120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

هفته گذشته، پیتر سنکامپ، مدیر رسانه‌ای انجمن انرژی بادی اروپا، اعلام داشت که به زودی و تا قبل از به پایان رسیدن سال جاری میلادی، ظرفیت انرژی بادی از مرز 300 گیگاوات عبور خواهد کرد. این درحالیست که تا پایان سال 2012 میلادی و با احتساب احداث 44 گیگاوات مزرعه بادی در نقاط مختلف دنیا، ظرفیت انرژی بادی مورد استحصال تا پیش از آغاز سال 2013 میلادی به 280 گیگاوات رسیده بود. نمودار زیر به خوبی نمایانگر رشد سریع استحصال برق از انرژی بادی به خصوص طی 5 سال گذشته است.

 

wind-power-capacity

 

در سال 2012 میلادی و در بین کشورهای پیشرو در زمینه انرژی بادی ، چین با احداث بیش از 13 گیگاوات مزرعه بادی، مقام نخست را از آن خود نمود. به این ترتیب و برای نخستین بار در تاریخ این کشور، شاهد سبقت انرژی بادی از انرژی حاصل از ذغال سنگ بودیم. پیش از این، انرژی بادی ، سومین منبع تأمین انرژی در چین بود. در دوازدهمین برنامه 5 ساله چین به طور مشخص برای کاهش آلاینده‌ها تا پایان سال 2015 هدفگذاری و برنامه‌ریزی جدی و دقیقی صورت پذیرفته است. طبق این برنامه، می‌بایست 17% از شاخص کربن این کشور کاهش یافته و 11% از انرژی مورد نیاز آن از انرژی های تجدیدپذیر تأمین گردد.

از طرفی، شرکت تاتاپاور، بزرگترین شرکت تولید کننده انرژی در هند، در خصوص برنامه آتی این کشور در رابطه با انرژی بادی تأکید نموده است. طبق گزارش ماه می سال جاری که تاتاپاور منتشر کرد، قرار است به منظور دستیابی به اهداف تعریف شده در توسعه پایدار، سالانه 150 تا 200 مگاوات به ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر هند افزوده گردد. علاوه بر این، دولت هند مصمم به گنجاندن انرژی بادی در سبد انرژی این کشور می‌باشد. اگر چه بخش عمده‌ای از انرژی های تجدیدپذیر در هند را انرژی خورشیدی تشکیل می‌دهد، اما قرار است که بخش انرژی بادی فراساحلی و خشکی هند نیز بیش از پیش فعال گردد.

طبق اظهارات دپارتمان انرژی آمریکا (DOE)، این کشور از پتانسیل عظیمی برای تولید انرژی پاک از توربین های بادی برخوردار است. بنا به گزارشات منتشر شده در آمریکا، تا پایان سال 2013 میلادی بیش از 200 هزار شغل و 70 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش انرژی بادی فراساحلی ایجاد خواهد شد. همچنین این گزارشات حکایت از آن دارد که در حال حاضر، 33 پروژه بادی فراساحلی در آمریکا تعریف شده است که از این میان، 9 پروژه طی 5 سال آینده اجرایی خواهند شد. بنابراین و برخلاف تمایل نسبتاً کم این کشور در استفاده از انرژی بادی ، می‌توان پیشرفت چشمگیر آن را طی چند سال آینده انتظار داشت.

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×