120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

توربین بادی

/*  ترجمه و نگارش: نجمه سلمه نژاد */

هنگامی که خورشید می تابد، روشنایی می بخشد و باعث فتوسنتز در گیاهان می شود. ما نیز با صفحات خورشیدی، تابش خورشید را دریافت می کنیم. بشر از اشعه خورشید برای تأمین الکتریسیته استفاده می کنید و برای زمانهایی که نور خورشید را در اختیار نداریم می توانیم انرژی آن را ذخیره کنیم.

هنگامی که نسیمی می وزد و باد منبعی برای به حرکت در آوردن می شود نیز می توانیم وفور انرژی های سبز را درک کنیم. گرچه زمانهایی هست که مصرف کنندگان به انرژی نیاز دارند و در آن لحظات وزش باد یا بارش پرتوهای خورشید وجود ندارد. منابع انرژی های تجدید پذیر و راه حل این موضوع به وقت شناسی نیروی طبیعت وابسته است. منابع تجدیدپذیر به صورت متناوب وجود دارند پس برای استفاده گسترده تر از انرژی های سبز، ذخیره انرژی تولید شده ضروری است.

برای اینکه از انرژی های تجدیدپذیر حتی در زندگی روزانه مان بیشتر بهره ببریم، تیمی به رهبری مهندسان و شیمیدانان در دانشگاه هاروارد تصمیم دارد تا با استفاده از کمک هزینه نوآوری 600 هزار دلاری یک ساله که از طرف آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفتۀ انرژی (ARPA-E)، بخش انرژی آمریکا، اعطا می شود نوع جدیدی از باتری های ذخیره کننده را توسعه دهد. بسته به بازده این پروژه این امکان وجود دارد که کمک هزینه مذکور بعد از یک سال تمدید شود. این پول، بخشی از بودجۀ 130 میلیون دلاری است که به کوشش ARPA-E در برنامه آغاز سال 2012 به حمایت از نوآوری در تکنولوژی های انرژی اختصاص داده شد.

از طرفی ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر باید عملی شده و از طرف دیگر نباید هزینه سربار و غیر قابل قبولی را به الکتریسیته تجدیدپذیر بیفزاید.

توجیه اقتصادی دغدغه اصلی است. محققان به امید این که این پروژه جزء طرح های ثمربخش باشد، در پی بررسی کردن روشی برای بهبود این نوع باتری هستند. این تکنولوژی، سیستم ذخیره سازی متصل به شبکه و ساخته شده از مولکولهای کوچک کربنی سازگار با اکوسیستم را پیشنهاد می دهد. عملی شدن این موضوع در برنامه اهمیت زیادی دارد. محققان با شرکت Sustainable Innovations, LLC که یک شرکت تجاری در زمینۀ توسعۀ سیستم های الکتروشیمیایی است، مشارکت می کنند.

به گفتۀ مایکل عزیز، راهنمای تحقیق و جین و تریسی سایکز دکترای مواد و تکنولوژی های انرژی در مدرسۀ مهندسی و علوم کاربردی هاروارد اگر ما بخواهیم بخش اعظم الکتریسیته را از منابع تجدیدپذیر متناوب مثل توربین های بادی و پنلهای فتوولتاییک تولید کنیم، به ذخیره سازی مقادیر عظیم انرژی نیاز داریم. در حال حاضر هیچ راه حل مقرون به صرفه ای برای مشکل ذخیره سازی در این مقیاس بزرگ وجود ندارد. این نوع باتری ها ممکن است ذخیره ساکن را در بازار عملی کنند و این باعث می شود که باد و خورشید جایگزین مقادیر زیادی از سوخت های فسیلی شوند.

عزیز می گوید: ما فکر میکنیم که روش منحصر به فردمان مزایایی نسبت به دیگر باتری ها با توان و بازده بالاتر، مواد شیمیایی ارزانتر و دیگر انواعی که برای ذخیره انرژی مطمئن هستند دارد.موفقیت این برنامه باعث قابل استفاده شدن انرژی های تناوبی مثل باد و فتوولتاییک در مواقعی می شود که به آنها نیاز داریم و در نتیجه این انرژی ها قادرند بخش بزرگی از نیازهای الکتریسیته ما را تامین کنند.

یکی از خصوصیات بر جسته این تکنولوژی جدید این است که این تکنولوژی شامل نوعی پیل سوختی با قابلیت شارژ بالا می‌باشد. این نوع باتری ها برای ذخیره مقادیر زیاد انرژی الکتریکی مناسب هستند چرا که به صورت مواد شیمیایی مایع هستند و این مایع در مبدل الکتروشیمیایی جریان می یابد و بیرون از مبدل در تانک های ارزان قیمتی که به اندازۀ دلخواه بزرگ می توانند باشند ذخیره می شود. در نتیجه طراحان می توانند سایز مبدل الکتروشیمیایی را به طور جداگانه و مستقل از تانک ذخیره شیمیایی طراحی کنند.

عزیز اعتقاد دارد کلید کار می تواند استفاده از طبقه منحصر به فردی از مولکولهای کربنی کوچک باشد. این مولکولها که تیم او در حال کار کردن بر روی آن بوده اند در گیاهان یافت می شوند و با هزینه بسیار کمی به طور مصنوعی می توانند تولید شوند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×