120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

nanotube-solar-cell

تیمی متشکل از محققان ایرانی در دانشگاه بولونیای ایتالیا و دانشگاه شهید باهنر کرمان موفق به اجرای پروژه تحقیقاتی مشترکی با هدف ساخت‌ سلولهای خورشیدی با بازدهی بالاتر و با قیمت کمتر و با استفاده از مواد سازگار با محیط زیست گردیدند.

در ساختار این سلولهای خورشیدی، به لایه بافر برای کاهش ترکیب مجدد حامل‌های بار الکتریکی نیاز بود و به همین منظور، مواد بسیاری توسط این تیم تحقیقاتی مورد آزمایش قرار گرفت. در نهایت نانولوله‌های کربنی به عنوان لایه میانی بین لایه‌های  مختلف سلول و جاذب سلول خورشیدی استفاده شد.

سلولهای خورشیدی ساخته شده با این روش، به دلیل استفاده از نانولوله‌های کربنی تک جداره، در مقایسه با سلولهای خورشیدی سیلیکونی و یا آمورف قیمت کمتری داشته و درحال حاضر طرح‌های آزمایشگاهی آن در حال تست و ارزیابی برای ثبت اختراع جهانی است.

نانولوله‌های کربنی از خواص برتری مانند گاف انرژی پهن (Band Gap Energy) برای عبور فوتون‌ها و رسیدن آن به لایه‌ جاذب برخوردار هستند که با توجه به قطر آنها قابل تغییر است. این خاصیت باعث کاهش افت ولتاژ سلول و افزایش انتقال حامل‌های بار به الکترودهای مجاور می‌شود که استفاده از این نانومواد را بسیار کاربردی می‌کند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×