120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

ژاپن ممکن است تحت قوانین شدیدتر پیشنهادی آژانس نظارت هسته‌یی جدید این کشور، بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌یی جهان را به دلیل نگرانی از وقوع زمین لرزه تعطیل کند.

به گزارش ایسنا، نیروگاه هسته‌یی کاشیوازاکی کاریوا که در مرکز ژاپن قرار دارد، اکنون به دنبال جدیدترین اقدام نهاد نظارت هسته‌یی ژاپن در راستای افزایش فاکتورهای توصیفی یک گسل فعال ممکن است با تعطیلی دائمی روبرو شود. به گزارش شبکه خبری روسی آرتی، یک مقام ژاپنی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت که نهاد نظارت هسته‌یی ژاپن امیدوار است توصیف جدیدی از یک گسل فعال ارائه کنند؛ ‌در گذشته محدودیتی که برای هرگونه جابجایی شکافت‌های زمین ارائه می‌شد 120 تا 130 هزار سال بود اما نهاد نظارت هسته‌یی ژاپن قصد دارد اعلام کند که گسل‌هایی که در 400 هزار سال گذشته حرکت کرده‌اند فعال محسوب می‌شوند.

دو گسل که آلفا و بتا نام گرفته‌اند در زیر راکتور شماره یک نیروگاه هسته‌یی کاشیوازاکی کاریوا وجود دارد. شرکت توکیو الکتریک پاور (تپکو) اپراتور نیروگاه هسته‌یی در گذشته گفته بود که هیچ یک از این دو گسل در طول 120 تا 240 هزار سال گذشته حرکت نکرده‌اند، گرچه کارشناسان زمین‌شناسی در نتیجه‌گیری‌های آنها شک دارند. پیش از سال 2006 تنها گسل‌هایی که در پنجاه سال گذشته حرکت کرده‌ بودند فعال محسوب می‌شدند. نیروگاه کاشیوازاکی کاریوا که خود در یک منطقه فعال زمینی قرار دارد ممکن است با همان فاجعه‌ای که گریبان نیروگاه هسته‌یی فوکوشیما دایچی را گرفت روبرو شود. یک مقام نهاد نظارت هسته‌یی ژاپن با بیان اینکه “مقررات جدید در ماه ژوئیه به اجرا گذاشته می‌شود و ما پس از آن ایمنی همه نیروگاههای هسته‌یی ژاپن را مجددا ارزیابی می‌کنیم” افزود که تصمیم‌گیری نهایی تا زمان اجرایی نشدن این مقررات گرفته نخواهد شد.

برخی از اقدامات پیشنهادی مانند به کارگیری ژنراتورهای برقی کمکی متحرک توسط اپراتورهای نیروگاه‌های هسته‌یی ژاپن به کار گرفته شده است، اما برخی پیشنهادات دیگر نیازمند تغییرات جدید و پرهزینه است. یکی دیگر از این شرط‌ها ساختن اتاق‌های کنترل پشتیبانی است که از ساختمان راکتورها فاصله دارد. نصب دریچه‌های جدید فشار که توانایی فیلتر کردن گازهای رادیواکتیو را دارند و تقویت سازه‌های محافظتی برای مقاومت در برابر برخورد یک هواپیمای جت که ممکن است در حملات تروریستی مورد استفاده قرار گیرد از دیگر شروط پیشنهادی است.

قوانین جدید باعث می‌شود که نهاد نظارت هسته‌یی ژاپن که در ماه سپتامبر سال میلادی گذشته تشکیل شد مسوولیت حوزه‌های را بر عهده بگیرد که در گذشته شرکت‌های برق فضای بیش‌تری در آن‌جا برای طرح رویکردهای خود داشتند. برخی مدیران شرکت‌های برق ژاپن شکایت کردند که تعدادی از این قوانین،‌ برای مثال سیستم‌های ویژه خروج گاز هیدروژن که دلیل اصلی وقوع انفجار در نیروگاه فوکوشیما دایچی بود از استانداردهای بین‌المللی فراتر می‌رود. شونیچی تاناکا، رییس نهاد نظارت هسته‌یی ژاپن گفت که قوانین جدید نشانه آغاز نظارت هسته‌یی جدید در ژاپن است.

تاناکا اعلام کرده است تا زمانی که قوانین جدید اجرایی نشوند هیچ یک از نیروگاه‌های هسته‌یی تعطیل شده ژاپن برای راه‌اندازی مجدد مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. رییس نهاد نظارت هسته‌یی ژاپن علاوه بر این ارزیابی محتاطانه‌تر گسل‌های فعال در زیر تاسیسات اتمی ژاپن را خواستار است، اقدامی که ممکن است که به برچیده شدن دائمی تعدادی از راکتورهای هسته‌یی ژاپن منجر شود.

انتظار می‌رود که نهاد نظارت هسته‌یی ژاپن به شرکت‌های برق این کشور سه تا پنج سال وقت بدهد تا تاسیسات خود را برای اعمال استانداردهای جدید به روز کنند و هنوز مشخص نیست که آیا قبل از تکمیل این تغییرات راکتوری اجازه‌ای راه‌اندازی مجدد را پیدا خواهد کرد یا خیر. حتی اگر این نهاد نظارتی در طول دوره اجرای این قوانین جدید اجازه راه‌اندازی مجدد راکتورها را بدهد دولت‌های محلی ممکن است با چنین اقداماتی مخالفت کند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×