120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

نیروگاه هیبریدیمعاون علمی و فناوری رییس جمهور از رونمایی از پیل سوختی 10 کیلو وات و بهره‌برداری از نیروگاه‌های 20 کیلو وات خورشیدی در پنج دانشگاه و راه‌اندازی خط تولید ماده اولیه ساخت پره توربین‌های بادی همزمان با جشنواره دستاوردهای علمی و فناوری ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو خبر داد.

دکتر نسرین سلطان‌خواه روز شنبه در نشست خبری نخستین جشنواره دستاوردهای علمی و فناوری ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو با بیان این که یکی از مهمترین موضوعات حوزه علم و فناوری، توجه و استفاده از انرژی‌های نو به جای انرژی‌های فسیلی است، گفت: با توجه به محدود بودن انرژی‌های فسیلی، ایران هم ناگزیر به توسعه و استفاده از انرژی‌های تجدید‌پذیر است.

از سوی دیگر بر اساس چشم‌انداز 1404 ایران باید جایگاه اول عرصه‌های مختلف علمی، فناوری و اقتصادی و تولیدی منطقه را کسب کند.

وی افزود: همچنین بر این اساس ایران باید به رشد اقتصادی 8.9 درصد دست پیدا کند که رسیدن به آن مستلزم فراهم کردن انرژی الکتریکی مناسب جهت استفاده در عرصه‌های صنعتی و تولیدی است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور ادامه داد:‌ در تمامی کشورهای دنیا با استفاده از فناوری و دانش روز تلاش کرده‌اند که انرژی ارزان‌تر و سازگار با محیط زیست را جایگزین انرژی‌های فسیلی کنند که از جمله آنها می‌توان به انرژی خورشید، پیل سوختی، زیست توده و انرژی‌ باد اشاره کرد.

سلطان‌خواه با بیان این که مطابق با اسناد بالادستی فناوری‌های اولویت‌دار قانون برنامه پنجم توسعه و نقشه جامعه علمی کشور در حوزه انرژی‌های نو در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو تشکیل شد، افزود: ذیل این ستاد، هفت کارگروه آب، انرژی خورشید، زیست توده، زمین گرمایی، پیل سوختی، انرژی باد و سیاستگذاری و برنامه‌ریزی فعالیت می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد: یکی از مهمترین فعالیتهای ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو، فرهنگ‌سازی و ترویج استفاده از انرژی‌های نو و ایجاد زیرساخت‌های مناسب جهت انجام تحقیقات این حوزه در مراکز علمی و پژوهشی است تا در نهایت منجر به تربیت نیروی انسانی متخصص و به کارگیری دستاوردهای دانشی این حوزه برای تجاری سازی شود.

سلطان‌خواه ادامه داد: در این راستا با حمایت ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حدود 140 پروژه تحقیقاتی توسط مراکز علمی کشور در حوزه انرژی‌های نو در دست انجام است که تاکنون برخی از آنها نیز به بهره‌برداری رسیده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به برگزاری اولین جشنواره دستاوردهای علمی و فناوری ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو طی روزهای 29 و 30 اردیبهشت ماه گفت: این جشنواره در راستای فرهنگ سازی و ترغیب سیاست‌گذاران جهت توجه به انرژی‌های نو برگزار می‌شود.

سلطان‌خواه با بیان این که همزمان با افتتاح این جشنواره نیروگاه 20 کیلو وات خورشیدی در پنج دانشگاه کشور به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: آبان ماه سال 91 در 12 دانشگاه کشور به طور همزمان نیروگاه‌های 20 کیلو وات خورشیدی راه‌اندازی شد که بهره‌برداری از نیروگاه‌های 20 کیلووات خورشیدی در این 5 دانشگاه در ادامه‌ این فعالیت انجام می‌شود.

وی افزود: راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی در دانشگاه‌ها هم به فرهنگ‌سازی و ترویج فناوری انرژی‌های نو کمک کرده و هم زمینه تربیت دانشجویان این حوزه را فراهم می‌کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان این که همزمان با افتتاح جشنواره دستاوردهای ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو، خط تولید ماده اولیه ساخت پره توربین‌های بادی نیز به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: طی ماه‌های گذشته، متخصصان ایرانی موفق به دستیابی به دانش فنی تولید پره‌های توربین‌های بادی شده بودند اما ماده اولیه ساخت این پره‌ها از خارج از کشور تحریم می‌شد و امکان واردات آن به کشور نبود که اخیرا محققان ایرانی موفق به کسب دانش فنی تولید این ماده اولیه شدند که روز یکشنبه همزمان با افتتاح جشنواره، خط تولید این ماده اولیه به بهره‌برداری خواهد رسید.

سلطان‌خواه با بیان این که در افتتاحیه‌ی جشنواره‌ی دستاوردهای ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو از جرثقیل آسان‌ساز توربین‌های بادی نیز رونمایی می‌شود، گفت: معمولا توربین‌های بادی در ارتفاع‌های بالا و مکان‌های دوراز دسترس نصب و راه‌اندازی می‌شود که باید جرثقیل‌های زمینی جهت نصب توربین‌های بادی به منطقه مورد نظر منتقل می‌شد اما جرثقیل آسان‌ساز با نصب بر روی پایه‌های توربین امکان راه‌اندازی بسیار آسان توربین‌های بادی را فراهم می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه از بهره‌برداری از پیل سوختی 10 کیلو وات در جشنواره دستاوردهای ستاد توسعه فناوری‌ انرژی‌های نو خبر داد و گفت: با حمایت‌های ستاد توسعه فناوری انرژی‌های نو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیش از این، پیل سوختی پنج کیلو وات به بهره‌برداری رسیده بود.

وی در پایان با اشاره به رونمایی از تولید نیمه صنعتی بیواتانول از مواد سلولزی در سال گذشته در دانشگاه شیراز یادآور شد:با بهره گیری از این فناوری هم اکنون در استان خوزستان واحد صنعتی تولید بیواتانول از مواد سلولزی نیز به بهره‌برداری رسیده است.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×