120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

apple-wind2شرکت اپل (Apple Inc.)، یکی از مشهورترین سازندگان تلفن‌های هوشمند، لپ تاپ و تبلت، اخیراً سیستم جدیدی برای ذخیره سازی انرژی بادی طراحی کرده است. این شرکت چندی پیش در پی یافتن راهی مناسب جهت تأمین برق مورد نیاز دیتاسنترهای خود بوده است که در این حین متوجه مزایای انرژی بادی از قبیل عدم نیاز به سوختهای فسیلی، عدم ایجاد آلاینده‌های زیست محیطی و گازهای گلخانه ای، کمک به اقتصاد ایالات متحده آمریکا از طریق خرید توربین های بادی ساخت این کشور و بهره مندی از برق 10 سنتی به ازای هر کیلووات ساعت می‌گردد.

علیرغم اینکه 10 سنت برای هر کیلووات ساعت هزینه زیادی محسوب نمی‌شود، اما استفاده از یک سیستم ذخیره سازی انرژی باعث افزایش قیمت تمام شده برق خواهد شد. از طرفی، شرکت اپل جهت استفاده مستقیم از برق بادی برای روشن نگه داشتن دیتاسنترهای خود و به منظور جبران نوسانات ناشی از توربین های بادی، به یک سیستم ذخیره سازی انرژی یا پشتیبان نیاز دارد.

طرح مفهومی Apple :

طرح مفهومی شرکت اپل برای این سیستم جدید ذخیره سازی انرژی بادی شامل یک توربین بادی می‌شود که به عنوان محرک اصلی برای چرخاندن یک محور که یک یا چند بالچه (جاروبک) بر روی آن نصب شده است مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در این طرح به جای استفاده از محور و بالچه‌ها می‌توان از یک درام (طبلک) که در یک سیال سبک شناور است استفاده نمود. به این ترتیب می‌توان با ایجاد اغتشاش و جریان در سیال سبک که نقطه جوش بسیار پایینی دارد و تولید حرارت در آن، آن را به جوش آورد.

زمانی که حرارت کافی به سیال منتقل گردید، سیال سبک به دلیل پایین بودن نقطه جوش آن به صورت بخار درآمده و قابلیت چرخاندن یک توربین را خواهد داشت. در نتیجه این توربین خواهد توانست یک ژنراتور را برای تولید برق مورد نیاز به حرکت درآورده و برق تولید نماید. اگر چه این مفهوم در حال حاضر فقط به صورت یک طرح مطرح شده است و ممکن است قابلیت اجرایی نداشته باشد، اما انجام تحقیقات بر روی اینگونه مفاهیم برای سیستم های ذخیره سازی انرژی که در سیستم های تجدیدپذیر مستقل از شبکه مطرح می‌گردند مسیر درستی را برای پیشرفت های آتی تعریف و هموار خواهد نمود. طرح یاد شده شرکت اپل به ژوئن 2011 بر می‌گردد و کسی نمی‌داند آیا هنوز هم این شرکت امیدی به اجرایی شدن آن دارد یا خیر.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×