120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

به گزارش گروه بین الملل زیست نیوز، بنابر گزارش “انجمن جهانی انرژی بادی” (WWEA)، سرمایه گذاری و اجرای پروژه‌های مزارع بادی دریایی و خشکی بیش از پیش در سراسر جهان گسترش یافته و می توان تنوع بیشتری در بازار نیروگاه‌های بادی مشاهده کرد. در همین راستا، رومانی نرخ رشد چشمگیری در توسعه بازار انرژی بادی خود داشته و مجموع ظرفیت انرژی بادی پرتغال نیز به ظرفیت کانادا نزدیک شده است. همچنین، کشورهایی در آمریکای لاتین و آفریقا نخستین مزارع بادی خود را راه اندازی کرده‌اند. بازار بزرگتر و متنوع‌تر انرژی بادی به معنای افزایش رقابت و در نتیجه، قیمت‌هایی ارزان‌تر برای مصرف کنندگان است.

در ادامه این مطلب 10 بازار بزرگ انرژی بادی جهان بر اساس ظرفیت آنها در سال 2012 را معرفی می کنیم.

چین

توربین بادی 1چین عنوان بزرگترین بازار انرژی بادی جهان را به خود اختصاص داده و ظرفیت این کشور در سال گذشته بیش از 75 گیگاوات (75564 مگاوات) بوده است. بر همین اساس، سهم چین از بازار جهانی برابر با 26.8 درصد بوده است. توسعه قابل توجه در بازار انرژی بادی چین طی مدت زمانی کمتر از 10 سال رخ داده است. منابع انرژی تجدیدپذیر برای چین از اهمیت بالایی برخوردار هستند زیرا منابع معمول انرژی مانند سوخت‌های فسیلی نه تنها پایدار نیستند، بلکه برای تامین تقاضای روزافزون این کشور در آینده کافی نخواهند بود.

آمریکا

توربین بادی 2مجموع ظرفیت انرژی بادی آمریکا در سال 2012 حدود 60 گیگاوات (60007 مگاوات) بوده، اما سرانه نصب در این کشور به میزان ظرفیت موجود چشمگیر نیست. آمریکا سهم 21.2 درصدی را از بازار جهانی انرژی بادی به خود اختصاص داده است. پشتیبانی سیاسی از انرژی بادی در آمریکا ثبات لازم را نداشته و از این رو، چالش‌هایی را برای تولید کنندگان و سرمایه گذاران که در پی ثبات بلند مدت هستند، ایجاد می کند.

 آلمان

توربین بادی 3آلمان پرچمدار کشورهای اروپایی در صنعت انرژی بادی محسوب می شود و از مجموع ظرفیت بیش از 31 گیگاوات (31332 مگاوات) در سال 2012 برخوردار بوده است. بر همین اساس، سهم بازار این کشور در سال گذشته برابر با 11.1 درصد بوده است. توسعه مزارع بادی در آلمان موجب شد تا در پاییز گذشته مجموع ظرفیت انرژی بادی اتحادیه اروپا از 100 گیگاوات عبور کند. انرژی بادی و دیگر منابع تجدیدپذیر از پشتیبانی مردمی بالایی در آلمان برخوردار بوده که به اقدام‌ها و پشتیبانی‌های سیاسی مبدل می شود.

اسپانیا

توربین بادی 4به رغم بحران‌های اقتصادی و مشکلات مالی، توسعه انرژی بادی در اسپانیا قابل توجه بوده است. با توجه به کمبود منابع سوخت‌های فسیلی، اسپانیا همچنان از پتانسیل بالایی برای سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر برخوردار است، اما بحران اقتصادی که از سال 2008 تاکنون دامنگیر این کشور بوده، بر این بخش فشار وارد می کند. ظرفیت انرژی بادی اسپانیا در سال گذشته حدود 22 گیگاوات (22796 مگاوات) بوده و سهمی 8.1 درصدی از بازار جهانی داشته است.

هند

توربین بادی 5هند یکی از نخستین بازارهای نوظهور جهان محسوب می شود که استفاده از مزارع بادی بزرگ را در دستور کار خود قرار داد. با توجه به روند افزایش جمعیت و رشد صنایع، نیاز به انرژی نیز روندی افزایشی را در هند دنبال کرده و سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر مورد توجه قرار گرفته است. ظرفیت انرژی بادی هند در سال گذشته حدود 18 گیگاوات (18421 مگاوات) بوده و سهمی 6.5 درصدی از بازار جهانی داشته است.

انگلیس

Offshorewindpark Burbo Bankبا علم به این نکته که ذخایر نفت دریای شمال محدود بوده و روزی به پایان می رسند، انگلیس توسعه منابع انرژی تجدیدپذیر به ویژه انرژی بادی را در دستور کار خود قرار داده است. انگلیس یکی از کشورهای پیشرو اروپا در زمینه توسعه مزارع بادی دریایی محسوب می شود. ظرفیت انرژی بادی انگلیس در سال 2012 بیش از 8 گیگاوات (8845 مگاوات) بوده و سهمی 3 درصدی در بازار جهانی داشته است.

ایتالیا

توربین بادی 7در سال 2011 و طی برگزاری یک رفراندوم، مردم ایتالیا مخالفت خود را با انرژی هسته‌ای عنوان کردند. از این رو، برای کشوری که به واردات سوخت‌های فسیلی وابسته است، توسعه و سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه انرژی‌های بادی و خورشیدی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده است. ظرفیت انرژی بادی ایتالیا در سال گذشته بیش از 8 گیگاوات (8144 مگاوات) بوده و سهمی 2.9 درصدی از بازار جهانی داشته است.

فرانسه

توربین بادی 8“فرانسوا اولاند”، رئیس جمهور فرانسه، در سال گذشته طرح‌هایی را برای کاهش وابستگی به انرژی هسته‌ای معرفی کرد. این در شرایطی است که طی یک دوره زمانی 10 ساله، شرکت‌های فرانسوی به نام‌هایی مطرح در زمینه تولید توربین و فناوری تولیدی در بخش انرژی بادی مبدل شده‌اند. ظرفیت انرژی بادی فرانسه در سال گذشته بیش از 7 گیگاوات (7196 مگاوات) بوده و سهمی 2.5 درصدی از بازار جهانی داشته است.

کانادا

توربین بادی 9سیاست‌های انرژی کانادا در ایالت‌های مختلف این کشور به صورت مجزا تعیین شده و این کشور از ظرفیت انرژی بادی بیش از 6 گیگاوات (6200 مگاوات) در سال 2012 برخوردار بوده است. بر همین اساس، سهم کانادا از بازار جهانی برابر با 2.2 درصد بوده است.

پرتغال

توربین بادی 10پرتغال همانند اسپانیا یکی از اقتصادهای بحران زده اروپا محسوب می شود، اما برای کاهش وابستگی خود به واردات انرژی، سرمایه گذاری در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر را مورد توجه قرار داده است. ظرفیت انرژی بادی این کشور در سال گذشته بیش از 4 گیگاوات (4525 مگاوات) بوده و سهمی 1.6 درصدی از بازار جهانی داشته است.

سایر بازارها

توربین بادی 11دیگر کشورهای جهان در مجموع از ظرفیت انرژی بادی بیش از 39 گیگاوات (39853 مگاوات) در سال گذشته برخوردار بوده و سهم بازار 14.1 درصدی را به خود اختصاص داده‌اند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×