120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

/* ترجمه و نگارش: سمیه جهانی */

شرکت سوئدی (Umea Energi) به عنوان یک برنامه پایلوت جدید اقدام به نصب لامپ های نوردرمانی در 30 ایستگاه اتوبوس در شهر اوما نموده است. این برنامه به منظور دادن مقدار کمی انرژی به منتظران اتوبوس در نظر گرفته شده است.

اوما که در 400 مایلی شمال استکهلم واقع شده است، در زمستان روزهای خیلی کوتاهی دارد و فاقد نور خورشید به میزان کافی است. بنابراین برای حل این مشکل، شرکت اوما انرژی تصمیم گرفته است تا لامپ های نوردرمانی را در ایستگاه های اتوبوس به عنوان راه حلی برای جبران کمبود نور خورشید و ایجاد حس تابستانی در مردم نصب کند.

بنا به گفته این شرکت، لامپ مذکور ضرری نداشته و دارای تمام فیلترهای لازم برای حذف اشعه فرابنفش است. انجمن سرطان آمریکا بیان می کند که هر چند مدارکی علمی دال بر مصرف اشعه فرابنفش در درمان سرطان یا دیگر بیماریها به غیر پسوریازیس و برخی انواع سرطان پوست وجود ندارد؛ نوردرمانی بدون اشعه فرابنفش یک ابزار پزشکی اثبات شده برای اختلالات و آسیب های فصلی است و در حال حاضر تحقیقات بیشتر بر روی آن در حال انجام است تا در درمان دیگر انواع افسردگیها از آن استفاده شود.

نکته قابل توجه در این ابتکار، تأمین انرژی مورد نیاز این لامپ‌ها از انرژی خورشیدی است. این موضوع نشانگر آن است که در کشوری که کمترین بهره از انرژی خورشیدی را می‌برد، تا چه حد به استفاده از آن اهمیت داده می‌شود.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×