120x240


120x240


120x240


120x240


120x240

648x60
468x60

image16

محققان در دانشگاه لاوال موفق شدند روشی کارآمد جهت تبدیل مستقیم گاز دی اکسید کربن به متانول ابداع کنند.

به این ترتیب و با استفاده از این روش، این امکان وجود خواهد داشت که گاز دی اکسید کربن به صورت مستقیم و فقط طی یک مرحله به متانول تبدیل گردد. تبدیل مستقیم گاز دی اکسید کربن به متانول ، برای سالها یکی از اهداف محققان بوده است. پروفسور فانتین، سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: با احتراق متانول در محیطی که اکسیژن وجود دارد، گاز دی اکسید کربن تولید می‌شود. شیمیدانها مدتها به دنبال کاتالیستی برای انجام واکنش معکوس بوده‌اند. اکنون این دستاورد به ما اجازه خواهد داد تا به سوختی دست پیدا کنیم که علاوه بر کاهش گازهای گلخانه‌ای، وابستگی ما را به سوختهای فسیلی کاهش خواهد داد.

کاتالیست جدید ساخته شده توسط این تیم تحقیقاتی از دو گروه شیمیایی متفاوت تشکیل شده است. نخستین گروه آن، بوران (ترکیبی از بور، کربن و هیدورژن) است. دومین گروه فسفین است که ترکیبی از فسفر، کربن و هیدروژن می‌باشد. پروفسور فانتین در این باره می‌گوید: برخلاف کاتالیستهایی که تا کنون برای تبدیل مستقیم گاز دی اکسید کربن به متانول مورد بررسی قرار می‌گرفتند، این کاتالیستها عاری از فلز بوده و به همین دلیل هزینه تولید پایین‌تری داشته و ریسک ناشی از خطرات وجود مواد سمی نیز کاهش یافته است.

محققین دانشگاه لاوال در خصوص جزئیات این روش جدید چنین می‌گویند:

کاتالیستی که برای تبدیل مستقیم گاز دی اکسید کربن به متانول بکار گرفته می‌شود به یک منبع هیدروژن و انرژی شیمیایی نیاز دارد. ایده ما استفاده از ترکیبی به نام هیدروبوران (BH3) بود که خوشبختانه نتایج بسیار شگفت‌انگیزی با خود به همراه داشت. کارایی و تأثیر واکنشی که از طریق استفاده از هیدروبوران صورت گرفت دو برابر سایر کاتالیستهایی بود که تا کنون شناخته شده بودند. از طرفی با کمترین میزان اتلاف در این واکنش روبرو بودیم. نکته قابل توجه در این کشف مهم، عدم تخریب کاتالیست بعد از انجام واکنش می‌باشد که این امکان را فراهم می‌سازد تا با اضافه شدن یک لایه به آن مجدداً احیا و فعال گردد. با توجه به اینکه در این طرح، تأکید بر روی تبدیل مستقیم گاز دی اکسید کربن به متانول از طریق واکنشهای شیمیایی است، به دلیل اینکه انرژی بسیاری زیادی برای تولید و ترکیب هیدروبوران نیاز می‌باشد، هزینه نسبتاً زیادی به طرح تحمیل خواهد کرد. در حال حاضر تحقیقاتی بر روی بهینه‌سازی واکنشها و کشف منابع دیگری برای هیدروژن در حال انجام است تا این طرح را از لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیرتر از قبل نماید. به هر روی، تا زمانی که به یک قیمت منطقی در تبدیل مستقیم گاز دی اکسید کربن به متانول نرسیم، این روش تأثیری بر روی بازار نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که نتیجه این تحقیقات در نشریه انجمن شیمی آمریکا منتشر گردیده است.


Notify via Email Only if someone replies to My Commentدعوت به همکاری

1- از کلیه علاقمند به همکاری در بخش آموزش دعوت بعمل می‌آید رزومه فعالیتهای آموزشی خود را به آدرس info [at] danyar.ir ارسال فرمایند.

2- از کلیه علاقمندان به انرژی های تجدیدپذیر دعوت به همکاری می‌گردد. چنانچه تمایل دارید در کار ترجمه اخبار و مطالب روز با دانیار همکاری نمایید با آدرس ایمیل info [at] danyar.ir مکاتبه فرمایید.

×