120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

همزمان با راه‌اندازی سه دستگاه توربین بادی هوشمند جنرال الکتریک، این سازنده مطرح صنعت توربین های بادی در جهان از رسانه‌ها دعوت کرده است تا با حضور در آزمایشگاه مرکزی این شرکت از نزدیک شاهد عملکرد واقعی یک توربین بادی هوشمند و تجهیزات بکار رفته در آن باشند. این توربین بادی هوشمند به عنوان یک نمونه یا به اصلاح Prototype مورد بهره برداری خواهد گرفت.

تیم مهندسی جنرال الکتریک با جدیت تمام دو هدف عمده را جهت رقابت با همتایان خود همچون وستاس و زیمنس دنبال می‌کند. نخستین هدف، دستیابی به پاسخ سریعتر سیستم‌های کامپیوتری نصب شده در توربین بادی هوشمند بر اساس اطلاعات گردآوری شده از طریق سنسورهای تعبیه شده بر روی آن می‌باشد. دومین هدف نیز، ایجاد امکاناتی جهت کنترل از راه دور توربین بادی هوشمند به صورت بدون سیم (وایرلس) و کنترل پارامترهایی از قبیل تغییرات شرایط باد، وضعیت شبکه و یا صاعقه است که سیستم قادر به مدیریت آن به صورت خودکار نمی‌باشد.

توربین بادی هوشمند

قرار است سه دستگاه توربین بادی هوشمند 2.5 مگاواتی جنرال الکتریک که هر یک 80 متر ارتفاع و قطر روتوری معادل 120 متر دارند، تا پایان سال جاری در تگزاس نصب گردند. پیش‌بینی شده است که این توربین های بادی در شرایط باد کلاس 3 (IEC Class III) و با در نظر گرفتن متوسط سرعت باد 7.5 متر بر ثانیه، ضریب ظرفیتی معادل 52% داشته باشند.

این توربین بادی هوشمند همچنین به یک سیستم ذخیره سازی انرژی با ظرفیت 50 کیلووات ساعت مجهز می‌باشد که بر روی زمین و در نزدیکی هر توربین قرار می‌گیرد. اگر چه یک سیستم ذخیره سازی مستقل با این ظرفیت برای هر توربین نمی‌تواند قابلیت فروش برق چندانی داشته باشد، اما به عقیده مهندسین شرکت جنرال الکتریک، ترکیبی از این سیستم های ذخیره سازی می‌تواند سه مزیت بزرگ و با ارزش به همراه داشته باشد.

توربین بادی هوشمند 2

نخستین مزیتی که جنرال الکتریک به آن معتقد است، “توان قابل پیش بینی” نام دارد. به عقیده این شرکت، برقی که ذخیره شده باشد و قابلیت توزیع مجدد داشته باشد، باعث افزایش قابلیت های یک پروژه و تطابق بیشتر آن با الزامات قراردادی خواهد شد. به عبارتی، انرژی باد را نسبت به سایر منابع تجدیدپذیر رقابتی تر خواهد نمود.

دومین مزیت، قابلیت فروش برق به اپراتورهای شبکه و حذف ناپایداری هایی است که عمدتاً عامل اصلی اخلال یا قطع سرویس می‌باشند.

توربین بادی هوشمند 4

سوم اینکه، باتری ها این امکان را فراهم خواهند ساخت تا کنترل لازم جهت تزریق توان به شبکه در حد 10 مگاوات در دقیقه صورت پذیرد. به این ترتیب، برق حاصل از انرژی بادی در زمانی که باد در حال وزیدن است و مصرف برق در شبکه وجود ندارد، قابلیت ذخیره شدن داشته و در صورت نیاز شبکه و وجود تقاضا برای آن می‌تواند به شبکه تزریق شود.

توربین بادی هوشمند 5

به عقیده جنرال الکتریک، سه مزیت فوق باعث کاهش سی درصدی (30%) در هزینه تزریق برق بادی به شبکه موجود خواهد گردید. لازم به ذکر است که هزینه تزریق برق حاصل از انرژی بادی یا سایر منابع تجدیدپذیر به شبکه موجود در حدود 1 تا 7 دلار به ازای هر مگاوات ساعت تخمین زده شده است.

توربین بادی هوشمند 6

شرکت جنرال الکتریک معتقد است یکی از کلیدهای موفقیت در کاهش هزینه‌ها، وجود سیستم ذخیره سازی (باتری) برای هر توربین است. ایجاد یک سیستم ذخیره سازی انرژی برای هر توربین و ترکیب آن با مبدل (Converter) موجود باعث کاهش هزینه اینورترها و سایر تجهیزات قدرت نسبت به سیستم های ذخیره سازی در مقیاس بزرگ خواهد گردید.

توربین بادی هوشمند 7

به این ترتیب، برگ برنده شرکت جنرال الکتریک در توربین بادی هوشمند آن، قابلیت این توربین در برداشت، تحلیل و استفاده از اطلاعاتی است که در شرایط جوی و مخصوصاً باد رخ می‌دهد. یکی از این قابلیتها که مختص توربین های این شرکت است، پیش بینی شرایط آب و هوایی بین 5 دقیقه تا 15 دقیقه قبل از بروز آن است. به گفته شرکت جنرال الکتریک، یک توربین بادی هوشمند قادر خواهد بود تا 400 داده را به صورت نقطه‌ای جمع‌آوری کند. بدین ترتیب در یک مزرعه بادی امکان برداشت هزاران داده در مورد شرایط آب و هوایی وجود خواهد داشت.

توربین بادی هوشمند 8

 


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×