120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

مهندس فیاضاولین مرکز پژوهشی کاربردی انرژی های نو همزمان با سالروز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندسی، در خراسان شمالی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین از بجنورد، مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان شمالی در این مراسم ضمن تشریح جزئیات پنل خورشیدی و توربین های بادی نصب شده در سایت گفت: این سایت با همکاری پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد ظرف مدت 2 هفته نصب و راه اندازی شده است.

مهندس “فیاض” به قابلیت ردیابی خورشید توسط صفحات سولار خورشیدی سایت اشاره کرد و افزود: این قابلیت امکان بهره گیری طولانی تر از انرژی مستقیم خورشید را فراهم کرده و توانایی تولید انرژی را افزایش می دهد.

وی با اشاره به اهداف پژوهشی و کاربردی در ایجاد این مرکز در استان اظهار داشت: در همین راستا سیاست های تشویقی نیز از سوی دولت انجام شده است تا میزان به کارگیری از انرژی های تجدید پذیر از سوی مراکز و بخش های خصوصی افزایش یابد.

وی به خرید تضمینی هر کیلووات ساعت برق تولیدی به این روش به قیمت 1860 ریال اشاره کرد و افزود: ارائه این نرخ در حالی است که تولید برق از سایر روش ها با نرخ 373 ریال به ازای هر کیلووات ساعت خریداری می شود.

این مسئول با بیان این که خراسان شمالی از حداقل 280 روز آفتابی در طول سال بهره می برد، شرایط این استان را برای بهره گیری از انرژی های نو و ترویج این فرهنگ بسیار مناسب توصیف کرد و گفت: شرایط آب و هوایی ایران امکان ذخیره سازی حداقل 2000 کیلووات ساعت برق در هر متر مربع در طول سال فراهم کرده است

مهندس “فیاض” همچنین با اشاره به بحث پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: تولید انرژی از روش های نوین و پاک با توجه به در دسترس بودن ، در شرایط بحرانی برای رفع نیازهای اولیه انرژی ضروری خواهد بود.

در این جلسه مدیر پروژه توربین های بادی پژوهشکده هوا خورشید دانشگاه فردوسی مشهد هم ضمن ارائه توضیحاتی در این باره گفت: متاسفانه با توجه به ارزان بودن انرژی های فسیلی در ایران، تا کنون استفاده از انرژی های نوین مقرون به صرفه تشخیص داده نشده است اما با توجه به ذخیره رو به اتمام سوخت های فسیلی، حرکت به سمت انرژی های تجدیدپذیر از ضررورت بالایی برخوردار است.

دکتر “معتکف” در ادامه تعداد توربین های بادی نصب شده در استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی را 3 مورد ذکر کرد و با بیان این که 8 دالان بادی در این مناطق شناسایی شده گفت: شرق کشور 50 درصد سهم بادهای ایران را به خود اختصاص داده است و در استان خراسان شمالی نیز شهرستان اسفراین مطلوب ترین شرایط را برای بهره بردای از این نوع انرژی دارد.

منبع: قدس آنلاین به نقل از هفته نامه پژوهشکده هوا خورشید

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×