120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

تولید برق از رودخانه

محققان کشور موفق به ساخت دستگاهی برای تولید برق از رودخانه شدند. مصطفی حدادی ، مجری این طرح اعلام داشته است که این دستگاه در قالب یک پمپ طراحی و ساخته شده است و بدون نیاز به انرژی خارجی قادر خواهد بود از آب رودخانه‌ها برق تولید کند. وی اظهار داشت: با نصب این پمپ در رودخانه‌ها، ارتفاع آب به میزان 150 متر افزایش یافته و طی مکانیزمی به تولید انرژی می‌پردازد. مجری این طرح اعلام نمود که پروژه‌ای در زمینه تأمین برق از رودخانه تجریش در دست اجراست که قادر است برق کل مسیر رودخانه تجریش را بدون هیچگونه آسیب زیست محیطی به رودخانه یادشده ، تأمین کند.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر دستگاهی در زمینه تولید آب از امواج دریا توسط ایشان ساخته شده است که قابلیت تولید انرژی از هر موجی از هر جهت و از ارتفاع 10 سانتی‌متر تا 10 متری را دارد. وی تأکید دارد که این دستگاه هرگز غرق نمی‌شود چرا که دستگاه به صورت شناور طراحی شده و دارای انباره هیدرولیکی است. به همین دلیل، قابلیت ذخیره سازی برق بین 45 دقیقه تا یک ساعت و نیم را دارا می‌باشد. حدادی یکی از ویژگی‌های این دستگاه را عدم نوسان در خروجی ژنراتور آن می‌داند و معتقد است از این دستگاه می‌توان برای تولید انرژی برای فانوس‌های دریایی، شهرهای ساحلی، بنادر و سکوهای نفتی استفاده کرد ضمن آنکه این دستگاه قابلیت انتقال به هر منطقه‌ای را دارد.

این محقق با بیان اینکه بودجه‌های اختصاص داده شده به این پروژه تاکنون عملیاتی نشده است، افزود: این بی توجهی در حالی است که ایران دارای بیش از 5 هزار و 600 کیلومتر نوار ساحلی است و متوسط امواج در دریای خزر در حدود 80 سانتیمتر است. همچنین در چابهار شاهد امواج بالای 7 متر می‌باشیم. علاوه بر موارد فوق، پتانسیل زیادی در فرآیند طبیعی جزر و مد وجود دارد؛ به گونه‌ای که در قشم حجم زیادی از آب از شرق به غرب و بالعکس و با سرعت 2.5 متر بر ثانیه جریان دارد که خود می‌تواند منبع بزرگی از انرژی به اندازه یک نیروگاه عظیم باشد.

دانیار برای آقای مصطفی حدادی آرزوی موفقیت روزافزون داشته و امیدوار است بتواند سایر دستاوردهای ایشان را به نحو مقتضی به اطلاع علاقمندان برساند.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×