120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

قیمت جهانی پنل های فتوولتاییک در حال کاهش است و به زودی تولید برق مورد نیاز هر شخص با استفاده از نصب چند عدد پنل خورشیدی بر روی بام خانه ها از یک رؤیا به یک واقعیت تبدیل خواهد شد، حتی برای مردمانی که در فقیرترین مناطق آفریقای جنوبی زندگی می‌کنند!

دلایل زیادی برای اثبات موضوع کاهش قیمت پنل های فتوولتائیک وجود دارد. نخست آنکه تقاضای جهانی از یک سو و ظرفیت تولید از سوی دیگر در حال افزایش است. از طرفی دیگر، کارایی سلول های خورشیدی نیز به لطف پیشرفت فن آوری تولید این سلول ها، به طور مستمر در حال بهبود و افزایش است. این در حالیست که فرآیند تولید پنل های فتوولتاییک بهبود و استفاده از مواد ارزان قیمت رواج یافته است. چاپ سه بعدی، گرافین و نانوتکنولوژی و بسیاری دیگر، مسائلی هستند که قطعاً در پیشرفت صنعت خورشیدی و ارزان تر شدن پنل های فتوولتاییک نقش خواهند داشت. دیری نخواهد پایید که نمای بیرونی ساختمانها، پوشیده از پنل های فتوولتاییک شفاف باشد و آرایه ای از سلول های خورشیدی شناور در دریا رقابتی سخت با نیروگاه های بادی فراساحلی را آغاز نمایند.

price

امروزه، موضوعی که کاملاً مشهود است، پیشرفت سریع در صنعت انرژی خورشیدی در تمام دنیاست. در کشور هند، شبکه های کوچک خورشیدی، برق مورد نیاز بسیاری از روستاهای فقیرنشین این کشور را با قیمتی بسیار مقرون به صرفه تأمین می‌کنند. به عنوان مثال، شرکت Mera Gao Power در هند، سیستم هایی که تنها شامل 4 پنل خورشیدی و 4 باتری برای تأمین برق مورد نیاز روشنایی LED و شارژ موبایل می‌گردد را برای 100 خانوار در یکی از مناطق روستایی در استان Uttar Pradesh نصب و راه اندازی کرده است. این شرکت قصد دارد تا سال 2016، این خدمات را برای 100000 خانوار ارایه نماید. گجتهای ساده ای همچون چراغهای خورشیدی LED و شارژرهای موبایل اگر چه در نگاه اول بی اهمیت جلوه می‌کنند، اما برای بسیاری از مردم در نقاط دورافتاده اهمیت بسیاری دارند. اخیراً یک مؤسسه خیریه در انگلیس (Solar Aid)، به بزرگترین فروشنده چراغهای خورشیدی در آفریقا تبدیل شده است و تا کنون بیش از 400000 از این چراغها را به فروش رسانده است.

naam-solar-moore_s-law-1

شکی نیست که انرژی خورشیدی آینده ای بسیار درخشان را از آن خود خواهد ساخت، چه در ابعاد صنعتی و چه در شکل یک شبکه کوچک که برای مصارف خانگی و گجتهای روزمره کاربرد داشته باشد.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×