جداره مخصوص سولار سکوریت است، میزان گرمای ذخیره شده قابل توجه است.

کاربرد دیگر استفاده از پکیج گرمایشی خورشیدی، در چیلرهای جذبی می‌باشد که در تابستان برای فرآیند سرمایش ساختمانها می‌توان از آن بهره گرفت .

مرغوبیت در جنس صفحات جاذب آلمانی، نوع شیشه، جنس بدنه چند لایه GRP همراه با عایق‌بندی حرارتی مخصوص، کیفیت و جنس مخزن آب در داخل بدنه و همچنین کانون گرم با دمای 35 درجه بیشتر از گرمای آب داخل مخزن، به دلیل تولید گرما و جلوگیری از هدر رفتن آن از طریق رفلکتورها و انتقال آن به مخزن آب در طول شب، از جمله پارامترهایی است که در بازدهی عملکرد پکیج خورشیدی فولکمن موثر است.

این پکیج خورشیدی Solar Hot Water Storage Collectorدارای استانداردها و گواهینامه‌های اروپایی بوده و بدنهGRP این شرکت دارای استاندارد از مرکز پژوهش‌های شیمی و پلیمر جهاد کشاورزی می‌باشد. صفحات جاذب که بیش از 90٪ اشعه خورشید را جذب می‌کند ساخت کشور آلمان است.

سیستم جبران ساز گازی

آب سرد از شبکه لوله‌کشی شهری به پکیج خورشيديVolkmann وارد شده و گرم مي‌شود، سپس خروجی آب گرم پکیج خورشيدي به‌وسيله لوله‌هاي ارتباطي وارد مخزن گازي مي‌شود، در این حالت در صورتی‌که دمای آب ورودی به مخزن گازی به اندازه کافي توسط بخش خورشیدی گرم شده باشد، سنسور، مشعل گازی را گرم نگه‌داشته و مشعل روشن نمي‌شود. اما در صورتی‌که دماي آب ورودي از قسمت خورشيدي به اندازه مورد نظر بالا نرفته باشد، مشعل گازی به صورت اتوماتیک روشن شده و کمبود دماي مورد نياز را جبران مي‌نماید و آب به‌وسيله لوله‌هاي ارتباطي وارد ساختمان می‌گردد.

 

سیستم دو منظوره برقی خورشيدي Volkmann ( فولکمن )

در این آبگرمکن، علاوه بر پکیج خورشيدي، در فضای داخلی مخزن پکیج Volkmann يک المنت برقی کم مصرف قرار داده شده و یک ترموستات نیز در شبکه سیستم با تنظیم دمای درخواستی درجه نصب گردیده است. آب سرد شهری ابتدا به مخزن خورشيدي وارد شده و از طریق اشعه خورشیدی گرم ميشود. در این حالت درصورتی‌که دمای آب داخل مخزن توسط بخش خورشیدی تا دمای مورد نظر بالا رفته باشد، المنت برقی روشن نمي‌شود. اما در صورت پایین بودن دماي آب، از طریق کلکتور خورشيدي، سنسور المنت برقی به صورت اتوماتیک روشن شده و کمبود دماي مورد نياز را جبران می‌کند و آب به‌وسيله لوله‌هاي ارتباطي وارد ساختمان می‌گردد. ( مخصوص مناطق مرزی، روستایی و جزایر ایران).

مزیت رقابتی و ویژگیهای تکنولوژی Volkmann

 • کیفیت و ضریب جذب صفحات جاذب انرژی آلمانی بسیار بالا بوده و تولید آبگرم هر یک از صفحات خورشیدی آن دو برابر سیستمهای Flat plate می‌باشد.
 • به علت طراحی خاص مخزن پکیج خورشیدی میزان جذب رسوب دستگاه در مقایسه با سیستمهای آبگرمکن خورشیدی Flat plateبه طور چشمگیری کاهش یافته است ) طول عمر طولانی (.
 • کمک به راه اندازی چیلرهای دو جذبی برای تولید گرمایش، سرمایش و آب جوش .
 • پکیج، بی نیاز به نصب پمپ بوده و فشار آب شهری برای بهره برداری از آن کفایت می‌نماید.
 • عدم نیاز به ماده سیال حرارتی( اتیلن گلیکول ) .
 • قابلیت نگهداری آب گرم در طول شبانه روز به علت عایق بودن بدنه GRP، استقرار مخزن در داخل پکیج و بهره برداری از شیشه دو جداره سکوریت مخصوص Solar (این سامانه در تمام شبانه روز آب را گرم نگه می‌دارد).
 • مقاومت سیستم در برابر بادهای تند تا km 160 در ساعت.
 • آبگرم پیش گرمکن موتورخانه حتی درهوای ابری سفید و زمستان تا زیر صفر درجه توسط این سامانه تامین می‌گردد.
 • سامانه به علت یکپارچه بودن و لوله کشی های کم، نیاز به سرویس و نگهداری مداوم ندارد.
 • نصب و راه اندازی سامانه بسیار ساده و سریع انجام می پذیرد.
 • محل کلکتور را با توجه به شرایط و متناسب با موقعیت مکانی می‌توان انتخاب کرد. (در داخل سقف شیروانی یا بر روی بام مسطح و بر روی زمین)
 • به علت انتخاب در مرغوبیت جنس بدنه GRP، سیستم مقاوم در مقابل زنگ‌زدگی و فرسودگی است.
 • حجم کلکتور نسبت به دستگاه‌های مشابه حدود 50% کاهش یافته است.
 • به علت عدم بکارگیری قطعات متحرک در سیستم عمر مفید کلکتور بسیار طولانی است.
 • کاملا امن، بی خطر، بی صدا و همیشه در دسترس است.
 • بدون آلایندگی زیست محیطی بوده و نیز این سامانه حدود 60% به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند. مخصوصا مناطقی که فاقد بهره مندی از گاز و… است، می‌تواند گام موثری در بهبود روند مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست محسوب گردد.
 • زمان برگشت سرمایه سیستمهای پکیج فولکمن بنا به رشد قیمت حامل‌های انرژی 1-6 سال است.

 

برای دریافت جدول مقایسه ای پکیج خورشیدی فولکمن با سایر سیستم های متداول اینجا کلیک کنید.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×