120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

lumisands

اگر چه لامپهای LED نسبت به لامپهای رشته‌ای کاراتر بوده و از طول عمر نسبتاً بیشتری برخوردار هستند، اما این نوع لامپها، چندان ارزان هم نیستند. دلیل قیمت زیاد لامپهای LED ، به مواد نادری (Rare Earth Elements – REEs) برمی‌گردد که در فسفر این نوع از لامپ‌ها بکار رفته است. خطرات استخراج این مواد از معدن از یک سو و تولید عمده لامپهای LED مورد نیاز بیشتر دنیا توسط کشور چین به تنهایی از سوی دیگر، عوامل اصلی قیمت بالای لامپهای LED می باشند. با این حال، دانشمندان به قابلیت استفاده از مواد جایگزین بیشماری برای تولید لامپهای LED پی برده‌اند که از یک طرف تطابق بیشتری با الزامات زیست محیطی دارند و از طرفی دیگر، باعث کاهش قیمت تمام شده این نوع از لامپها می‌گردند.

lumisands-1

در لامپهای LED معمولی، از فسفرهای بر پایه مواد نادر (REEs) به منظور ملایم‌تر شدن نور آبی استفاده می‌شود. اخیراً یک شرکت وابسته به دانشگاه واشینگتن در آمریکا به نام LumiSands به موادی دست یافته است که علاوه بر وظیفه فوق، باعث می‌شود دمای رنگ نور حاصل از لامپهای LED به دمای نور طبیعی خورشید نزدیک تر شود. این مواد از سیلیکون که قیمت چندانی ندارد و در طبیعت به وفور یافت میشود ساخته می‌شوند.

این شرکت با استخراج نانوذرات از صفحات سیلیکونی و جا سازی آنها در یک پوسته بسیار نازک، به ساخت مواد مورد اشاره مبادرت ورزیده است. به این ترتیب، این نانوذرات در مواجهه با یک منبع نوری LED ، به رنگ قرمز در می‌آیند. ترکیب نور آبی ذاتی لامپهای LED و نور قرمز حاصل از این نانوذرات، باعث ایجاد نوری مشابه و همدما با نور طبیعی خورشید می‌گردد. این شرکت در حال حاضر تحقیقات خود را برای استفاده از نورهای سبز و زرد به منظور حذف نور سفید خنثی، آغاز نموده است.

lumisands-2

پیش‌بینی می‌شود تولید تجاری این نوع از لامپهای LED ارزان قیمت از سال آینده آغاز گردد.

منبع: University of Washington

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×