120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

اگر چه طی سالیان گذشته، قیمت انرژی خورشیدی سیر نزولی داشته است؛ اما همچنان بسیار گرانتر از سوختهای فسیلی همچون ذغال سنگ و گاز طبیعی می‌باشد. خوش‌بینی نسبت به توسعه انرژی خورشیدی هر روز رو به افزایش است، تقریباً هر هفته، از یک دستاورد بزرگ در بازار داغ انرژی خورشیدی رونمایی می‌شود و سیاستگذاری های دولتها باعث شده است تا اقشار مختلفی از جامعه، از مردم عادی گرفته تا ارگانهای خصوصی و دولتی، رکوردهای مختلفی از نصب پنلهای خورشیدی برای خود به ثبت برسانند. نمونه های بارز آن را در کشورهایی همچون آلمان و ژاپن به وضوح می‌توان یافت.

با این حال، بین امروز ما و یک انقلاب خورشیدی حقیقی، چالشهای زیادی وجود دارد که به ذکر سه مورد از آنها اکتفا می‌کنیم:

قیمت انرژی خورشیدی

قیمت

قیمت انرژی خورشیدی به 10% قیمت آن در 5 سال پیش رسیده است. اما برای اینکه بتوان انرژی خورشیدی را بدون نیاز به سوبسیدهای دولتی زنده نگه داشت (همانند اتفاقی که باعث رونق و توسعه انرژی خورشیدی ژاپن گردید)، ضروری خواهد بود تا قیمت مگاوات ساعتی این انرژی همچنان کاهش یابد. طبق آمار وزارت انرژی آمریکا، انرژی خورشیدی در حال حاضر هزینه‌ای در حدود 156.90 دلار به ازای هر مگاوات ساعت دارد که در مقابل هزینه 99.60 دلاری انرژی حاصل از ذغال سنگ و 65.5 دلار تا 132 دلاری گاز طبیعی ، رقم نسبتاً بالایی است.

با این حال، همواره تلاش شده است تا با بهره‌گیری از مواد و فناوری‌های جدید در ساخت پنل های خورشیدی، از طریق کاهش زمان ساخت و افزایش بازدهی این سلولها، قیمت تمام شده برق خورشیدی کاهش یابد.

مزرعه خورشیدی 2

زیرساختار

یکپارچه ساختن برق حاصل از انرژی خورشیدی با شبکه برق موجود، چالشهای خاص خود را دارد. تأسیسات فعلی که برای تولید برق به کار می‌روند قادر هستند تا بین میزان انرژی تولید شده و انرژی مصرفی تعادل برقرار کنند. اما در صورت استفاده از سلولهای خورشیدی، مقدار برق تولیدی، تابعی از شرایط محیطی و تغییرات آن می‌باشد. این حساسیت به شرایط محیطی به قدری است که با عبور توده ای از ابر، توان خروجی سلولها ظرف چند ثانیه به نصف کاهش می‌یابد. مهندسین به منظور رفع این مشکل، از ژنراتورهایی گرانقیمت بهره می‌جویند که با تزریق توان اضافی به شبکه در زمان افت توان خروجی پنلهای خورشیدی باعث تنظیم فرکانس می‌گردند. استفاده از تجهیزاتی که باعث تنظیم فرکانس شبکه می‌گردند، عاملی برای افزایش قیمت برق خورشیدی می‌باشد. بسیاری از متخصصین اعتقاد دارند بدون استفاده از تجهیزات تنظیم فرکانس، انرژی خورشیدی قادر نخواهد بود بیش از 5% از انرژی مورد نیاز را تأمین کند.

2-large-solar-cells-light-up-prison-cells-on-the-rock

شب هنگام

دقیقاً زمانی که تقاضا برای انرژی و مصرف آن به اوج خود می‌رسد، مصادف با زمانی است که خورشید در آسمان نمی‌تابد. دانشمندان برای رفع این مشکل و یافتن راه حلی مناسب جهت ذخیره سازی انرژی خورشیدی و استفاده از آن در شب و یا زمانی که تابش خورشید از قدرت کافی برخوردار نیست، تلاش‌های زیادی کرده‌اند. یکی از این راه حلها، استفاده از باتری های خورشیدی است که این موضوع نیز باعث افزایش قیمت تمام شده برق خواهد گردید. یکی دیگر از راهکارهای موجود که امروزه مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از نیروگاه های حرارتی برای ذخیره سازی گرما در نمک مذاب یا روغن می‌باشد. روش دیگر ذخیره سازی انرژی خورشیدی که توسط دانشگاه آرکانزاس توسعه یافته است، استفاده از یک سیستم ترموکلین (Thermocline) می‌باشد که در آن لوله‌های فلزی از میان لایه‌هایی از جنس بتن که موازی یکدیگر قرار گرفته‌اند عبور می‌کنند. به این ترتیب، گرمای حاصل از انرژی خورشیدی از طریق لوله‌های فلزی به سطوح بتنی انتقال یافته و برای تولید بخار و انرژی الکتریسیسته در زمان مناسب و یا در یک ژنراتور دیگر مثل استرلینگ استفاده می‌شود.

بهرحال، استفاده از انرژی خورشیدی در حال حاضر به دلیل محدودیتهای تکنولوژی، گرانتر از سایر منابع انرژی تمام می‌شود؛ اما چنانچه بتوان مزایای زیست محیطی آن را مد نظر قرار داد، شاید بتوان ضرورت استفاده از آن را بیش از پیش توجیه نمود.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×