120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

آرمودلیدبیر ستاد توسعه‌ی فناوری انرژی‌های نو با اعلام تولید 300 میلیون کیلو وات ساعت برق از انرژی‌های تجدید‌پذیر توسط بخش خصوصی از اعطای مجوز دولت جهت تولید 12 هزار مگاوات برق به بخش خصوصی با ساخت نیروگاه‌های تجدید‌پذیر خبر داد.

یوسف آرمودلی در نشست خبری برگزاری جشنواره دستاوردهای علمی و فناوری ستاد توسعه انرژی‌های نو که صبح شنبه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای منابع فسیلی بسیار غنی است اما بر اساس سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته به تنوع منابع انرژی در کشور توجه زیادی شده است که یکی از این منابع استفاده از انرژی‌های نو و تجدید‌پذیر است.

وی با بیان این که برای بهره‌برداری از منابع تجدید‌پذیر کشور باید ضمن توسعه زیرساخت‌ها، مطالعات اولیه در خصوص ظرفیت‌های موجود کشور انجام شود، ادامه داد: در این راستا هم اکنون 140 پروژه تحقیقاتی در حوزه انرژی‌های تجدید پذیر توسط مراکز علمی و بخش خصوصی در حال اجراست.

دبیر ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو با تاکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر در کشور گفت: در این راستا وزارت نیرو مجوز سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تولید 12 هزار مگاوات برق با ساخت نیروگاه‌های تجدید‌پذیر را صادر کرده است که امیدواریم با رفع موانع قانونی شاهد عملیاتی شدن آن باشیم.

وی با اشاره به تدوین سند جامع توسعه انرژی‌های تجدید‌پذیر توسط ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو گفت: این سند هم اکنون در مرحله تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی است و البته آیین نامه‌های مربوط به بخش باد، خورشید، زیست توده و ژئوترمال این سند تهیه شده است.

آرمودلی با اشاره به استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر با ظرفیت‌های محدود در سراسر کشور گفت: تا کنون با استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر 300 میلیون کیلووات ساعت برق توسط بخش خصوصی با استفاده از این منابع تولید شده است. البته به دلیل این که قیمت هر کیلو وات ساعت برق تولیدی در ایران بسیار پایین است، بخش خصوصی چندان تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بخش ندارد اما برای جبران این فاصله در بودجه سال جاری دنبال حمایت از این موضوع هستیم.

آرمودلی خاطرنشان کرد: فاز 1 و 2 نیروگاه بادی منجیل آماده و در حال واگذاری به بخش خصوصی است.

وی با اشاره به این که یکی از وظایف ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو، شناسایی ظرفیت‌های موجود انرژی‌های تجدید‌پذیر در کشور گفت: پتانسیل بسیار خوبی در سراسر کشور از جهت وجود انرژی‌های تجدید‌پذیر وجود دارد که باید با حمایت‌ دستگاه‌های مربوطه بتوان از آنها در جهت تولید برق و گرما استفاده کرد. به عنوان مثال، تنها در استان سمنان ظرفیت تولید 5 هزار مگاوات برق از طریق انرژی‌های تجدید‌پذیر وجود دارد.

آرمودلی در پایان با اشاره به این که در سطح محدودی استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر در بین مردم فرهنگسازی شده است، گفت: در این راستا 300 خانواری که در مناطق دور دست زندگی می‌کنند به دلیل دور بودن از شبکه سراسری برق با حمایت وزارت نیرو از سیستم فتوولتائیک جهت تولید برق بهره مند شده اند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×